שלי על תנועת החרם כנגד ישראל: "יש לישראל מקום לשלוט על גורלה ולשנות את הגל הזה שמאיים להציף אותנו"

8 ביוני, 2015
האזינו:

שלי התראיינה בתוכנית הבוקר של רשת ב', "הבוקר הזה" עם אריה גולן, והתייחסה להצעות לכניסת המחנה הציוני לישראל לנוכח התעצמות תנועת החרם (BDS) כנגד ישראל. מתוך דבריה: "יש לי תחושת דה ז'ה וו מאוד חזקה מאיזה משבר שמתרקם, עולה ומציף ואז מיד פונים למפלגת העבודה שתבוא ותושיע ותהיה עלה התאנה. אני לא רואה שום טעם ושם סיבה. אנחנו בהחלט יכולים לתת גיבוי בעת צרה, לגבות מדיניות שהיא הגיונית, לתקוף מדיניות שהיא לא הגיונית, אבל לזחול לממשלת ימין קיצונית מאוד, שמכהנת עכשיו בשביל לתת איזה צידוק ולשמש עלה תאנה בינלאומי זה דבר שהוא לא בא בחשבון. המניעים האנטישמיים אולי קיימים בבסיס גל העוינות כלפי ישראל, והאנטישמיות היא תופעה מכוערת ומחלה ממארת שהעולם כנראה לא נרפא ממנה – לא כנראה, בוודאות – אבל לא כל דבר הוא אנטישמיות. יש לישראל מקום לשלוט על גורלה ולשנות את הגל הזה שמאיים להציף אותנו ולהפוך לצונאמי. השינוי הזה הוא לא שינוי קוסמטי של הסברה, אלא שינוי משמעותי במדיניות, פתיחת משא ומתן מדיני לאלתר, ניסיון לקיים ועידה איזורית עם מדינות שכנות ערביות מתונות, הצהרות פייסניות כלפי העולם. כל זה לא יכול לקרות בממשלת ימין קיצונית, ולכן אין לנו מה לחפש בה."

בהמשך התייחסה לדיווחים על מתיחות בינה ובין יו"ר המחנה הציוני, יצחק הרצוג, וגורמים נוספים במפלגה:

"שלי: אני חושבת שאני יו"ר מפלגת העבודה לשעבר אולי הראשונה בתולדות המפלגה שסירבה לשחק את המשחק שבו יו"ר מפסיד בבחירות ומיד מתחיל לשרוף את המועדון. אני במשך שנתיים מעניקה גיבוי מוחלט ליו"ר הנבחר, יצחק הרצוג.

גולן: אבל הוא לא נתן לך גיבוי בהתמודדות שלך מול איתן כבל. הוא גיבה את כבל.
שלי: יכול להיות, ואני אגיד לך בכנות כיוון שכבר שאלת, לו אני במקומו הייתי נוהגת אחרת לחלוטין. גם אני נהגתי אחרת. אחרי שנבחרתי לראשות מפלגת העבודה בהתמודדות שבין היתר התמודד בה נגדי יצחק הרצוג, בחרתי יום אחרי הניצחון שלי להושיט יד להרצוג, לדאוג לכך שהוא יהיה יו"ר סיעת העבודה. אני חושבת שכך נכון ונבון לעשות פוליטית. לצערי הוא לא נוהג כך. אני חושבת שזו התנהגות פוליטית שאינה נכונה. אני חושבת שיש מקום לאחד שורות, לפעול ביחד, להעניק כבוד הדדי ואמון זה לזה. אני מבחינתי אעשה הכל כדי שהתנהגויות כאלה ימשיכו, אבל אני לא יכולה לשלוט על התנהגותם של אחרים.
גולן: את יכולה להגיב. תגיבי? תפעלי כדי להראות ששלי יחימוביץ' אומנם לא ראשת העבודה, אבל נבחרה מקום ראשון בפריימריז ומגיע לה יותר ממה שהרצוג מוכן לתת לה?
שלי: אריה, החיים הפוליטיים הם לא ניסיונות הוכחה תמידיים בדבר מעמד. הכוח הפוליטי שלי הוא כוח שאני שואבת אותו מהציבור הרחב ומהאמון שאני מקבלת מהציבור הרחב. אין לי כוח אחר. אין לי כוח של קומבינות פוליטיות, אין לי כוח של כסף גדול. יש לי רק את הכוח של הדרך הצודקת שאני מובילה ומנהיגה, והיישום שלה בחיי היומיום. אני חושבת שזו הדרך לפעול, ליישם את השקפת העולם האידיאולוגית בכל רגע נכון, בכל דילמה שעולה על הפרק, לחוקק, להוביל מאבקים, לעשות דברים שהם צודקים וטובים לטובת הציבור בישראל. צריך תמיד תמיד לזכור שפוליטיקה היא לא מטרה בפני עצמה, היא מכשיר למימוש השקפת עולם."

להאזנה לראיון המלא: