שלי על פירוק מונופול הגז: "רוצה לקוות שהשותפים החברתיים של נתניהו יתערבו בעניין"

11 במאי, 2015

שלי התראיינה בתוכנית "לילה כלכלי" עם גדי סוקניק בערוץ 10, והתייחסה להחלטה שלא לפרק את מנופול הגז עליה דווח השבוע. מתוך דבריה:

"סוקניק: אני שומע שמנסים להגיע לאיזו פשרה ולהקטין את כוחות של המונופול. מה הבעיה?

שלי: הבעיה היא שיש מונופול ענקי ששולט על כל אוצרות הגז של מדינת ישראל, קובע מחירים מטורפים, משפיע על יוקר המחייה, משפיע על התעשייה, משפיע על התעסוקה, משפיע על העצמאות האנרגטית, משפיע על הכנסות המדינה. הכל בידיים של נובל אנרג'י ושל תשובה. הממונה על ההגבלים העסקיים הודיע שהוא לא יתן להם פטור מהסדר כובל, כלומר הוא דורש מהם לפרק את המונופול. הוקמה ועדת שרים בעיצומן של בחירות. וועדת השרים הגישה מתווה שיש בו אלמנטים של פירוק המונופול. מאוד חלש, מאוד דרדלה, אבל בכל זאת ניסיון. ועכשיו, ממש יומיים לפני השבעת הממשלה, היא חוזרת בה אפילו מאותו הסדר עלוב ובעצם פותחת את הכל ומקבעת מונופול.
סוקניק: את משוכנעת שכלון, דרעי וכל מי שמעורב בזה לא הולכים קדימה עם פירוק המונופול?
שלי: אני עוקבת בעניין אחרי המשא ומתן הקואליציוני. אני חייבת להגיד בהגינות שיש סעיפים שהוסכם עליהם שגם מהאופוזיציה אני מתכוונת לתמוך בהם, כמו למשל העלאת קיצבאות הילדים.
סוקניק: אבל זה זוטות לעומת הגז.
שלי: נכון, זה העניין! מדובר בכסף קטן. העניין הזה של מונופול הגז, שהס מלהזכיר אותו, הוא לא פיל בחדר – הוא ממותה בחדר! ואף אחד לא מדבר עליו.
סוקניק: ואת לא סומכת עליהם שיכנסו בזה? לא על כחלון, לא על נתניהו ולא על כל מי שמעורב?
שלי: על נתניהו אני בוודאי לא סומכת, אבל אני רוצה לקוות שהשותפים החברתיים שלו, ואני לא אומרת את זה בציניות בכלל – אני בונה עליהם, יתערבו בזה.
סוקניק: בתחום הזה הלך עלינו, או שעוד יש מה לעשות?
שלי: אף פעם לא הלך עלינו. מאבק למטרה צודקת הוא מאבק שצריך לנהל אותו. לכן הציבור כאן הוא מאוד משמעותי, כי מתברר שנציגי הציבור פשוט לא שמים עליו."

לצפיה בראיון המלא: