שלי על מתווה הגז: "ביזה של אוצרות הטבע שלנו בידי טייקוני הגז ובשיתוף פעולה מצער של הממשלה"

21 ביוני, 2015
האזינו:

שלי התראיינה בתוכניתו של רינו צרור בגלי צה"ל, והתייחסה למתווה הגז המתגבש שמגיע השבוע להכרעה הרחק מעין הציבור בקבינט המדיני-בטחוני, ולכנס החירום שהיא עורכת השבוע בנושא בכנסת. מתוך דבריה:

"שלי: בפירוש כנס חירום, רינו. אנחנו עדים כאן פשוט לביזה של אוצרות הטבע שלנו בידי טייקוני גז ובשיתוף פעולה מלא ומצער של הממשלה וראש הממשלה בנימין נתניהו, תוך נסיגה של כל השרים החברתיים מהסוגיה הזו כאילו היה מדובר בתפוח אדמה לוהט. זה חירום כי ביום חמישי מתכנס הקבינט המדיני בטחוני כדי להחליט באופן סודי ומאחורי דלתיים סגורות על הגורל של המשק שלנו, של יוקר המחייה שלנו, של הכלכלה ושל החברה שלנו לעשרות השנים הבאות.
צרור: העובדה שמשתתף יו"ר ועדת הכספים חבר הכנסת משה גפני אומרת שהוא חושב כמותך?
שלי: אני בטוחה שגפני חושב כמוני. אני לא בטוחה שהוא יעלה על בריקדות בשביל העניין הזה, ואני בוודאי משוכנעת שהוא לא יאיים בפירוק הממשלה על הרקע הזה, אבל הוא בפירוש שותף לדרך. גם הוא, שהוא יו"ר ועדת כספים, משתתף, וגם איתן כבל שהוא יו"ר ועדת הכלכלה, ועוד משתתפים רבים כמובן מהתחום המקצועי. גם ארגוני סביבה, ארגוני חברה, ארגוני איכות שלטון, מומחים לנושא הגז, פעילים חברתיים. אנחנו נטכס עצה כדי לחשוב מה עושים עם הגזרה הרעה הזאת.
צרור: השאלה אם הגזרה הרעה הזו היא לא קלה ונחרצה, כי שמנו לב גם את וגם אני לשני מצבים – האחד הוא שהשרים הבכירים והשרים הנוגעים בעניין אכן החליטו לתמוך בהכרעתו של ראש הממשלה נתניהו, והעובדה האחרת היא שגם ראשי מפלגות האופוזיציה – ליברמן, לפיד, הרצוג ולבני – אנחנו לא מוצאים אותם במערכה הזו גם.
שלי: קודם כל, אני נאלצת בצער להסכים איתך. אני רק אציין שבוז'י כן יבוא לכנס הזה, בניגוד לראשי מפלגות אחרים, אבל אני אעשה מאמץ בהמשך השבוע להזמין גם ראשי מפלגות אחרים מהקואליציה ומהאופוזיציה.
צרור: אני טועה האם המערכה הזו היא מערכה שהפסדנו בה.
שלי: בשום פנים ואופן, רינו. אם זה יהיה הלך הרוח שלנו בקרבות כל כך חשובים על חלוקת העושר של החברה, על השוויון, על משאבים, אם זה יהיה ה-state of mind שלנו, אז אוי ואבוי שלנו. מדובר בקרב ממושך, אבל יום חמישי הוא יום משמעותי. אם אני יכולה להסביר במילה מה קורה שם, ברשותך רינו.
צרור: בטח, כן.
שלי: אז ככה, הממונה על ההגבלים העסקיים, דיוויד גילה, שהוא לא איזה מהפכן והאנרכיסט, קבע יחד עם משרדי הממשלה בשיתוף פעולה מתווה שהוא גם ממש לא לרוחי, הוא מאוד מאוד פשרני, אבל יש בו איזה סיכוי שמתישהו תהיה תחרות. גם זה לא הספיק לטייקוני הגז, שפשוט רוצים עוד. הם רוצים למקסם את הרווחים שלהם. אני לא מאשימה אותם. הבעיה היא שיתוף הפעולה של הממשלה. מרגע שהממונה על ההגבלים אומר שזו עמדתו והוא מתפטר באוגוסט, יש אדם אחד, אדם אחד במדינה, שיכול לעקוף את הממונה על ההגבלים העסקיים ולהגיד שהוא מקבל את ההחלטה שלו שמדובר במונופול ונותן להם לעשות מה שהם רוצים. זה שר הכלכלה אריה דרעי, שבסמכותו להפעיל סיעוף 52 לחוק ההגבלים העסקיים, שמבטל את החלטת הממונה. אריה דרעי היה יכול למנוע מדיוויד גילה להתפטר.
צרור: קראנו את המכתב הנרגש שלך אליו. לא מצאתי תגובה למכתב הזה.
שלי: אני אגיד לך בלי לרדת לפרטים שיש הידברות בעניין הזה. בכלל, אני עושה המון דברים מאחורי הקלעים. אני עושה כל שביכולתי, גם לפני הקלעים וגם מאחוריהם –
צרור: את חושבת שאריה דרעי יקח בחזרה את ההכרעה האחרונה שלו ויבוא ויאמר שאותו זה לא עובר?
שלי: אני מאוד מאוד מקווה, ואני מאוד מצפה ממנו לעשות את הדבר הזה. מה שקורה עכשיו זה שהקבינט המדיני-בטחוני מתכנס כדי להיות עלה תאנה ולתת לו גושפנקה לכאורה מדינית-ביטחונית כדי להפעיל את הסעיף הזה. בעצם הוא מרחיק את זה ממנו. אני הייתי רוצה שהוא יגיד: 'אל תכנסו לי את הקבינט בבקשה', או לחלופין ללכת לקבינט ולהגיד: 'שמעתי אתכם, אוקיי, שיקול הדעת הוא שלי, האחריות המיניסטריאלית היא שלי, הכוח הוא שלי ואני אחליט לטובת הציבור.' אתה יודע, השרים החברתיים – כחלון, דרעי – אני בטוחה שהם יעשו ועושים הרבה מעשים טובים לטובת הציבור. באמת, אני אומרת את זה בלי ציניות. אבל סוגיית הגז היא מכפילה, משלשת והיא פי מאה ואף יותר מכל מעשה טוב שהם יעשו, תועיל לחברה הישראלית, לשקופים, למעמד הביניים ולכולם."

להאזנה לראיון המלא: