"ראש הממשלה סוגד לבעלי הון ולא רואה ממטר את אזרחי מדינת ישראל"

25 ביוני, 2015
האזינו:

שלי התראיינה ביומן הבוקר של רשת ב', "הבוקר הזה" עם אריה גולן, והתייחסה למתווה הגז של ראש הממשלה המובא הבוקר לאישור הרחק מעין הציבור בקבינט המדיני-ביטחוני. מתוך דבריה:

"גולן: זה אכן המתווה הכי טוב שאפשר היה להשיג, כמו שאומרים בממשלה, ומחיר הגז יהיה סביר?
שלי: לא. זה מתווה שהוא רע מאוד לאזרחי ישראל, וזו מתנה שחברות הגז יכלו רק בחלומותיהן הרטובים ביותר לחלום עליו. זה מתווה שמשאיר מונופול בידי נובל אנרג'י ותשובה. זו שותפות, כן? לא מדובר בחברות שמתחרות זו בזו. נשאר מונופול על המשאב הגדול והמשמעותי ביותר שלנו, שיקבע את חיינו לעשרות השנים הקרובות. ובמקביל אותה יד שמעניקה את הלגיטימציה למונופול, מונופול שהושג בדרך לא חוקית, אותה יד אומרת שאנחנו נאפשר לכם לגבות מחירים של קרוב לשישה דולר על יחידת אנרגיה, שעה שלכם זה עולה חצי דולר ליחידת אנרגיה. אתם תעשו רווחים מטורפים על חשבון הצרכן הישראלי, על חשבון החברה הישראלית, וגם תהיו בעלי שליטה מלאה במשק. איך זה טוב, אני לא יודעת.
גולן: היה אפשר להשיג פשרה טובה יותר עם תשובה ונובל אנרג'י בלי להבריח אותם מהמיזם החשוב הזה?
שלי: אין שום סיכוי בעולם שהם היו בורחים, מדובר באגדה. 20% מהמחזור של נובל אנרג'י נמצא בישראל. יש לנו מכרה זהב, מכרה גז שהוא מכרה זהב במדינת ישראל. החברות האלה כבר החזירו לעצמן את ההשקעה הראשונית, והן מתעשרות ויתעשרו עוד יותר. אין שום סיכוי שהן יוותרו על גיזת הזהב הזאת. זה דבר שהוא חסר תקדים. אתה מתאר לעצמך שני אנשים שמנהלים אפילו דיון עסקי – ואנחנו לא חברה עסקית, אנחנו מדינה – וזה שאמור לעמוד על שלו נותן את הטיעונים לצד היריב? אומר: 'אני מפחד שתברח, בו אני אתן לך..."?
גולן: כפי שביטא את זה הבוקר השר נפתלי בנט ונתניהו עוד וקדם לכן, היה חשש שהגז ישאר באדמה.
שלי: אבל זה שקר. הגז לא נשאר באדמה. הגז בתמר כבר נמצא ומופק. רק בתמר, בשדה תמר לבדו, עוד לפני שהתחילו לפתח את לוויתן, יש מספיק גז ל-15 שנים, לרבות הייצוא לירדן ולרשות הפלסטינית. מדובר בעובדה. זה מופיע בדו"חות של החברות. לכן מדובר בטיעון שהוא פיקטיבי לחלוטין. מסכת השקרים וההטעיות סביב הסיפור הזה היא כל כך גדולה, והיא בלתי ניתנת בכלל לכימות. אתה יודע, אין טיעון אחד נכון. יש גז בתמר. נכון שאנחנו רוצים שגם לוויתן יפותח, אבל אפשר במתינות ובאסרטיביות לנהל משא ומתן ולקבוע את מבנה השווקים לעשרות השנים הקרובות.
גולן: לא הייתה שום דחיפות להשיג הסכם, כמו שאמר ראש הממשלה?
שלי: שום דחיפות. שום דחיפות. גם הגז בתמר זורם, וגם נגיד שזו הייתה הסיבה – אז איך זה שבמסגרת ההסכם לוויתן יפותח רק בעוד ארבע שנים, אם זה כל כך דחוף? לוויתן היה אמור להיות מפותח על פי ההסכמים שיש עם החברות. צינור שני בתמר היה אמור להיות מונח מזמן והיו אמורות להיות מוטלות עליהן סנקציות בגלל שלא הניחו צינור שני בתמר. מדובר בהתנהלות שהיא כל כך כושלת, כל כך מופקרת. ובסופו של דבר, למה אנחנו כל כך רוצים את הגז הטבעי? כיוון שהוא יוזיל בצורה מדהימה, דרמטית, את כל החיים שלנו כאן – את מחירי החשמל, את מחירי התעשייה, את מחירי המוצרים, הוא יתן לנו עצמאות אנרגטית. כל הדברים האלה יורדים לטמיון אם מחיר הגז הוא כל כך מופרך וכל כך גבוה, בוודאי ביחס לעלויות ההפקה.
גולן: את חושדת שראש הממשלה בנימין נתניהו לא מעוניין להשיג את הפשרה הטובה ביותר לטובת האזרחים? יש לו כאן אינטרס פרטי או זר?
שלי: אני לא חושדת בראש הממשלה נתניהו שיש לו אינטרס פרטי. באמת לא. אני חושבת שיש כאן תפיסת עולם של סגידת לבעלי ממון, ואני חושבת שהוא לא רואה ממטר את אזרחי מדינת ישראל. וגם יש לי כל מיני השערות באשר ללחץ האמריקני, שזה לחץ שאני מודה שהיה קיים. אני לא חושבת שהיה ממניעים ענייניים. היום כלכליסט חושף, למשל, ששר החוץ ג'ון קרי החזיק במיליון דולר שווי מניות בנובל אנרג'י, ואנחנו גם יודעים שהנשיא לשעבר קלינטון היה לוביסט של נובל אנרג'י ופעל בסוגיית ששינסקי. אני חייבת גם להודות שגם אני הייתי נתונה ועודי נתונה ללחצים מאוד כבדים, גם מכיוון הממשל האמריקאי, אבל אני מתפלאת על ראש הממשלה נתניהו. הוא יודע לעמוד בגב כל כך זקוף מול ארצות הברית להיכנס איתה לעימותים מיותרים ולנקר להם את העיניים ולבוא לקונגרס מעל הראש של נשיא ארצות הברית, אז כאן בעניין שהוא באמת עניין שקשור למשק הישראלי לעשרות השנים הבאות – דווקא כאן האו כל כך כנוע? יכול להיות שזה קשור, אגב. שבגלל שהוא הגיע לדרגה כזו של יחסים לא טובים עם הממשל האמריקאי, הוא כבר לא יכול להרשות לעצמו לעמוד על האינטרסים של מדינת ישראל כשזה מגיע לסוגיה הזו."

להאזנה לראיון המלא: