שלי על מונופול הגז: "הפתרון לאי-השוויון נעוץ בפירוק המונופול"

12 במאי, 2015

שלי התראיינה בתוכניתו של אברי גלעד בערוץ 20, והתייחסה לאפשרויות הפוליטיות שמייצרות ממשלה קטנה ואופוזיציה גדולה, וגם לנסיגתה של הממשלה מהכוונה לפרק את מונופול הגז. מתוך דבריה:

"גלעד: יש תחושה שבגלל קוטן הקואליציה פשוט פתחתם בפול גז על ההתחלה, אפילו בלי דקה של חסד.

שלי: זה נכון. אני תשע שנים בכנסת ואני חושבת שאני לפחות לא הייתי עדה להזדמנות כזו, כשהקואליציה כל כך מצומצמת והאופוזיציה כל כך נרחבת. מדובר ב-61 בני אדם שמרכיבים את הקואליציה. 61 בני אדם זה עולם ומלואו. למרות שיש כאלה שחושבים שאולי הם לא בני אדם, הם בני אדם – עם אידיאולוגיות, אם אמביציות, לפעמים עם גחמות. מספיק שאחד או שניים יעדרו, אני לא אגיד להפיל את הממשלה, אבל בוודאי לייצר לפחות בשלב ראשון חיים מאוד קשיים לקואליציה הזו. מבחינת אופוזיציה זה סוג של חלום שמתגשם.
גלעד: השאלה היא האם אנחנו באמת רוצים להגיע למצב האיטלקי של מערכת פוליטית שברירית שהולכים בה לבחירות כל שנה, ואמון הציבור בתהליך הולך ונשחק? האם אתם לא צריכים לכבוש את שמחתכם ולהטכם?
שלי: קודם כל, להט זה דבר טוב. הלהט הזה הוא לא להט לשם להט, אלא כדי לשרת ציבור. אנחנו מתכוונים להיות אופוזיציה מאוד עניינית, לפחות אני. יש דברים שהקואליציה מתכוונת לעשות ואני מתכוונת לתמוך בהם כי הם טובים, כמו למשל העלאת קצבאות הילדים. אני מסכימה לזה בכל ליבי. חשבתי שקיצוץ הקצבאות בידי נתניהו ואחר כך בידי לפיד היו קשים, מרים ולא מוסריים. כמו, למשל, הכוונות של כחלון להשתלט על מונופול הבנקים ולהוזיל את העמלות. זה דבר שאני מתכוונת לתמוך בו. דווקא לכן יש כאן הזדמנות כל כך טובה מבחינתנו להצטרף ליוזמות טובות ולהפיל מזימות רשע שנועדו לפגוע בציבור או בעקרונות שלנו."

לגבי הנסיגה מהכוונה לפרק את מונופול הגז אמרה: "מתגבש מתווה ששותפים לו חלק ממשרדי הממשלה, נציגים שלה, מתווה שהוא בעצם נסיגה מוחלטת אפילו מהמעט שבשעתו כבר גובש לפני חודשיים. בעצם מדובר בכניעה לדורי דורות לתשובה ולנובל אנרג'י, שישלטו על אוצרות הגז שלנו, יקבעו את המחירים שלנו, יקבעו את יוקר המחייה, יקבעו את היקפי התעסוקה, את התעשייה, את העצמאות האנרגטית שלנו. אני חושבת שזה ממש מטורף להפקיד מונופול כזה בידי ידיים פרטיות. מצד אחד לא לאפשר תחרות – את זה אני אומרת לחסידי השוק החופשי, ומצד שני גם לא להטיל פיקוח על המחירים. זו הסוגייה הכלכלית הכי מרכזית שעומדת לפתחנו. אם דיברנו קודם על הקצבאות ועל הבנקים, כאן נעוץ הפתרון לאי-השוויון שהוא הרבה יותר רחב משתי הדוגמאות הקודמות."

לצפייה בראיון המלא: