"אני חושבת שכולנו צריכים לשים את הצהרת ההון שלנו על השולחן, והציבור ידע מה האינטרסים ולמי אנחנו מחוברים"

1 ביוני, 2015

שלי התראיינה בתוכנית "הכל כלול" עם סיון כהן, והתייחסה להצהרת ההון שהגישה לכנסת ופרסמה לציבור ולחוק לגילוי עניינים שהיא מקדמת בכנסות האחרונות. מתוך דבריה:
"הצהרת ההון, למשל שאני מוסרת היום, וכמוה יתר חברי הכנסת נשארת ספונה בארון של וועדת האתיקה, ותיפתח רק במקרה של חקירת משטרה או משהו כזה. זה דבר שהוא לא נורמטיבי ולא מקובל במדינות המערב. אני חושבת שכולנו צריכים לשים על השולחן היום את הצהרות ההון שלנו, ושהציבור ידע מה האינטרסים, למי אנחנו מחוברים, מה ההון שלנו. למשל, האם העובדה שאנחנו מאוד עשירים משפיעה על ההצבעות שלנו לגבי מס ירושה, לגבי שכר מינימום של אחרים, אלף ואחת סוגיות שהן גם ציבוריות וגם אתיות – כל זה יישאר בארון.
כהן: איפה אנחנו נמצאים בעניין הזה ביחס לעולם?
שלי: בארצות הברית מועמדים גם לסנאט, גם לקונגרס וגם לראשויות המדינות, בוודאי לנשיאות ארצות הברית, מגישים הצהרת הון מאוד מפורטת. כך גם ברוב מדינות אירופה. בעצם אנחנו במקום מאוד לא טוב. אני חושבת שכל אדם, לא רק אחרי שהוא נבחר אלא בעיקר לפני שהוא נבחר, צריך לפרוש את מערכת האינטרסים, הקשרים והונו. לא מדובר במידע אינטימי, אלא במידע שאמור להיות גלוי לעין כל. גם בגלל מראית עין, וגם בפועל אם זה היה קורה אז כל הסאגה המביכה עם שר האוצר משה כחלון לא הייתה מתרחשת כי הכל היה על השולחן מלכתחילה.
כהן: אז לחברי הכנסת יש מה להסתיר ולכן הם מטרפדים את הצעת החוק שלך להצהיר על הרכוש שלהם?
שלי: חלק מהם כנראה יש להם מה להסתיר, אחרים חושבים שזה לא עניינו של הציבור באופן אותנטי, ואחרים חושבים שזה כן עניינו של הציבור אבל ראשי המפלגות שלהם, שהם אנשים אמידים – רוב ראשי המפלגות הם אנשים עשירים – הם מעדיפים שלא לפרסם הצהרות הון, וכך מהון להון אנחנו לא מצליחים לגייס את הרוב הנדרש. גם כשמסתמן כבר שיש רוב תמיד יש מי שיטרפד את זה."