"יש מנטרה של להגיד שאנחנו נעניק לממשלה רשת ביטחון מדינית מהאופוזיציה. אעניק לממשלה גם רשת ביטחון חברתית"

19 במאי, 2015
האזינו:

שלי התראיינה בתוכנית "מהדורת לילה" עם יועז הנדל גלי צה"ל, והתייחסה למחאת יוצאי אתיופיה, לממשלת נתניהו החדשה ולנושאים נוספים. מתוך דבריה:

"הנדל: עכשיו הסתיימה הפגנה (של יוצאי אתיופיה), בלי אלימות אבל הסיפור הזה לא נגמר.

שלי: ברור שהוא לא נגמר, סיפור הגזענות כלפי קבוצות בחברה הישראלית. למרבה הצער גזענות מחריפה על פי סולם צבע העור. זה מצמרר שלפי כהות העור אתה יכול לאמוד את מידת הסיכון לגזענות. זאת מחלה קשה שטבועה בנו עמוק מאוד ואנחנו חייבים להילחם בה.
הנדל: זה עניין של קואליציה-אופוזיציה או שזו בעיה של כולנו?
שלי: ברור שזו בעיה של כולנו. גזענות מתחלקת פה למפלגות? אנחנו ראינו תופעות גזעניות על פני כל הקשת הפוליטית, התבטאויות גזעניות, תופעות גזעניות, הקטנה, הגחכה של האחר, התייחסות אליו כאל לא שווה, כאל עלוב.
הנדל: אני מתחיל עם זה כי אני שמעתי שאת אומרת שאת תעניקי לממשלה הנוכחית תמיכה בנושאים חברתיים. נשמע, אף כי לא אמרת את זה במפורש, שלממשלה הזו יש מן המכנה המשותף איתך בנושאים חברתיים. יכול להיות שרב המשותף על המפריד.
שלי: קודם כל, זו לא יכולה להיות ממשלה שהיא על פי האידיאולוגיה שלי ועל פי רוחי כאשר מי שעומד בראשה זה בנימין נתניהו, שהשקפת עולמו הפוכה לגמרי מהשקפת עולמי. יש לי עם הממשלה הזו ויכוח עמוק בהרבה מישורים – גם בתחום המדיני, גם בתחום של תפיסת מוסדות שלטון החוק, כמו בית המשפט העליון. אבל יש בהחלט, ואת הדבר הזה צריך להגיד, כמה מינויים של שרים שסדר היום שלהם דומה ומשיק בהרבה מקרים לסדר היום שלי, וגם סדר היום של מפלגת העבודה בכלל ולא רק שלי באופן פרטי. אלה אפילו מינויים שאני יכולה לכנות אותם מינויים טובים. אלה אנשים ששיתפתי איתם פעולה בכנסת במשך שנים. חוקקנו יחד חוקים טובים. אתה יודע, יש מין מנטרה כזו שמאוד מקובלת במחנה שלי, והיא להגיד שאנחנו ניתן רשת ביטחון מדינית מהאופוזיציה, דבר שאמרתי גם כשהייתי יושבת ראש המפלגה וזה התקבל באהדה רבה בקבוצה הפוליטית שלי. בכל פעם שנתניהו יעשה מהלכים מדיניים טובים, אנחנו נתמוך בו מהאופוזיציה. אבל כשאתה אומר שבכל פעם שהממשלה הזו תעשה צעדים חברתיים טובים ואנחנו נתמוך בהם מהאופוזיציה, איכשהו זה נתפס פחות טוב. על זה אני ממש מתקוממת. זה מראה על היעדר החשיבות שקבוצות מסוימות מייחסות למאבק החברתי.
הנדל: את בעצמך תתני להם רשת ביטחון חברתית?
שלי: בוודאי שכן, וגם כל מפלגת העבודה תעשה ככה. אתה מעלה על דעתך סיטואציה שבה מעלים את קצבאות הילדים ואנחנו מצביעים נגד? אתה מעלה על דעתך סיטואציה של פירוק הריכוזיות של הבנקים ואנחנו מצביעים נגד?
הנדל: מסתכלים מהצד, אותם אלה שתומכים בממשלת אחדות, ורואים שנתניהו מצד אחד משאיר את תיק שר החוץ פנוי, אולי למען הרצוג. את אומרת שאת תעניקי רשת ביטחון חברתית. רק עכשיו עברנו את יום ירושלים ומתברר שנתניהו מקפיא (בנייה בשטחים), ואתם בטח לא הייתם עושים דברים אחרת. אולי הדבר הבא שיתגלה לנו זו איזו חבירה.
שלי: אתה מערבב פה המון דברים. אמרת שורה של אמירות שלא בהכרח קשורות אחת לשנייה. מאז ומעולם אופוזיציה טובה וקונסטרוקטיבית לא הצביעה "לא" על כל דבר. אין דבר כזה. אופוזיציה כדי לקבל לגיטימציה מהציבור צריכה להראות שהיא לא סתם מרימה את היד נגד באופן אוטומטי, אלא בוררת. כשיש משהו נכון היא מצביעה בעדו, וכשיש משהו לא נכון – ויהיו כאלה בשפע, לצערי – היא תצביע נגדו מהאופוזיציה. אין בזה שום בלבול. אני חוזרת על ההשוואה. כמו שאמרנו שמהאופוזיציה ניתן גיבוי לצעדים מדיניים אם יהיו, שכמובן לא היה, אז אותו דבר לגבי הגיבוי החברתי.
הנדל: את מכירה בכך שנתניהו מדבר על ממשלת 61+ ומשאיר את תיק החוץ לבוז'י?
שלי: שמעתי את האמירה הזו, ואני חושבת שבוז'י ענה לו בנאום מוצלח ביותר שהוא יכול לתת כבר את תיק החוץ למישהו מהמפלגה שלו ושהוא יכול להפסיק לשמור לו אותו. אני חושבת שאם למישהו היה ספק עד הנאום הזה של בוז'י, הספק הזה הוסר.
הנדל: שומעים את יאיר לפיד, והוא מדבר בצורה מאוד נחרצת (נגד כניסה לממשלה). אין ספקות לגבי מה שיאיר לפיד אומד.
שלי: רגע, רגע. זה ממש מגוחך. מה זה אומרת "בצורה מאוד נחרצת"? מדובר באדם שעד לפני שתי דקות ישב בממשלת נתניהו ולא עזב אותה על רקע אידיאולוגי, אלא נבעט החוצה.
הנדל: כמו ציפי לבני, שהיא שותפה שלכם.
שלי: נכון, אז להגיד את המילים "יאיר לפיד אומר בקול צלול וברור" יש בזה אוקסימורון. מדובר באדם שהיה שותף של נתניהו ואח של בנט, שדרכו האידיאולוגית בוודאי זרה לדרכי. לשמוע אחרי 2 דקות ישיבה באופוזיציה מצג שווא כזה של מר אופוזיציה, אני לא קונה את זה.
הנדל: ובכל זאת, אתם אומרים בקול רם וברור?
שלי: אני חושבת שכן. מה יכול להיות יותר רם וברור מזה? אני חושבת שאם מישהו האשים את בוז'י בעמימות, אז ההאשמה הזו ירדה מהפרק אחרי הנאום המאוד נחרץ הזה.
הנדל: ואת מחזקת? לא תיכנסי לממשלת נתניהו?
שלי: בוודאי שלא. אני גם חלק ממפלגה, והדברים שאמר בוז'י בנאום שלו מקובלים עלי. אני מתייצבת מאחוריו, נותנת לו גיבוי ומסכימה איתו."

להאזנה לראיון המלא: