"כל רגולטור שלא מסכים עם מתווה הגז מקבל מכה בראש, ואנחנו נשארים עם מונופול רב עוצמה ששולט בכל משאבי האנרגיה של ישראל"

25 ביוני, 2015

שלי התראיינה בתוכנית "לילה כלכלי" בערוץ 10 בהנחיית מתן חודורוב, ביחד עם הפרופ' איתן ששינסקי, והתייחסה למתווה הגז המגיע השבוע לאישור הרחק מעין הציבור בקבינט המדיני-ביטחוני. מתוך דבריה:

"חודורוב: זה כבר לא רק הטייקונים ולא רק השרים, אלא פרופ' מומחה לאנרגיה שאומר שאין ברירה וחייבים לפתח עכשיו את לוויתן.
שלי: קודם כל, כמובן שיש לי כבוד והערכה לפרופ' איתן ששינסקי שאחרי לחקיקה שהובילה לשינוי חלק המדינה ברווחי הגז, אבל נאמרו כאן כמה דברים לא מדויקים. ראשית, זה לא נכון שכל הרגולטורים חוץ מדיוויד גילה מסכימים למתווה. לאן נעלמה יו"ר רשת החשמל, אורית פרקש, או פקידים באוצר שדיברו איתי, אני חייבת לומר, באופן אישי והם מאוד לא מרוצים מהמתווה הזה? אחרי שנותנים עם נבוט בראש לממונה על ההגבלים שעושה את עבודתו ופשוט לא רוצה שיהיה מונופול, אז בוודאי שאנחנו לא נלך שולל אחרי האמירה שכולם חושבים אותו הדבר. פשוט מי שחושב אחרת מקבל מכה בראש. בסוף אנחנו נשארים עם מונופול רב עוצמה ששולט על כל משאבי האנרגיה של מדינת ישראל.
חודורוב: אבל אולי אנחנו גם מזמינים יזמים עתידיים להשקיע במשק הגז, מייצרים להם וודאות ובעתיד תהיה תחרות?
שלי: מתן, איך אנחנו מזמינים משקיעים נוספים כשאנחנו נותנים מונופול כמעט לנצח בידיים של נובל אנרג'י ותשובה? זה דבר והיפוכו. כל השוק בידיים, והמאגרים כריש ותנין זה סרדין, זה עשרה 10% בסך הכל ממשק האנרגיה של ישראל. לא תהיה תחרות בגלל שנותנים להם פטור מהסדר כובל באמצעות צו שמעולם לא הופעל במדינת ישראל ומופעל עכשיו בפעם הראשונה בתולדות המדינה, בקבינט המדיני ביטחוני כאילו מדובר בעניין מדיני ביטחוני. יש היבטים מדיניים וביטחוניים, אבל בוודאי שעצמאות אנרגטית היא ההיבט הביטחוני החשוב ביותר.
מתן, עוד דבר אחד שהוא קריטי – המחירים. נגיד שלבסוף מחיר המקסימום יתייצב על 5.8 דולר. עלות ההפקה היום, אחרי שהם כבר החזירו לעצמם את עלות ההשקעה, היא חצי דולר!
חודורוב: את אומרת שאם נשארנו עם מונופול הממשלה חייבת לפקח עליו?
שלי: בוודאי. איזה היגיון יש גם לתת מונופול וגם לא לפקח על המחיר? אני, לו אני תשובה או נובל אנרג'י, הייתי שוב מאיימת קצת ומעלה את המחיר ל-20 דולר ליחידת אנרגיה. למה לא?"

לצפייה בראיון המלא: