שלי בבלוג: "מטורף וברוטאלי שככל שצבע העור שלך כהה יותר כך תספוג יותר גזענות"

28 באפריל, 2015

שלי בבלוג: זה מטורף וברוטאלי שככל שצבע העור שלך כהה יותר כך תספוג יותר גזענות. לא יהיה מרחיק לכת לשער שאם דמאס סיקאדה, החייל שהוכה, היה חייל בהיר עור, רצוי עם חזות אשכנזית, הוא לא היה חוטף מכות רצח בלי חשבון משוטרים.
קוראים לזה גזענות, וזו מחלה קשה שנדבקת אלינו כמו ספחת ואנחנו לא מצליחים להיפטר ממנה.
יש לי שני חברים שונים, שאני שומעת מהם שוב ושוב ושוב את אותם סיפורים שמוציאים אותי מדעתי. אחד מדריך יוגה, מהטובים בארץ, השני יועץ בינלאומי, מומחה בתחומו. שניהם בשנות הארבעים שלהם, שומרי חוק, אנשים אדיבים ונעימים, מתלבשים יפה (איש וסגנונו), נראים טוב.
ובכל זאת קרה לכל אחד מהם, כמה פעמים, שניידת עצרה לידם כשהלכו סתם כך ברחוב, והם התבקשו להציג תעודות (אם במקרה היו בלי תעודה זה התפתח למקומות לא טובים), ואפילו נעשה עליהם חיפוש. מכות, צריך לומר, הם לא חטפו אף פעם. טוב, הם לא ממוצא אתיופי.
מה בכל זאת משותף לשניים האלה? שניהם ממוצא תימני, והם בעלי עור כהה יחסית. כשחברי היועץ נכנס לפגישה, חושבים לא פעם שהוא השליח. לוקח לו לפעמים זמן להסביר שהוא זה שרשום בלוז של המנכ"ל לפגישה אישית.
חבר אחר שלי, שחזר מארה"ב אחרי פוסט דוקטורט והתקבל כמרצה באוניברסיטה, הגיע להיקלט - והופנה באופן טבעי להירשם במחלקת אחזקה. הוא ממוצא עיראקי, וגם הוא די כהה.
כל השלושה מצוידים בלא מעט בטחון עצמי, וכל אחד מהם פיתח הרבה הומור סביב התקריות האלה. בדרך אין להם כוח לדבר על זה ברצינות. רק לפעמים זה יוצא. "הכי כואב לי", אמר לי מדריך היוגה, "שבדרך כלל אלה שעצרו אותי נראו בדיוק כמוני."
ובאמת, אחד החלקים המכאיבים בגזענות, תופעת-בת שלה, שזה שהוא קרבן, מפנים לפעמים את הקודים של מי שמתגזען עליו.
זה פשוט מטורף, ובלתי נתפס, שככל שהעור שלך כהה יותר כך אתה סופג יותר גזענות. ככה, בום בפרצוף, בלי עידונים. אמור לי מה צבעך ואומר לך כמה אתה בסיכון.
לפני כמה שנים חוקקתי את חוק איסור הסלקציה יחד עם שלמה מולה, לרבות קנס של עד 150,000 ש"ח על מי שמפר את החוק. זה היה אחרי ששני חברים, כמעט תאומים ברקורד שלהם (רואי חשבון, יוצאי סיירת) באו למועדון הגלינה, אחד נכנס בקלי קלות והשני, ממוצא אתיופי, סולק.
אבל חקיקה היא רק רכיב אחד במסע ארוך מאוד ויסודי מאוד שיש לנו לעשות כדי להתרפא מהמחלה האיומה הזאת.