"הענקת הקיזוז לאורן חזן - נטילת אחריות על התנהגות לא מוסרית של חבר כנסת שאינו משורותינו"

10 ביוני, 2015
האזינו:

שלי התראיינה בתוכנית "הכל דיבורים" ברשת ב' עם עדי מאירי ובני טייטלבוים, והתייחסה לקיזוז שנתן יו"ר האופוזיציה והמחנה הציוני יצחק הרצוג לח"כ אורן חזן, לבקשת יו"ר הכנסת וראש הממשלה. מתוך דבריה:

"מאירי: את חושבת כמו חבר הכנסת איתן כבל שהקיזוז הוא לגיטימי ואחראי?
שלי: לא שמעתי את הדברים, אבל קודם כל הוא לגיטימי. קיזוז הוא פרקטיקה מקובלת. אני חושבת שזו הייתה שגיאה מאוד קשה. זה לא סותר אתה עובדה שאנחנו אופוזיציה אחראית, שאנחנו חיים במדינה קטנה, מוקפת אויבים עם הרבה בעיות ויש רגעים שבהם אופוזיציה באמת נדרשת לצאת מגדרה ולא להיות אופוזיציה אוטומטית. זה קורה במלחמה. זה בוודאי יקרה אם ראש הממשלה יוביל איזה מהלך מדיני. הוא יקבל מהאופוזיציה את האצבעות שלנו. בוודאי זה יקרה אם יהיה מדובר בחקיקה גורפת לטובת אוכלוסיות חלשות, למשל סיעוד לכל לקשישים. בוודאי שלא נוכל לעמוד מנגד ולהצביע סתם נגד. אבל לתת קיזוז גורף לכל דבר ועניין לתקופה שאחר כך יתברר שהיא מוגבלת אבל בהתחלה זה נראה כאילו היא לא מוגבלת, לכל דבר ועניין, לצרה צרורה שמונחת לפתחו של נתניהו ולפתחו של הליכוד, והתנהגות מבישה ובלתי הולמת לכאורה של חבר כנסת, שאנחנו נבוא לנקות לבנימין נתניהו ולליכוד את הערימה הזו שמונחת לו באמצע הסלון, בהתנדבות – זה דבר שהוא מנוגד לחלוטין להתנגדות של אופוזיציה אחראית שיש לה עמדה. אורן חזן הוא לא בעיה של מפלגת העבודה, לא בעיה של המחנה הציוני – הוא בעיה של הליכוד ושל נתניהו, ולבוא ולהושיט רשת ביטחון להתנהגות מפוקפקת כזאת, יש כאן דבר שהוא פשוט מוזר. הוא לא נכון. הוא שגוי.
מאירי: את מאוכזבת מחברייך לסיעה ומהיו"ר הרצוג?
שלי: אני לא בענייני תיאור רגשות. אני חושבת שזו הייתה טעות. יתרה מזה, אני חושבת שזו החלטה מאוד דרמטית, כי אנחנו חיים בכנסת שהמאזן בה הוא מאוד מעניין – 61 רוב בלבד לקואליציה. לקבל החלטה גורפת שבה אנחנו מוותרים על היתרון שיש לנו לתקופה בלתי מוגבלת ולא משנה איזה עניינים יעלו על הפרק, זה מטורף. לא משנה איזה עניינים יעלו על הפרק, אנחנו נותנים את הקיזוז.
טייטלבוים: אומר איתן כבל שבמאזן של 60-59 עדיין אי אפשר להפיל ממשלה. אז למה לא להיות רשת ביטחון מוסרית, כמו שהוא קרא לזה?
שלי: אני ממש לא רואה בזה מוסר, להפך. אני רואה בזה נטילת אחריות על התנהגות לא מוסרית של חבר כנסת שהוא לא משורותינו, הוא לא נבחר אצלנו. אנחנו לא צריכים לקחת אחריות על התנהגותו של אורן חזן. וחוץ מזה, העובדה שבאמת מדובר ברוב כל כך זעום לקואליציה, לוותר על היתרון הזה – ויש כאן יתרון, מרגע שזה רק קול אחד – זו פשוט סיטואציה מדהימה, שבה אנחנו מתפשטים מהאופציה הזאת שעומדת לפנינו, ואומרים 'טוב, ניתן לכם רשת ביטחון. לא משנה איזה נושאים תעלו, אנחנו ניתן לכם רשת ביטחון." בשביל מה? שביל אורן חזן, כדי שהוא ילך לדבר על עורכי הדין שלו ויהיה פנוי, ואנחנו נמנע את האפשרות של הבכת הממשלה הזו ואולי אפילו סיטואציה פוליטית שבה הממשלה הזו תתפרק, לא יהיו בחירות ומלכת הרכבת הממשלה תוטל על יצחק הרצוג. לוותר על האופציה הזו זו שגיאה מאוד קשה.
ועוד דבר, כיוון שזו החלטה כל כך דרמטית – לוותר למפרע על היכולות האופוזיציוניות המופלאות שניתנו לנו – אני חושבת שזה לא היה נכון מצד בוז'י ללכת ולהגיד מיד כאן לבקשה של נתניהו.
מאירי: את שוחחת איתו בעניין הזה?
שלי: לא, הוא לא שאל אותי. הוא לא שאל אף אחד. אנחנו היינו רובנו בשוק כששמענו על ההחלטה הזו. דיברתי עם חברי כנסת רבים מהסיעה שלי, והם היו די בהלם מההחלטה הזאת, שניתנה בלי התייעצות סיעתית. באמת, כולנו בבניין, כולנו זמינים. סמס לכולם, יש על הפרק דילמה, ראש הממשלה מבקש, יו"ר הכנסת מבקש – זו סוגיה שהיא שווה ליבון. לוותר על מאזן כוחות כזה, למפרע ולכל עניין. לכן אני חושבת שזה היה צריך להתקבל בעצה אחת.

...
לעניין הממלכתיות, גם אני ממלכתית. באמת, אני רואה עצמי אדם ממלכתי עם אחריות. ממלכתיות צריכה בוודאי מופגנת בעת מצוקה ביטחונית, וממלכתיות צריכה בוודאי להיות מופגנת כשמדובר בטובה של ציבור רחב. זה לא עניין ממלכתי. זה פשוט לתת רשת ביטחון להתנהגות בלתי נסבלת של ח"כ שהוא צרה צרורה, ואסור לנו בכלל לקחת אחריות על זה. להגיד שהוא מכתים את כולנו – הוא לא מכתים אותי, אני מאוד מצטערת. אורן חזן לא מכתים אותי ולא מתכים את מפלגת העבודה. הוא לא מייצג אף אחד, הוא צרה של הליכוד ולא צרה שלנו. לא צריך לתת כביים וסולם הצלה לנתניהו בכל פעם שיש לו צרה צרורה במפלגתו. זה דבר שהוא בלתי-פוליטית. הוא שגיאה של אופוזיציה, פשוט שגיאה של אופוזיציה."

להאזנה לראיון המלא: