שלי על הקיזוז לאורן חזן: "פגם בתפיסה האופוזיציונית"

10 ביוני, 2015
האזינו:

שלי התראיינה בתוכניתו של רזי ברקאי בגלי צה"ל, והתייחסה להיענותו של יו"ר האופוזיציה והמחנה הציוני יצחק הרצוג לבקשתו של יו"ר הכנסת העניק קיזוז לחבר הכנסת אורן חזן. מתוך דבריה:

"שלי: אני חושבת שזו טעות של אופוזיציה. אני חושבת שאופוזיציה צריכה לנהוג באופן אחראי, עניינית. למשל בעת מלחמה, ברור שאופוזיציה לא צריכה לעמוד אוטומטית נגד ממשלה מכהנת. היא צריכה להציע אופציות חלופיות, מדיניות, בוודאי אופוזיציה כמונו. אני חושבת שאם יהיה מהלך מדיני משמעותי, אנחנו מספסלי האופוזיציה צריכים לתמוך בו. אני חושבת שאם תהיה חקיקה חברתית גורפת טובה לציבור הרחב בישראל, לא נוכל למעול באמונו של הציבור. אבל לתת רשת ביטחון לביזיון כזה, שהוא ביזיון שהוא כל כולו של הליכוד, יציר כפיו של הליכוד, דייסה שבישל הליכוד –

ברקאי: אומר על זה יצחק הרצוג שזה לא הליכוד והמחנה הציוני, זה כנסת ישראל, ובעניין הזה הוא כיו"ר המחנה הציוני הולך עם יו"ר הכנסת, נותן לו שבוע-שבועיים-שלושה, לבדוק את הפרשה ולנקות את העניין. זה לא ימין ולא שמאל, אלא כנסת ישראל.
שלי: מה הקשר לימין ושמאל? סליחה, אני מאוד מצטערת, אורן חזן זה לא אני. אורן חזן זה לא מפלגת העבודה. אורן חזן זה לא המחנה הציוני. זה לא האחריות שלנו לנקות את הר ה-, אני אפילו לא רוצה להגיד את המילים, את ההר שמתנוסס באמצע הסלון של הליכוד, ולבוא ולנקות להם את זה, ולעשות להם דרך כל כך קלה.
ברקאי: מה את מצפה? שתנצלו את הקוניקטורה הזמנית הזו שהאיש יושעה מישיבות הכנסת להפיל את הממשלה?
שלי: הוא לא יכול להיות מושעה מישיבות הכנסת. את זכות ההצבעה אי אפשר ליטול ממנו. הוא יבוא להצביע. אף אחד לא שולל זכות דמוקרטית של אדם בגלל תחזיר, קשה ונוקב ככל שיהיה. הסיפור הזה בכלל לא על הפרק. הרי מה החשש של נתניהו, ולכן הוא פנה ליולי אדלשטיין, שפנה ליצחק הרצוג, שלצערי נענה לפנייה הזו של נתניהו? מה החשש של נתניהו? שאורן חזן, בגלל הטיפול בו, בגלל אותה בעיה – שהיא בעיה של הליכוד מתחילתה ועד סופה, היא לא בעיה שלנו, אנחנו לא צריכים לקחת אחריות – החשש הוא שהוא יצביע נגד הממשלה.
ברקאי: אז אני בא לך עם התסריט הזה. מחר בבוקר אורן חזן אומר לך שבהצבעת אי האמון הבאה הוא מצביע עם האופוזיציה. את מקבלת אותו?
שלי: בוודאי, איזו שאלה.
ברקאי: זה לא תרגיל המיצובישי שחוזר על עצמו?
שלי: איך זה קשור למיצובישי? רזי, יש לנו הזדמנות נדירה לאופוזיציה, כשהקואליציה נשענת על 61 קולות בלבד –
ברקאי: את רוצה לקחת את אורן חזן ובעזרתו להפיל את הממשלה?
שלי: אני לא רוצה לקחת את אורן חזן. לא המצאתי את אורן חזן, לא בחרתי באורן חזן, אני מגנה בחריפות את כל הדברים שהתגלו שם, אם אכן הם נכונים – ואני מניחה שהם נכונים כי אני סומכת על עמית סגל שהוא כתב רציני. אין לי קשר לאורן חזן. אם הליכוד נשען על כרעי תרנגולת של קואליציה של 61 מנדטים, והתרנגולת הזאת מתנדנדת בגלל שהכרעיים שלה נופלים, בגלל שחברי הכנסת שלה הם חברי כנסת פגומים, אנחנו לא צריכים אחריות על כך. זה דבר כל כך אנטי-אופוזיציוני.
ברקאי: את כן לוקחת אחריות. את מוכנה לאמץ אותו בהצבעת אי-אמון כשחבר הכנסת הזה עוקר מהמחנה שלו ומצביע אי אמון בממשלה.
שלי: בדיוק ההפך. נתינת רשת הביטחון לנתניהו היא לקיחת האחריות על אורן חזן ועל התנהגותו. אני אומרת שלנו אין חלק בשערורייה הזאת, שהיא שערורייה של הליכוד. זה בטח לא המקום שבו אופוזיציה אידיאולוגית, אחראית ונחושה צריכה לתת רשת ביטחון לקואליציה מתנדנדת. הרי זאת המהות של האופוזיציה. מה יהיה עכשיו אם יהיה חבר כנסת של הליכוד שיהיה חשוד בעבירות פליליות ויוזמן תדיר לחקירות משטרה? מה אז, אנחנו ניתן לו קיזוז בזמן שהוא מוזמן לחקירות משטרה? הרי אין בזה היגיון. זה פגם בתפיסה האופוזיציונית. שוב אני אומר, אנחנו חיים במדינה קטנה מוקפת אויבים עם הרבה צרות, ואנחנו אופוזיציה אחראית. לא פעם הפגנו אחריות. כאן, לקחת אחריות על התנהגות קלוקלת של חבר כנסת במקום ה-30 ברשימה, שאין לנו חלק בהתנהגותו, אנחנו מכתימים את עצמנו באורן חזניות הזאת. למה להיות במגרש הזה? למה לנקות לבנימין נתניהו את הלכלוך שיש במפלגתו? ניתן לו להתמודד עם הבעיה. שתתנדנד הקואליציה שלו. להפך, החיבוק הזה שאנחנו מעניקים במקום הכי הכי לא נכון מבחינה ערכית לנתניהו, הכי לא נכון מבחינה ערכית, הוא מערבב אותנו בסיפור הזה ומכתים אותנו. אני לא רוצה את הכתם הזה. הוא לא שלנו, הוא לא הבעיה שלנו, הוא בעיה של נתניהו."

להאזנה לראיון המלא: