"בעניין הגז אנחנו לא מתנהגים כמו מדינה מערבית, אלא כמו רפובליקת בננות גרועה ביותר"

17 ביוני, 2015
האזינו:

שלי התראיינה ביומן הצהריים של רשת ב', "בחצי היום" עם אסתי פרז, והתייחסה להתפתחויות במאבק נגד מונופול הגז ולכוונה לאשר את מתווה הגז בקבינט המדיני-בטחוני רחוק מעין הציבור. מתוך דבריה:

"פרז: קבינט מדיני-בטחוני. הסביר הפרופ' ששינסקי שיש הבטים שיכולים לאפשר דבר כזה. את חושבת שזה סוג של ברחיחה משקיפות?

חד משמעית. את יודעת, ביומיים האחרונים מתקשרים אלי כתבים צבאיים מכל כלי התקשורת ומייגעים את ראשם לגבי איזה היבט בטחוני יש בהחלטה הזאת על הסדרת משק הגז, ואם אני יודעת משהו שהם לא יודעים על מה הולך להיות בקבינט המדיני בטחוני.
פרז: חשבתי שהם מבקשים ממך הסברים על משק הגז, כי זה כל כך סבוך שאולי הכתבים הצבאיים לא מתמצים בזה.
שלי: אז הם יודעים שאני מתמצת בנושא הזה ושואלים אותי מה שם נוגע לתחום שלנו, הם שואלים בחוסר אונים. ואני אומרת ששאלתם מוצדקת, אבל שום דבר לא קשור לתחום שלהם. אין שום דבר שלעצמאות האנרגטית של ישראל יש בה רכיב בטחוני מרחיק לכת. תחשבי, זה דבר שהוא כמעט דמיוני – שאנחנו נוכל לספק לעמנו את כל מקורות האנרגיה. ברור שיש לזה היבטים בטחוניים. אבל בין זה לבין הסדרת העסקה המפוקפקת הזאת עם טייקוני הגז, לבין הסתרת כל הדיון הכלכלי-חברתי פרופר הזה מעין הציבור בתוך הקבינט המדיני-בטחוני – באמת המרחק עצום.
פרז: למה עסקה מפוקפקת? עכשיו הסביר לנו הפרופ' ששינסקי שיש לה גם יתרונות. אולי הרע במיעוטו, אבל טובה יותר מהצעות אחרות.
שלי: אני שמעתי את ששינסקי היטב. אני מכירה אותו היטב ומעריכה אותו מאוד. אני חייבת להגיד לך שהממשלה צריכה סנגור יותר טוב ממשינסקי, כי ששינסקי שמט עכשיו בראיון איתך את הטיעון המרכזי מתחת לרגליו של ראש הממשלה. הוא אמר שאין מה למהר וצריך לקחת את הזמן, כי מאגר תמר, הוא אמר במו פיו עכשיו, יספיק לפחות לעשר השנים הקרובות לצרכי המשק. תשימי לב מה הוא אמר. זה שומט את הקרקע מתחת לכל הבהילות ההיסטרית הזאת.
פרז: כן, לעומת שר האנרגיה שטייניץ שרוצה תוך שבועיים לסיים את העניינים.
שלי: שר האנרגיה שטייניץ וגם ראש הממשלה בנימין נתניהו, וגם טייקוני הגז. זה הדבר שהכי מדאיג אותי. כשאני רואה את דף המסרים של חברות הגז ואת דף המסרים של ראש הממשלה בנימין נתניהו, ואני רואה את הזהות בין הטיעונים ובעיקר את תחושת הדוחק והדחיפות, המהר מהר מהר לתת להם כל מה שהם רוצים כי אחרת הגז ישאר באדמה – אותו טיעון מפוקפק, ואני שומעת מנגד את ששינסקי שאומר שיש מספיק זמן וצריך להסדיר את זה בשום שכל, אז אני אומר אוקיי, שימצאו דובר קצת יותר טוב מששינסקי כי לששינסקי יש יושר אינטלקטואלי.
פרז: שר האנרגיה מצא עוד טיעון, ונראה מה תאמרי עליו – טיעון כלכלי-בטחוני. הוא אומר שאם לא נזדרז יהיה הסכם בין המעצמות לאיראן, יוסרו הסנקציות וכולם ילכו לעבוד עם האיראנים ולא יבואו אלינו.
שלי: אני ממש מעריכה את האופטימיות של שטייניץ באשר לשחר חדש שירד על המזרח התיכון. אני מבינה שהוא כבר רואה תיירות ענפה לאיראן, הסכמי שלום בין איראן לבין ארצות הברית ואירופה. זה קצת לא משתלב עם הגישה הפסימית המדינית של הממשלה הזאת. וגם, באמת, זה טיעון שאין לו שחר. את יודעת מה? גם אם לא נייצא ולו יחידת אנרגיה אחת לחו"ל, אגב יש מומחים גדולים שאומרים שבכלל עדיף לנו לא לייצא אלא להנות מעצמאות אנרגטית מדהימה –
פרז: להשתמש בכל הגז לעצמנו, לא מצרים, לא ירדן, ולא אחרים.
שלי: כן. את יודעת איזה דבר זה, משק גז אוטונומי לחלוטין עם מחירים זולים מאוד שהוא שלנו?
פרז: איך זה שאם אנחנו כל כך עשירים, אנחנו כל כך עניים? איך זה שאנחנו האזרחים לא מרגישים שום דבר מכך, בטח לא במחיר?
שלי: את יודעת למה? כי בעניין הזה, ואני אומרת את זה בכאב, אנחנו לא מתנהגים כמו מדינה מערבית, אלא כמו רפובליקת בננות גרועה ביותר. אין שום מדינה מערבית שהשכירה את אוצרות הגז שלה באופן כזה למונופול ולטייקונים, כשמשאבי הגז האלה הם שלה. אין מדינה מערבית כזו בעולם. מדינות מערביות או מייצרות תחרות מאוד עזה, או לחליפין לוקחות לעצמן, כמו נורווגיה, את עתודות הגז ומפתחות אותן בעצמן ונהנות מכל ההכנסות. יצור הכלאיים הזה שאנחנו עושים עכשיו, מצד אחד מונופול עוצמתי ברמה שבכלל אי אפשר להגדיר אותה במילים עד כמה זה ישפיע על כל החיים שלנו בעשרות השנים הקרובות, מצד אחד מונופול עוצמתי בצורה בלתי רגילה ומצד שני גם אומר ראש הממשלה שזה יהיה אסון לפקח על מחירי הגז. את יודעת מה? לו אני תשובה או נובל אנרג'י, הייתי מעלה את המחיר של יחידת אנרגיה – היום הם מוכרים לנו את זה בשישה דולר והעלות היא דולר, שזה כבר מתח רווחים מטורף, היסטרי ולא תקין – לא אני הם, הייתי מעלה ל-20 דולר ליחידה. הממשלה נותנת לי את אוצרות הטבע שלה, נותנת לי מונופול, לא מפקחת על המחירים. אני במקומם הייתי חוטפת, אבל אני מצפה מהממשלה שלי להגן עלי כחלק מהציבור ולדאוג שהטוב הזה שנפל עלינו יגיע גם לאזרחי מדינת ישראל."

להאזנה לראיון המלא: