שלי על הרחבת הממשלה: "מהלך לא חוקתי שפוגע בדמוקרטיה"

10 במאי, 2015
האזינו:

שלי התארחה ביומן הצהריים של רשת ב', "בחצי היום" עם אסתי פרז, והתייחסה להחלטה להרחיב את הממשלה בעוד שני שרים, למתווה הכניעה למונופול הגז ולנושאים נוספים. מתוך דבריה:

"פרז: מה דעתך על הרחבת הממשלה?
שלי: מתנהל כאן מהלך שהוא לא חוקתי במידה שפוגעת בדמוקרטיה אפילו יותר מעצם ההחלטה עצמה, שהיא לקויה. מדובר בחוק יסוד, אסתי. זה חוק שבשינוי שלו צריך לדון בכובד ראש. כאן, בהליך חירום, בהליך בזק, משנים חוק יסוד בשלוש קריאות ביום אחד. השינוי בכלל אמור להיות נדון בוועדת חוקה, ו-וועדת חוקה עוד לא קיימת. אם זו יריית הפתיחה של הממשלה הזו, אני לא רוצה לחשוב מה יהיו הצעדים הבאים של רמיסת חוקי יסוד. זו התנהלות חמורה ביותר.
פרז: מה מדאיג אותך בממשלה הזו? נשמע שזו לא הסיבה היחידה שיש לך לדאגה.
שלי: יש דבר אחד גדול שאיש לא מדבר עליו, וזה פיל לבן וענקי שמונח בחדר. בעוד טרם הושבעו השרים, נתניהו והשותפים שלו כבר רקמו כניעה מוחלטת למונופול הגז. זו מכירת חיסול פרועה של המדינה בשווי של מאות מיליארדים.
פרז: אותו מונופול הגז שדיוויד גילה ניסה במשך חודשים לפרק אותו?
שלי: בדיוק אותו מונופול גז. אין החלטה אנטי-חברתית אדירה יותר מזו. אני תוהה, איפה השותפות החברתיות בקואליציה הזו? הרי פירוק מונופול הגז והבטחת החלק של הציבור ברווחי הגז זה מנוע אדיר לצמיחה ולשגשוג כלכלי. פירוק מונופול הבנקים, העלאת קצבאות הילדים – אל ההישגים של ש"ס, של אגודת ישראל ושל כחלון במשא ומתן הקואליציוני, אגב שני מהלכים שאני תומכת בהם – אלה יעדים ראויים, אבל ההשפעה שלהם על המאבק באי-שוויון מתנגדת לגמרי לעומת מה שיגזל מהציבור.
פרז: עד כמה שידוע, שר האוצר המיועד משה כחלון יעשה יד אחד כדי לרכך את אותו עניין של פירוק המונופול?
שלי: לכן אני פונה היום לשותפים הקואליציוניים שמבינים היטב את המשמעות של קיבוע המונופול האדיר הזה, חסר התקדים בהיסטוריה של המשק הישראלי שישפיע על הכל – על יוקר המחייה, על התעסוקה, על העצמאות האנרגטית, על הכנסות המדינה – אני מצפה ממשה כחלון, מאריה דרעי, ממשה גפני להודיע לראש הממשלה שהם דוחים מכל וכל את מתווה הכניעה למונופול ותובעים את התיקון שלו. ככה הם יועילו לעניים ולמעמד הביניים פי מאה ויותר מאשר בכל תביעה קואליציונית אחרת שלהם. זה מתבקש.
פרז: נדמה שדיוויד גילה נשאר לאחרונה לבד במערכה הזו, הילד עם האצבע על הסכר.
שלי: צריך לציין שבראשית הדרך, בעיקר כי לא הייתה לו ברירה כיוון שנקבעו עובדות בשטח, חלקן באופן לא חוקי ובניגוד לחוק ההגבלים העסקיים, הוא כבר התכוון לתת פטור מהסדר כובל לקיומו של המונופול. אנחנו נלחמנו בזה באמת בכל הכוח. גם גילה, שהוא איש גילה לעילא ולעילא, הגיע למסקנה שאי אפשר, פשוט אי אפשר להפקיר את כל המאגר האנרגטי של מדינת ישראל, את כל ההחלטות הלאומיות אלה בידיים של מונופול – הוא החליט שהוא לא נותן למונופול הזה להתקיים ומבצע כמה מהלכים לפירוק שלו. קמה וועדה בין משרדית, שמה על השולחן מתווה שגם בו אני ממש לא מאוהבת, גם הוא מאוד חלש ודרדלה, אבל הוא בטח יותר ממה שהיה עכשיו. והנה עכשיו, בפליק פלאק, בעצם ימי הקמת הממשלה הזו אנחנו נסוגים לחלוטין. גם מאשרים מונופול, וגם מקבעים את רמת המחירים ברמה שלה היום, שזו רמה מופקעת ומטורפת שמשפיעה על יוקר המחייה. יש כאן ממש מחטף. וכאן הכסף הגדול, מאות מיליארדים."

להאזנה לראיון המלא: