"נתניהו הוא איש ימין עמוק. לא מאמינה ולא אאמין להצהרותיו המדיניות המתונות"

22 במאי, 2015
האזינו:

שלי התראיינה בתוכנית "העולם הבוקר" עם אריה גולן ברשת ב', והתייחסה להצהרותיו המדיניות של נתניהו, לתוכנית הדיור של משה כחלון, לסרט "הרצוג" בערוץ 10 ולעניינים נוספים.

בעניין הצהרותיו המדיניות המתונות של נתניהו מהימים האחרונים, הסותרים את הצהרתו מתקופת הבחירה לפיה לא תקום מדינה פלסטינית בזמן כהונתו, אמרה: "מעשיו של מנהיג ופוליטיקאי הם העדות הטובה ביותר לכוונותיו. יש לנו ראש ממשלה שמכהן זו הקדנציה הרביעית, ואם יש משהו שהוא הקפיד לעשות זה לשמור על קיפאון מדיני מוחלט. קיפאון מדיני, לצערנו, לא נגמר בקיפאון, אלא ממשיך להסלמה, לבידוד בינלאומי, לגינוי חריף ששמענו אתמול מנשיא ארצות הברית. אני לא מאמינה ולא אאמין שנתניהו רוצה בפיתרון שתי המדינות. בנימין נתניהו הוא איש ימין עמוק. אני לא רוצה להגיד ימין קיצוני, אבל ימין מובהק ביותר. זאת השקפתו, זו האידיאולוגיה האמיתית שלו. אני חושבת שכבר אמרתי לך שלו אני מתנחלת הייתי ישנה בשקט כשנתניהו ראש הממשלה. לכן אינני מאמינה להצהרות המדיניות המתונות שלו, ואני מאמינה שהוא רואה את עצמו כמופקד על המשך קיומו של מה שבעיניו נתפס ארץ ישראל השלמה. בעיני זו סיטואציה הרסנית ומסוכנת שאנחנו לא נוכל להעריך בה ימים."

בעניין תוכנית הדיור שהציג שר האוצר החדש משה כחלון אמרה:

"שלי: קודם כל, בוודאי שאני תומכת במהלך הזה. אני עצמי חתומה על הצעת חוק שכבר הונחה לפני חמש שנים, אני חושבת, ביחד עם חבר הכנסת לשעבר כרמל שאמה בדיוק על העניין הזה של הקפאת מחירי שכירות לתקופה ארוכה מרגע חתימת החוזה. אני בעיקרון תומכת במהלך הזה, כמובן, כחלק משורה ארוכה של מהלכים להוזלת דירות להשכרה, אבל האופן שבו זה מתנהל הוא מאוד בעייתי. ברגע שהדבר הזה מושלח לחלל כאיזה באזז כללי, רעיון כללי, ועכשיו תשב וועדה ותנסח קריטריונים, ואז זה יעבור לחקיקה ותחלוף ויחלפו להם שנה ושנתיים עד שהדבר הזה ייושם –

גולן: בינתיים שכר הדירה יעלה?
שלי: ברור. הרי כל אדם שמשכיר דירה והוא יודע שבקרוב שכר הדירה יוקפא בצו או בחקיקה, כי אז הוא ינצל מהר מהר את הזמן כדי להעלות את מחירי השכירות. אני אומרת את הדבר הכי פשוט ובנאלי בעולם. לכן יש מהלכים שצריך לעיין בהם תקופה ארוכה, לשמוע חוות דעת מכל כיוון אפשרי, אבל זה בדיוק מסוג המהלכים שצריך לעשות אותם בצורה מהירה וחדשה. לצערי זה לא נעשה, והכשל טמון בזריזות היתר של הפרכת ההודעה הזו לאוויר."

בתגובה לטענות לפיה הצהרותיה כי תעניק רשת ביטחון חברתית לממשלה קוראות תיגר על יו"ר המחנה הציוני יצחק הרצוג אמרה: "אני לא קוראת תיגר. זה קשקוש. אני אומרת דברים נורא ענייניים, כל דבר לגופו. אני מקפידה לעשות את זה כל חיי כפוליטיקאית. מי שרוצה למצוא כל מיני פרשנויות עקיפות ומפותלות מוזמן לעשות את זה על דעת עצמו בלבד. יש בזה גם מידה רבה של צביעות. כשהייתי ראש האופוזיציה ואמרתי שמהאופוזיציה נפרוש רשת ביטחון מדינית לנתניהו, וכל צעד מדיני נכון שנעשה אנחנו ניתן לו את האצבעות שלנו מהאופוזיציה, זה התקבל במחיאות כפיים. אז למה כשאומרים שאנחנו ניתן רשת ביטחון לכל צעד חברתי זה מתקבל בהרמת גבה? זו צביעות, זו דו-פרצופיות, וזה מראה שאנשים הם לא באמת חברתיים. החברתיות זה קישוט כזה שהם שמים על עצמם כי הם מבינים שזה אופנתי."

ובהמשך, בעניין הסרט "הרצוג" שחלקו הראשון שודר השבוע בערוץ 10 אמרה: "לכל אחד מאיתנו יש מעלות ויש חסרונות. אצל כל אחד זה באיזורים אחרים. אני חייבת להגיד שכשאני סיימתי לצפות בסרט, הרגשתי סימפטיה לבוז'י ולא חשבתי שזה כל כך נורא. אחר כך הבנתי שיש על זה דיון מאוד נרחב, אבל אני חייבת להגיד לך משהו אריה – אם החל מהרגע הזה יצמידו לך באולפן מיקרופון וגם לי יצמידו בבית מיקרופון ואנחנו נמצא לנו לדרכנו ויאזינו ויצפו בנו בכל דבר שנעשה, יש לי תחושה עזה שימצאו על שנינו דברים שלו הם ישודרו הם יביכו אותנו. ענת גורן היא עיתונאית כל כך מוכשרת, עד שלו זה היה תלוי בי, וגם התרעתי על כך מבעוד מועד, לא הייתי מאפשרת לה להסתובב כך. ברגע שאתה מצמיד מיקרופון לפוליטיקאי, השמים הם הגבול ברגעי מבוכה. בוודאי שהכל צריך להיות פתוח וחופשי ופתוח לסיקור, אבל להצמיד לך מיהו שיעקוב אחריך ללא הרף זה פשוט מתכון לאסון. אני מכבדת את השקיפות, אבל לפעמים יש דברים ויש ישיבות שמוטב שיעשו בחדרים סגורים. הרי אנחנו לא תחת מצלמות 24 שעות ביממה. גם בעידן השקיפות, שאני חסידה מאוד גדולה שלו ומחוקקת בשבילו, עדיין יש חלקים גם בחיים הפוליטיים שלא חייבים להיות עם הקרביים בחוץ."

להאזנה לראיון המלא: