שלי לאריה דרעי: "קיבלת את המפתחות לאוצרות הגז של ישראל. השתמש בכוח הפוליטי שלך למען השקופים"

15 ביוני, 2015

שלי נימקה הצעת אי אמון של סיעת המחנה הציוני בכנסת, והתייחסה למאבק כנגד מונופול הגז לאור הדיון הצפוי בנושא בקבינט המדיני-בטחוני בהמשך השבוע. בדבריה קראה לשר הכלכלה אריה דרעי להתערב ולהשתמש בסמכותו למען פירוק המונופול. לצפייה בנאום המלא:

תוכן הנאום: 

אדוני היושב ראש, חברי חברי הכנסת,
אכן, נושא האי אמון הוא: קביעת מועדים לתקציב המדינה תוך פגיעה חמורה בדמוקרטיה. דברי יסבו סביב העובדה שביום רביעי ככל הנראה מתכנס הקבינט המדיני-ביטחוני כדי לדון במונופול הגז. זה נושא דחוף יותר, וגם הוא, כמובן, תקציבי ומשפיע בצורה מכרעת על התקציב.
התקשרו אלי היום כתבים לענייני צבא וביטחון כדי לברר איתי מה ביטחוני בדיון של הקבינט המדיני-ביטחוני בסוגיית הגז, ויחד ניסינו לדלות כל מיני רעיונות. חוץ מרעיונות כלליים כמו ביטחון האסדות, או לחלופין העובדה שישראל זקוקה לביטחון אנרגטי, אבל מדוע נושא שהוא כלכלי וחברתי לעילא ולעילא נידון בוועדת חוץ וביטחון – לזה לא מצאנו פתרונים.
אחד הדברים היותר מדכדכים בסוגיית הגז הוא ששני שרים שהתמודדו בבחירות האלה באג'נדה מאוד מאוד חברתית, תוך הצהרת כוונות על דאגה לאזרחי ישראל כולם, בין אם הם שקופים, בין אם זה העניים, בין אם זה מעמד הביניים, שניים מהשרים האלה – גם שר האוצר משה כחלון וגם שר הכלכלה אריה דרעי – מוציאים את עצמם במכוון ומתפרקים מהסמכות שיש להם. כל אחד בתירוציו הוא, כל אחד מנימוקיו הוא. אני אקרא כאן מכתב גלוי שכתבתי לשר הכלכלה אריה דרעי. השר לא נמצא, אני אסתכל על הכיסא שלו ואני אדמיין שהוא יושב שם.
ההיסטוריה של שנינו ארוכה. היא משתרעת על פני לא מעט שנים. אני הייתי עיתונאית, אתה שר פנים בעת שהמשפט שלך התנהל. לא עשיתי לך אז חיים קלים, צריך לומר. יש גם כאלה שזוכרים את הראיון ברדיו שעסק בניסיונות שלך להביא להדחתו של היועץ המשפטי לממשלה אז, ראיון לא כל כך פשוט שאחריות אושפזת בחשש לאירוע מוחי. זה אכלס את הכותרות הראשיות. בסוף התברר לשמחת כולנו שהכל בסדר. לימים גם ניסיתי, בלא הצלחה, להעביר חקיקה שעניינה שמי שהורשע בעבירה שיש עמה קלון וישב בכלא לא יוכל לשוב ולכהן כחבר כנסת. לא הצלחתי להעביר את החקיקה הזאת.
אני באמת לא רוצה להמשיך ולפרט. גם כדי לא לזרות מלח על הפצעים וגם כי באמת באופן כן עברתי תהליך ארוך ולא פשוט שבסופו החלטתי להגבר על הקושי ובאמת לבחון בלב נקי את האפשרות שנהיה בעלי ברית. אני ואתה, השר אריה דרעי, שותפים בכל הנוגע למאבק לצדק חברתי אמיתי. גם לא הייתי חלק מכל מי שביקרו את המינוי שלך לכהונת שר הפנים. זה לא היה פשוט בשבילי, כי סוגיית שלטון החוק היא סוגיה מאוד משמעותית באג'נדה שלי, אבל שניתי את היחס שלי אליך באופן אותנטי מכמה סיבות. גם כי מאות אלפי אנשים נתנו בך אמון והזדהו איתך, ואני קשובה להם ואני מזדהה עם חלק מאוד גדול ממאוויהם, מרצונותיהם, כי זו עובדה מוגמרת שאתה מנהיג ופוליטיקאי בכיר ואנחנו צריכים להסתכל קדימה ולא אחורה ולעשות הכל יחס למען הציבור, כי גם אנשים שהם אנשי מפלגת העבודה ואנשים שגם הולכים איתי כברת דרך מצביעים בפני לא פעם על קווי הדמיון באג'נדה הפוליטית שלי. וגם עוד דבר אחד, בשולי הדברים, כשנקפו השנים ולפעמים ניהלתי מאבקים נגד בכירים מאוד מושחתים, כמו אולמרט למשל, זיהיתי שביחס אליהם חסרה אותה נימת גזענות שנלוותה ליחס אלייך, השר דרעי, וזה מאוד הציק לי. וגם האמנתי באמת שתדאג לשקופים, שיש לך מחויבות של אמת. ואני עדיין מאמינה, באמת, בכל ליבי.
קיבלת הזדמנות מדהימה לעשות את זה, השר דרעי. קיבלת את המפתחות לאוצרות הגז של מדינת ישראל. בכוחך להכריע אם הם ישארו לנצל בשליטת הטייקונים, או שחלק מהם ילך ויפרה ויזין ויפתח ויגרום לשגשוגם של אותם שקופים. רצה הגורל, ובמשרד הכלכלה, שלא אותו רצית, צריך להודות, רצה הגורל שבמשרד הכלכלה שוכנת הרשות להגבלים עסקיים. רצה הגורל, והממונה על ההגבלים העסקיים, הפרופסור דיוויד גילה, שהוא איש מקצוע לעילא ולעילא, סולידי, מקצוען, רחוק ממהפכנות, סרב לתת הכשר לאותו מונופול רב עוצמה. הוא לא שרף את המועדון, לא עשה צעדים דרסטיים, גיבש מתווה מאוד פשרני יחד עם כל משרדי הממשלה. גם, הוא עדיין מונופול, אבל יש בו איזה שמץ של סיכוי לתחרות. תשובה ונובל אנרג'י, באמת שיכורים מכוח ומתאוות ממון שאין לה גבולות, סרבו לקבל אפילו את המתווה הפשרני הזה. סרבו. הם רצו הכל, בלי פשרות. אתה ראית, אדוני השר אריה דרעי, שקוף אחד, עובד קבלן אחד, חד-הורית אחת, עובדת סוציאלית שעובדת דרך קבלן, מנקה אחת, פועל תעשייה במפעל מזון, קשיש בלי פנסיה – שיש לו זכות סירוב על מתווה שהממשלה מגבשת?
ראש הממשלה בנימין נתניהו נכנע להם, בלי תנאי. אתה זה שהיית צריך לעצור אותו. בשם השקופים. לדיוויד גילה יש כלי חוקי. הוא יכול להכריז עליהם כמונופול. לך יש כלי עוד יותר חזק: סעיף 52 לחוק ההגבלים, שיכול לעקוף את דיוויד גילה. זה סעיף שמעולם לא הופעל. אתה יכול לתת לו גיבוי, ומצד שני אתה יכול לא לתת לו גיבוי ולעקוף אותו, לטובת הטייקונים ונגד השקופים.
הרי ברור לך שפסיק אחד של מעורבות שלך כאן, במונופול הגז, נגד האינטרסים של הטייקונים, בעד הציבור, יוזיל עבור השקופים באופן כל כך דרמטי את המים, את החשמל, את הלחם, את העוף, את הפסטה. פסיק אחד כאן יגרום לשגשוג התעשייה בפריפריה. שמעת אי פעם בצורה רצינית את השקופים, את נציגי הארגונים החברתיים, את מי שהוא לא אינטרסנט, את מי שעמדתו שונה, את הרגולטורים שפוחדים שיורידו להם את הראש כמו שהורידו לדיוויד גילה? אתה באמת מאמין לשקרים ולסוללת היחצ"נות המשומנת הזאת, שמאיימת איום חסר שחר שהגז ישאר באדמה, שעה שכל בר דעת יודע שרק בתמר, עוד לפני שהתחילו לפתח את לוויתן, יש גז די והותר ל-15 השנים הבאות?
ביום רביעי יתכנס הקבינט המדיני-בטחוני לדון במונופול הגז. הקבינט הזה, אריה דרעי, מתכנס בשבילך כדי לספק לך תירוץ ועלה תאנה כדי שתוכל להפעיל את סעיף 52, שהוא בסמכותך ורק בסמכותך, והאחריות היא עלייך. אף אחד מהשקופים לא יהיה שם. זה קבינט מדיני-בטחוני, סודי. סודי כדי להסתיר את הגזל מהציבור. ואני לא פותרת אותך מאחריות. האחריות כולה על כתפייך עכשיו. אל תנחם את עצמך שזה עניין אחד, ואחר כך כבר תחלק סוכריות אחרות ותעשה דברים טובים וישכחו לך את זה. אין בכלל השוואה בין הגודל והעוצמה של הסוגיה הזאת ותרומתה לשקופים לבין כל סוגיה אחרת.
בעלי הממון הם מעטים, אבל קולם רועם ומהודהד באמצעות היחצ"נים שלהם, הפרקליטים שלהם, המשרתים שלהם, החברים הפוליטיקאים שלהם. אבל הקול הזה הוא קול מסולף ואלים, ויש בו רק אינטרסים של מעטים וחזקים. הקול האמיתי הוא הקול שלא נשמע – קולם של השקופים. אלה שהבטחת להיות להם לפה. אל תתן יד למתווה הממשלתי הרבה האסון שגובש במחשכים. שב בקבינט המדיני-בטחוני, ותגיד להם שבכל הכבוד, הם לא יעקפו אותך, שהסמכות היא שלך ורק שלך, שאתה לא מבין את הנושא דייך, גם הם לא מבינים, תאמין לי, הם רק מדקלמים את המסרים של חברות הגז. שב עם נציגים אמיתיים של הציבור, עם מומחים שאינם תלויים בדבר, תתקשר לדיוויד גילה, תגיד לו שישאר, שאתה לא תפעיל את הסעיף שעוקף אותו. לא עשית את זה עד היום. בגלל זה הוא הולך. תשתמש בכוח הפוליטי שלך, בכישרונות שלך ובאמונות שלך למען השקופים. זו הזדמנות שלא תחזור.
נותרת, אריה דרעי, מגן השקופים היחיד בממשלה. אל תשליך מידיך את השליחות הזאת.
תודה רבה.