"לא מאשימה את תשובה. אם היו נותנים לי מונופול ומבטיחים לי שלא יהיה פיקוח, גם אני הייתי מעלה את מחיר הגז"

24 ביוני, 2015
האזינו:

שלי התראיינה בתוכניתו של ניב רסקין בגלי צה"ל, והתייחסה למאבק כנגד מונופול הגז, לדבריו של הפרשן הכלכלי נחמיה שטרסלר שדיבר לפניה, לגילוי כי יצחק תשובה הציע לה לנהל קרן של מיליוני שקלים בתמורה לשתיקתה ולנושאים נוספים. מתוך דבריה:

"שלי: שמעתי את שטרסלר, ושמעתי את דף המסרים של חברות הגז יחד עם דף המסרים של ראש הממשלה. אין בזה אפילו שמץ של היגיון. אתה בעצמך דיברת על מחירים של קרוב לשישה דולר. עלות ההפקה של יחידת אנרגיה היום במדינת ישראל אחרי שחברות הגז כבר החזירו לעצמן בעצם את ההשקעה היא חצי דולר. ניב, אתה מבין? זה עולה להם חצי דולר והם מוכרים לנו את זה בקרוב לשישה דולר.

רסקין: יחסית למחירים בועלם, אלה מחירים ממוצעים.
שלי: זה ממש לא נכון. יש רק מדד אחד לקבוע מחיר של יחידת אנרגיה, וזה הקרבה שלה למקום ההפקה. לכן הכי משתלם בסופו של דבר למשק שצורך את האנרגיה שלו, את הגז, מהפקה שנמצאת בתוך המשק עצמו. כאן התמזל מזלנו ונפל בחלקנו האוצר הזה, שבו ההפקה נעשית ממש בצמוד למדינה שלנו, שצורכת את מקור האנרגיה הזה. זה יכול להביא לנו שגשוג, עושר, הכנסות, הורדת יוקר המחייה, עצמאות אנרגטית ברמות שהן כמעט בגדר נס. המחיר בעולם נקבע בראש ובראשונה לפי המרחק לנקודת ההפקה.
רסקין: השאלה היא האם העולם שעליו אנחנו מדברים הוא אותו עולם שבו נחתמו ההסכמים לפני שלוש שנים?
שלי: אבל ניב, למה להתפלסף כשהנתונים הם כל כך פשוטים? חברות הגז בעצמן מדווחות, דיווחו עוד בשנה שעברה, על עלות שהיא פחות מדולר ליחידת אנרגיה. אנחנו יודעים שאחרי שהם החזירו לעצמן את ההשקעה העלות היא חצי דולר. לכן, למה ללכת רחוק ולהביא דוגמאות שחברות האנרגיה והלוביסטים שלהם מפזרים לשווא? כל אדם ששומע אותנו יחשוב בהיגיון על מוצר שההפגה שלו עולה חצי דולר והוא נמכר בשישה דולר. זה מתח רווחים שאין שום חברה עסקית, שום גאון שפיתח המצאה, בוודאי שום בעל עסק קטן ובינוני, שום חברת הייטק שיש להם שיעור כזה של רווחים. זה דבר שהוא מופרך.
חשוב לי לומר לך, ניב. יש כאן סוג של טשטוש מידע באופן כל כך בוטה וכל כך חמור. אני, אני חייבת להגיד, אני לא מאשימה את תשובה. אני לא מאשימה את  נובל אנרג'י. תראה מה קורה. יש להם ראש ממשלה שמספר שהוא רוצה לסגור משא ומתן מהר מהר מהר בתנאים שלהם, כי דחוף לו להוציא גז, שעה שכולנו יודעים שזה לא דחוף. זה חשוב, אבל זה לא דחוף. יש 15 שנה. הגז בתמר, כמו שאתה אמרת, זורם. ויש חברות שהמטרה שלהן היא למקסם רווחים ולהרוויח הרבה מאוד, וכל הרווח הזה הוא על חשבוננו. כל סנט שהולך אליהן, זה סנט של חשמל יותר יקר, של אנרגיה יותר יקרה ושל מוצרים יותר יקרים לציבור בישראל. אני במקומם, אם הייתי שומעת את הדבר הזה, שגם רוצים לתת לי מונופול לעשות השנים הבאות מבלי שיאפשרו למתחרים להיכנס ולקיים תחרות וגם מודיעים לי שלא יהיה פיקוח על המחירים – אני במקומם הייתי לוקחת 20 דולר ליחידת אנרגיה. למה להסתפק בקרוב לשישה דולר? יש כאן משהו מטורף לחלוטין. האינטרס של הציבור מופקר לגמרי.
...
רסקין: גילית אתמול במהלך כנס הגז שערכת על הצעה די מעניינת שקיבלת מיצחק תשובה. ב-2010, נכון?
שלי: כן, זה היה בדצמבר 2010, בקרב אחר על הגז. אגב, זה לא נכון מה ששטרסלר אמר, הקרב הזה נמשך מ-2010. ב-2010 זה היה בכלל סיפור אחר לגמרי, על תמהיל הניסוי. הם שילמו 10% מס. זה היה מגוחך.
רסקין: מה היה במהלך הפגישה?
שלי: אחרי דין ודברים ממושך אצלי בבית – הוא רצה שאני אבוא אליו לאסדה, זה הביקור המלכותי שעושים לאנשים ומפתים אותם אחר כך, אותם אנשים שמבקרים על האסדה מוצאים אותם בצד השני של המתרס – אני רציתי שאני אבוא לכנסת. הסכמתי כמובן להיפגש איתו. אני תמיד מסכימה להיפגש עם כל הצדדים. בסוף הפשרה הייתה שזה יהיה אצלי בבית. הוא הגיע עם אשתו ועם עידן וולס, שהיום הוא מנכ"ל אחת החברות שלו ואז היה עוזר שלו. אני הבאתי את נועם סגל, ראש פורום ארגוני האנרגיה. הייתה שיחה שבשורה התחתונה הוא ניסה להוריד אותי מהמאבק, כי באמת הייתי מראשי המאבק שהביא בסופו לאותה החלטה מצוינת של חלוקת תמהיל מס קצת יותר נורמלי. ואז לקראת תום השיחה הוא אמר לי: 'את סומכת על הממשלה הזאת שהיא תעשה דברים טובים עם הכסף או אני אשלם את המס?'. אמרתי שלא בהכרח, זה לא ממש הממשלה שבחרתי בה, אבל ככה זה מתנהל במדינה דמוקרטית – יש ריבון, יש בוחרים ויש ממשלה. הוא אמרה: 'אני אפתח קרן, אני אשים בה 100 מיליון שקל, ואת ואני נחליט ביחד לאן הכסף ילך – חינוך, כל הדברים הטובים שאת מאמינה בהם.' האמת היא שהתחלתי להתווכח איתו ויכוח עקרוני על למה אנשים יחידים, לא משנה מה עוצמתם, יכולים להכריע לגבי אזרחי המדינה ולמה ממשלות צריכות לעשות את זה. רק אחרי שהם הלכו אז נועם ואני דיסקסנו קצת את השיחה והבנו שיכולות להיות לזה משמעויות אחרות."

להאזנה לראיון המלא: