שלי על מתווה הגז: "פשוט לתת הכל לחברות הגז, על חשבון כל אדם במדינת ישראל"

17 ביוני, 2015

שלי התראיינה בתוכנית "הערב בשש" עם אמיר אבגי בערוץ הראשון, והתייחסה למתווה הגז אותו מבקש ראש הממשלה לאשר הרחק מעין הציבור בקבינט המדיני-בטחוני. מתוך דבריה:

"איבגי: את מצליחה להבין מדוע הנושא הזה התגלגל לפתחו של הקבינט המדיני-בטחוני?
שלי: ממש לא, וגם אין סיבה שיהיה בקבינט המדיני-בטחוני. יש שתי סיבות אמיתיות. אחד שמה שכבר ממילא הציבור לא מבין כי טורחים להסתיר ממנו יהיה מוסתר עוד יותר, כי הרי הקבינט המדיני בטחוני הוא סודי, והסיבה השנייה היא כמו ששר האוצר מיהר לוותר על הסמכויות הרבות שלו בתחום הגז לטובת ראש הממשלה, כך עכשיו גם שר הכלכלה אריה דרעי, שיש עכשיו סמכות מדהימה – יש לו את הכוח או לתת גיבוי לממונה על ההגבלים העסקיים דיוויד גילה, או להפעיל צו, סעיף 52 לחוק ההגבלים, שמבטל את ההחלטה של דיוויד גילה ומאפשר מונופול בלי גבולות – וגם דרעי, במקום לקחת אחריות על עצמו – אני יודעת שמינסטרים אוהבים שיש להם אחריות, אוהבים לנצל אותה ולא מוותרים בקלות על סמכויות – גם הוא בעצם מגלגל את הסמכות הזאת. הוא אומר: 'תהיו עלה התאנה שלי, כנסו את הקבינט המדיני-בטחוני, אם הקבינט המדיני-בטחוני יגיד לי להפעיל את סעיף 52 אני אפעיל את סעיף 52'.
איבגי: במיוחד אם מדובר במינסטרים שנושאים את דגל המלחמה ביוקר המחייה, כמו במקרה של דרעי.
שלי: באמת שמדובר כאן בשניים שאני באמת מאמינה בכוונותיהם הטובות, והם גם נבחרו על כנפי הבטחה חברתית. אין משהו שהוא יותר חברתי מסוגיית הגז. זה קצת מסתכל כי קשה להסביר את זה לאנשים, אבל זה ממש לא קשה – זה נורא פשוט. יש לנו אוצר מדהים שעמיתי חבר הכנסת משה גפני אומר שהקדוש ברוך הוא ציווה לנו, והוא מוסיף ואומר שהקדוש ברוך הוא ציווה לכל עם ישראל ולא לתשובה. יש לנו את האוצר המדהים הזה, ונתנו אותו לידיים של קומץ בעלי הון פרטיים, נתנו להם מונופול, אין תחרות ומצד שני גם אנחנו לא מפקחים על המחירים. ובסוף מכל הזהב הטהור הזה שנמצא אצלנו מתחת לפני היום, בסוף כשהוא כבר אולי יגיע אחרי שהם יעשו לנו טובה – ובכלל החוק מחייב אותם לשים צינור שני בתמר כדי לפתח את לוויתן, הם לא עושים לנו טובה בזה –
איבגי: עונה לטיעון הזה ראש הממשלה ואומר שאוקיי, יש גז – אבל ללא חברות הגז לא נוכל לממש את האוצר הזה שנתן לנו הקדוש ברוך הוא.
שלי: נכון, ואכן חברות הגז נמצאות כאן, הן פיתחו, הן כבר החזירו לעצמן מזמן את ההשקעה ומרוויחות מיליארדים רבים. אם נפלה ההחלטה שזכיינים פרטיים הם שיפעילו, אז בסדר – שירוויחו המון המון המון כסף, אבל לא המון המון המון המון בחזירות על חשבוננו. בסופו של דבר, הציבור בישראל שזה שייך לו – צריך לזכור, מאגרי הגז שייכים לציבור, הם לא שייכים בבעלות לחברות הגז, הם בסך הכל קיבלו זיכיון לפתח. כמו שערוץ 2 קיבל זיכיון להפעיל ערוץ, ככה הם קיבלו זיכיון להפיק גז. הרי גם דיוויד גילה הוא לא איזה מהפכן, והוא לא קורא תיגר. גם המתווה שלו היה מתווה נורא פשרני. הייתה לי ביקורת על המתווה הפשרני שלו. עכשיו זה כבר לא מתווה פשרני. זה פשוט לתת להם הכל, וזה על חשבון כל אדם במדינת ישראל.
...
אתה יודע מה הדבר הכי מקומם כאן? בגלל שהממשלה כל כך מתפשטת בפניהם, וגם מצד אחד נותנת להם מונופול וגם מצד שני אומרת שלא נפקח לכם על המחירים, אני מודה שאם אני תשובה הייתי אומרת – למה שישה דולר? עשרים דולר ליחידת אנרגיה. למה? כי הוא יכול. אגב, הוא איש עסקים. הוא רוצה להרוויח הרבה כסף. אני מצפה מנציגי הציבור שהציבור בחר בהם לא מזמן בבחירות לייצג את הציבור, ולא את תשובה ואת נובל אנרג'י."

לצפייה בראיון המלא: