שלי ברדיו חיפה: "השבועיים האחרונים מתאפיינים בפרץ של שוביניזם"

15 במאי, 2015
האזינו:

שלי התראיינה בתוכנית "זירה חופשית" עם  אלי לוי ויוסי מזרחי ברדיו חיפה, והתייחסה לממשלת נתניהו הרביעית שהושבעה בליל אמש, להתקפות השוביניסטיות על השרות החדשות בממשלה, למצב הפוליטי במפלגת העבודה ולנושאים נוספים. מתוך דבריה:

"מזרחי: את יושבת מהצד של האופוזיציה (בעת השבעת הממשלה), ומה עובר לך בראש?

שלי: אני חושבת שהכל כבר נאמר על הפארסה המטורפת הזו. אני תשע שנים בכנסת ולא ראיתי דבר כזה. כמו שאתם יודעים, גם התעסקתי בפוליטיקה כשהייתי עיתונאים וגם אז לא ראיתי מחזה כזה שעד הדקה ה-90 עם לשון בחוץ ושיבה והשבעה שנדחות ונדחות מושבעת ממשלה. כל זו היה יכול להיות סתם אירוע אקזוטי בתולדות הפוליטיקה, אלא שהסיטואציה הזו תלווה אותנו עכשיו יום-יום ושעה-שעה בכנסת, וכאן האתגר הגדול שלנו כאופוזיציה.
מזרחי: אולי נתניהו צודק ויש בעיה במשילות ובשיטה. גם עם 30 מנדטים הוא לא מצליח לשלוט, אולי הבעיה היא לא אצלו. גם אתם הייתם יכולים להיות באותה סיטואציה פשוט הפוכה.
שלי: אני לא יכולה להתחיל להגיד, כשהוא עמד על דוכן הכנסת ואמר את זה, עד כמה זה היה הזוי לשמוע אותו אומר את הדברים. ועוד קורא לנו להצטרף לממשלה כדי לשנות את שיטת הממשל? כאילו בכלל על זה הלכנו לבחירות וזה האתוס המכונן של ערכי תנועת העבודה. הייתה לו ממשלה ביד. ממשלה עם רוב הרבה יותר מוצק משיש לו עכשיו, שכל הרכיבים שלה בכלל לא רצו לעזוב את הממשלה – לא ציפי ולא יאיר, ולא אף אחד מהשותפים. הוא באיזו גחמה לא מוסברת עד עצם היום הזה החליט להקדים את הבחירות ולערער את יסודות המשילות של עצמו. זה ממש זעקת הקוזאק הנגזל. זה האיש שרצח את ההורים שלו וצועק שהוא יתום.
לוי: מה את חושבת על המינוי של מירי רגב לשרת התרבות?
שלי: אני מסתייגת מחלק גדול מהשקפת עולמה וגם מסגנונה. בעצם מהרוב המכריע של השקפת עולמה.
לוי: היא המינוי הנכון לתפקיד הזה?
שלי: אני לא יודע, אני לא נותנת ציונים. נקלעתי למצב שבו אני כל כך נגעלת מהמשקפות השוביניסטיות על השרות שמתמנות, עד שכבר אין לי חשק להשתתף בחגיגה הזו. אני אפילו מהססת אם להגיד את זה. אני שמעתי התבטאויות של אנשים רציניים שקוראים לה 'בהמה'. אני רוצה לראות שיקראו לגבר שמונה לתפקיד שר והוא יהיה הכי לא ראוי בעולם, נגיד, או המינוי הכי מקומם – שיקראו לו 'בהמה'. זה לא יקרה. אני רוצה לראות שיגידו על גבר שעכשיו אפשר לתלות תמונה שלו במוסכים. הרי זו לשון שלמה ששמורה לנשים. אם תגידו לי שמות של גברים אני אשמח יותר להשמיע את דעתי.
מזרחי: זו אותה אישה שאמרה שהסודנים הם סרטן או כל מיני אמרות כאלה. השאלה היא אם זה עניין תרבותי או עניין אוניברסלי.
שלי: האמת היא שאתם צודקים. ההסתייגויות שלי נשמעו בזמן אמת על המילים המזעזעות האלה. אני לא מחכה שימנו אותה לשרה כדי לבקר אותה. אני מסתייגת הסתייגות עמוקה וזה אפילו דוחה אותי, אבל בכל זאת אני מבקשת מכם שלא להתעלם מהז'אנר שמיוחד במינו לנשים. למשל, בשבוע שעבר אחרי ההצהרה שלי שאני לא רוצה לראות הנהגה דו-ראשית במפלגת העבודה, נחום ברנע, שבכלל יש לו איזו אובססיה איתי, עם התמונות שלי, והכל תמיד כרוך במין ובגסויות, משהו מופרך לחלוטין, הוא כתב שהחבר'ה אוהבים קרבות בוץ בין נשים. למה בעימות פוליטי או אידיאולוגי בין נשים הוא מיד מדמיין קרב בוץ עם בגדי ים, שתי נשים בבוץ? למה כשהוא רואה שני גברים מתעמתים פוליטית הוא לא מדמיין קרבות בוץ? אני יודעת שזה כאילו בשולי הדברים, אבל אני חושבת שהשבועיים האחרונים מתאפיינים בכזה פרץ מגעיל של שוביניזם שאני חייבת להגיד כאן את דברי גם אם מדובר בשרות שלחלוטין אני מתכוונת להיאבק בהן. ולא, נחום, לא קרבות בוץ."

להאזנה לראיון המלא: