שלי לשר הכלכלה: "אם יש משימה אחת משמעותית היא להחזיר את דיוויד גילה לתפקידו"

4 ביוני, 2015

שלי נאמה במליאה במסגרת דיון בהצעה לסדר שהגישה ביחד עם חברי הכנסת זהבה גלאון ומשה גפני בנושא התפטרות הממונה על ההגבלים העסקיים. לצפיה בנאום המלא:

תוכן הנאום:

אדוני היושב-ראש, חברי חברי הכנסת, אדוני שר הכלכלה,

היום קיים יו"ר ועדת הכספים הטרי אך הוותיק, משה גפני, דיון ראשון בוועדה בנושא הגז. אני חושבת, שזאת היתה הצהרת כוונות מאוד מאוד חשובה. העובדה, שגפני בחר להעלות הצעה לסדר שכולנו יודעים, שעל פי הפרקטיקה היה אפשר גם לדחות אותה לעוד 100 שנות בדידות, אך הוא בחר לפתוח בכך את הדיונים. ואכן היה דיון, אם כי ראשוני, דיון חשוב, נוקב, נאמרו בו דברים חשובים. אני רוצה לברך אותך על כך, אדוני יושב-ראש ועדת הכספים. את הברכות לך באופן אישי כבר חלקתי ואני בטוחה ששבעת מהן, אבל הן רבות.
אני רוצה לצטט דברים שאמר הממונה על ההגבלים העסקיים, הפרופסור דיויד גילה, במהלך הישיבה היום. שאלנו אותו, מדוע בעצם הוא החליט להתפטר? והוא אמר: אני נחוש בדעתי להתפטר נוכח המתווה הקיים. אין שום סיכוי שתהיה תחרות במתווה הקיים. כך אומר הממונה על ההגבלים העסקיים. שום סיכוי.
במתווה הקודם, שאף הוא היה מתווה פשרה מאוד רכרוכי, שנכפה עליו הר כגיגית, אותו שיתוף פעולה עם משרדי ממשלה שבעצם ממש נגעו בתחומו שלו, בתחום שהוא לבדו מופקד עליו מכוח סמכותו. גם המתווה הקודם, שהוא היה שותף לו בעל כורחו, היה רך להפליא. ואז בא ראש הממשלה והחליט שלא מספיק מתווה רך ופשרני, צריך להתפשט לגמרי, להיכנע לגמרי.
הדברים שאמר יוג'ין קנדל הם מצמררים. הוא אמר: יהיה מונופול לתמיד, לא תהיה תחרות, ופיקוח על המחירים הוא אסון. כלומר, גם מונופול לנצח נצחים וגם לא יהיה לעולם פיקוח על המחירים.
אני, לא יהיה לי שמץ של האשמה ל"נובל" או לתשובה, אם הם יגבו מצדם 15 דולר ליחידת אנרגיה. היום הם גובים שישה, כשעלות הייצור היא דולר והיא עוד עומדת לרדת. למה שנבוא אליהם בטענות? מדובר בתאגידים פרטיים, המטרה שלהם לעשות כסף. זאת מטרתם. זאת הצהרת הכוונות המידית והלגיטימית שלהם. אבל איפה המדינה? איפה המדינה שלנו? לאן היא נעלמה? ולמה ההתפטרות הזאת?
אמרה היום חברתי, חברת הכנסת זהבה גלאון, אמרה בוועדת הכספים ובצדק, איך ההתפטרות הזאת עוברת בשקט, איך? הרי למה הולך דיויד גילה? מה, דיויד גילה הוא איזה מהפכן נועז? אנרכיסט? רוצה תשומת לב? אנחנו מכירים אותו. זה פקיד מסור מאוד, מקצועי מאוד, מיומן מאוד, מאוד פשרני, מאוד מחפש את שביל הזהב. ואפילו הוא, אותו רגולטור פשרן, החליט שאינו יכול עוד והלך לביתו.
עוד הוא אמר, הוא אמר שם עוד דבר. הוא אמר: כוח הלחץ של החברות על הממשלה הוא עצום. ואז אמרו לו זהבה גלאון ומיקי רוזנטל: אתה מתכוון שהממשלה נסחטת בידי חברות הגז. והוא שתק.
אנחנו רואים כאן התנהלות שהיא בלתי סבירה. ואני חושבת, שעוד מעבר לדיון התוכן עצמו – שהרי אי אפשר לדבר על התוכן עצמו של הנושא המורכב הזה, פה מעל הדוכן בשלוש דקות – אני חושבת ואני חוזרת ואומרת לך את זה אדוני שר הכלכלה, אני חושבת שאם יש משימה אחת, שלכאורה היא טכנית, אבל בעצם היא מאוד משמעותית, היא להחזיר את דיויד גילה לכהן בתפקיד הממונה על ההגבלים העסקיים. ואני שבה ואומרת לך, שאתה תמצא בו פרטנר ושותף, מקצועי, נאמן, רציני, דיסקרטי, מיומן, שיאיר את עיניך. כי אין לי שום ספק, שאתה מוצף עכשיו, מוצף, בחוות דעת מוטות לטובת חברות הגז. עדיף שלצדך יהיה אדם, שאגב, לא מייצג את הצד השני, הוא באמת איש מקצועי.
אני שוב מבקשת ממך, בקש מדיויד גילה ועשה הכול כדי שהוא יחזור לתפקידו. תודה רבה.