"ההנהגה הדו-ראשית הייתה בעורכינו בקמפיין. לא צריך להמשיך ולהנציח את החלק הזה"

8 במאי, 2015
האזינו:

שלי התראיינה בתוכנית "גומרים הולכים" ברדיו תל אביב עם אודי סגל ודני סידס, והתייחסה לביקורת שלה על ההנהגה הדו-ראשית במחנה הציוני, למינויו חברת הכנסת איילת שקד לשרת המשפטים ולנושאים נוספים. מתוך דבריה בנושג להנהגה הדו-ראשית במחנה הציוני:

"שלי: זה לא סוד שחשבתי ועודי חושבת שהחיבור הפוליטי בין התנועה לבין מפלגת העבודה היה חיבור נכון, חשוב שהעניק לנו הרבה כוח וגם יצר תקווה וסיכוי ריאלי להחליף את השלטון, מה שלצערי לא צלח. אני חושבת שהחיבור הזה צריך להמשיך. אנחנו צריכים לעבוד יחד כסיעה משותפת. יש בזה פוטנציאל גדול מאוד. אבל יש כאן שני דברים: אחד זו ההתנהלות הדו-ראשית, שהייתה בעוכרינו גם בקמפיין והתגלתה כחלק הלא טוב, כעקב אכילס, של החיבור הזה. אי אפשר להמשיך לראות את הפארסה הזו של שני מנהיגים שמדברים בו-זמנית. המנהיג שלי הוא בוז'י. הוא נבחר בבחירות דמוקרטיות, ניצח אותי אגב. אני מקבלת באופן מוחלט את המנהיגות שלו. לבני היא לא מנהיגה שלי. זה הדבר הראשון. הדבר השני הוא שזה הזמן שלנו בדיוק להתכנס שוב לקווים האידיאולוגיים שלנו.

סידס: במקור ראשון טוענים שאמרת שאת וציפי לבני אוחזות בשתי תפיסות עולם שחלוקות ביניהן בנושא החברתי כלכלי, שציפי לבני היא מפריטנית ושהרטוריקה שלכם זרה לה ושאת לא מוכנה להיות במפלגה ללא מסרים ברורים. אמרת את זה?
שלי: כן, כל מילה נאמרה. את זה גם אמרתי גם במערכת הבחירות, שבה כמו שאתם יודעים התייצבתי באופן מוחלט לצד החיבור. אמרתי שהפער האידיאולוגי בסוגיות הכלכליות והחברתיות ביני לבין לבני הוא עצום, אבל שיש לנו הרבה דברים משותפים בתפיסת העולם המדינית, הדמוקרטית, בתפיסת המדינה היהודית והדמוקרטית, בתפיסה של מהי ציונות. על הבסיס המשותף הזה אנחנו יצרנו את התלכיד הזה ששמו המחנה הציוני. אבל עדיין, כמו שאתם יודעים, אני נכנסתי לפוליטיקה כדי להשפיע ולשנות בסדר היום הכלכלי והחברתי, וכאן באמת יש מרחק עצום בין התפיסות הסוציאל-דמוקרטיות שלנו לבין אלה של לבני.
סגל: פוליטית מה את אומר, להחזיר את לבני לגודלה הטבעי? אנחנו הסיעה הגדולה, היא הסיעה הגדולה ולהוריד אותה משלטי החוצות?
שלי: כן, היטבת להגדיר את זה. אנחנו נשתף פעולה. אני מכבד אותך, אני אשמח לעבוד ביחד, אבל יו"ר המפלגה שלי הוא יצחק הרצוג.
סידס: היא יכולה לענות לך... שהחיבור איתה הביאה לכם כנראה לפחות תשעה מנדטים.
שלי: אני לא יודעת מה עשה את זה, אבל אין ספק שהחיבור הזה היה מצוין והועיל לנו מאוד, וגאל גם אותה, היא לא עברה את אחוז החסימה על פי הסקרים. זה היה חיבור טוב. אגב, זה לא סוג שגם אני עצמי כשהייתי יו"ר מפלגה ניסיתי להביא אותה אל החיבור הזה ולא הצלחתי. לכן החיבור הזה הוא נכון. אבל שוב אני אומרת, הנהגה דו-ראשית זה דבר מגוחך. זו פארסה. זה התגלה כחלק החלש של החיבור. את החלק החלש לא צריך להמשיך ולהנציח. לפעמים צריכים להגיד דברים פוליטיים ברורים."

בעניין מינוי חברת הכנסת איילת שקד לתפקיד שרת המשפטים אמרה:

"שלי: קודם כל, העובדה שאיילת שקד מונתה לשרת המשפטים היא מזעזעת מבחינה אידיאולוגית. זה מחייב אותנו לקרבות אינסופיים על עצמאותו של בית המשפט העליון, אני מניחה על כל מיני חוקים גזעניים ועוד מכל הבא ליד. יש לנו כאן ממש מלחמה. אני חושבת שזו זירת הקרב הגדולה ביותר שתהיה לאופוזיציה. אני חושבת שאיילת היא אישה מאוד מוכשרת, והיא גם אידיאולוגית. זה לא אולמרט שהיה מושחת ורצה לקעקע את יסודות שלטון החוק כדי שלא יגעו בו. זו תפיסת עולם סדורה בקשר לגימודו של בית המשפט העליון, ועוד יש שם המון רכיבים אחרים. אז קודם כל אני מאוד מתנגדת למינוי שלה מבחינה ערכית ואידיאולוגית. מה שכן מפריע לי זה התייחסויות מאוד שוביניסטיות למינוי שלה. יש מספיק סיבות טובות לתקוף את המינוי שלה, אבל אני רואה שוביניזם מגעיל ומכוער מראים את ראשו במתקפות כלפיה.
סגל: טוב שהתמנתה עוד שרה בממשלה אבל חבל שזו איילת שקד שאוחזת בדעות כמו שלה.
שלי: מה לעשות. חוץ מזה שאני פמיניסטית יש לי עוד כמה אידיאולוגיות במקביל. אם תשאל אותי אם אני רוצה גבר שר משפטים שהוא סוציאל-דמוקרט, נאבק בגזענות ושוחר שלום או אישה ימנית מאוד וכן הלאה כמו איילת שקד, אני אעדיף את הגבר במקרה הזה."

להאזנה לראיון המלא: