"מול הכוח של ההון הגדול, רק כוח גדול של הציבור יכול לשנות את ההכרעה"

25 ביוני, 2015
האזינו:

שלי התראיינה בתוכנית "חמש בערב" עם ירון וילנסקי, והתייחסה למתווה הגז המגיע לאישור הרחק מעין הציבור בקבינט המדיני-ביטחוני. מתוך דבריה:

"וילנסקי: מתקיימת ישיבה וסביר להניח שלא נדע שום דבר עליה בסופו של דבר, כי זה קבינט מדיני-ביטחוני.
שלי: אנחנו נדע שיש מתווה, המתווה יהיה מתווה כלכלי לחלוטין. הוא יקבע את גורל השווקים במדינת ישראל לעשרות השנים הבאות, את יוקר המחייה, את כמה יעלו מפעלי תעשייה, את העצמאות האנרגטית – דברים שלא קשורים בכלל לסוגיות ביטחון, אם כי יש שם כמובן כמה סוגיות ביטחון. את כל ההחלטה הכלכלית והחברתית הדרמטית הזאת תוכרע בפורום סודי. אנחנו לא נדע את הנימוקים. אחר כך נדע את המתווה ונוכל להעיר עליו הערות, אבל נדע שזה חסר שחר כי לפני שפנו אלינו, הציבור, כדי לשמוע את דעתו, פנו קודם אל טייקוני הגז כדי לסגור איתם עסקה.
וילנסקי: הטענה היא שבסוף זה יגיע לציבור. יהיה שימוע ציבורי של חודש.
שלי: אין לזה שום ערך. הכסת"ח הכי בנאלי בעולם. כיוון שהדברים כבר נסגרו עם חברות הגז בתקיעת כף או אפילו בכתובים, וכיוון שהמטרה של הקבינט הזה הוא להפעיל את אותו סעיף 52 שמעולם לא הופעל בתולדות המדינה ולאפשר מונופול בניגוד לחוק – מה שישאר לציבור זה למחות, להעיר הערות וכן הלאה.
...
וילנסקי: פנית ליועץ המשפטי לממשלה ואמרו לך שזה תקין. למה לא הלכת לבג"צ?
שלי: אני לא ממהרת ללכת לבג"צ, וגם האופציה של בג"צ לא ירדה מהפרק. אנחנו בפירוש שוקלים הליכה לערכאות משפטיות, ובפירוש שוקלים עוד אמצעים. יש גם את המסוכה של חובת ההתייעצות של דרעי עם ועדת הכלכלה, ויו"ר ועדת הכלכלה, איתן כבל, כבר הבטיח שלא יעשה לו חיים קלים. אני גם קוראת לציבור. יש כאן אינטרסים של הון מאוד גדול. אני חושבת שהימים האחרונים חשפו טפח וטפחיים מעוצמת הפיתויים והאיומים שההון הגדול מייצר. נגד הכוח של ההון הגדול רק כוח גדול של הציבור יכול לשנות את ההכרעה, להשפיע עליה או להזיז אותה. אני קוראת ליותר מעורבות ציבורית בדבר הזה, שהוא קצת קשה להבנה. הוא מורכב כאילו, אבל הוא משפיע על החיים שלנו יותר מכל עניין אחר.
...
וילנסקי: נלך לפי הסדר. נניח שהקבינט עכשיו מעביר את זה לממשלה, הממשלה מאשרת וזה עובר את כל האישורים. איזה דרך עוד יש לעצור את זה, חוץ מבג"צ?
שלי: גם מחאה ציבורית, גם, אני חושבת, לא להרפות מהשרים הרלוונטיים. אני חושבת ששני שרים שנבחרו על כנפיה של הבטחה חברתית והצהירו הצהרת כוונות מאוד ברורה וחדה ביחס למונופול הגז – גם שר האוצר משה כחלון וגם שר הכלכלה אריה דרעי, שניהם הבטיחו לדאוג לציבור הישראלי, לעניים, לחלשים, למעמד הביניים – יוצאים מזה קצת בזול, מכל הסיפור הזה. הם גלגלו מידיהם סמכויות שהיו להם בידיים כאילו היו תפוח אדמה לוהט. אני קוראת להם להחזיר לידיהם את הסמכויות ולדאוג לציבור בישראל, ולזכור שמי שבחר אותם זה לא תשובה ונובל אנרג'י אלא ציבור ישראלי שבאמת האמין להם. להיות מנהיג זה לא רק לחלק כופתאות ולבצע תשלומי העברה, אלא גם לדאוג לחלוקת משאבים צודקת ולמבנה משק כזה שיביא שוויון ורווחה לטובת כולם."

להאזנה לראיון המלא: