"הסיפור שהגז ישאר בים אם לא ניתן לתשובה גם מונופול וגם בלי פיקוח מחירים - זה שקר"

25 ביוני, 2015

שלי התראיינה בתוכנית "שש עם" עם עודד בן-עמי בערוץ 2 והתייחסה למתווה הגז שנדון באותה השעה הרחק מעין הציבור בקבינט המדיני-ביטחוני. מתוך דבריה:

"בן-עמי: הבנתי שאת לא ממש מברכת על ההחלטה של הקבינט שסוף סוף הגז יתחיל לזרום מהים אל מפעלי התעשייה והאזרחים יתחילו להינות ממנו.
קודם כל, הגז זורם והאגדה הזו שהגז ישאר באדמה או בים אם לא ניתן הכל הכל – גם מונופול וגם היעדר פיקוח על המחירים – לחברות הגז הפרטיות, לנובל אנרג'י ולתשובה, אז נישאר בלי גז – זה פשוט שקר. גם בדו"חות של החברות עצמן מדברים על גז מתמר שכבר מופק, שקיים, שזורם, שמספיק ל-15 שנים וזה כולל בתוכו גם את צרכי המשק הישראלי וגם את הייצוא לירדן ולרשות הפלסטינית.
בן-עמי: אבל אם ישימו להם תנאים מאוד קשים והם ילכו, מי יפתח את המאגר האדיר שקוראים לו לוויתן?
שלי: עודד, לא נדבר גבוהה-גובהה. זה עולה להם חצי דולר לפתח יחידת אנרגיה אחת. הם מוכרים אותה בשישה דולר. 5.80, שישה דולר לצרכנים פרטיים. אני בטוחה שיש עכשיו הרבה בעלי עסקים קטנים ובינוניים, אנשים שצופים בנו עכשיו – מישהו שידמיין לעצמו מתח רווחים כזה. עלות הפקה של חצי דולר ולמכור את זה בשישה דולר. יש איזה עסק במדינה – בין אם זה מכולת ובין אם זו חברת הייטק ענקית – שיש להם רווח מטורף כזה? אם הם ירוויחו פחות הם ילכו מכאן? נובל אנרג'י 20% מהמחזור שלה נמצא כאן. היא לא תלך לעולם. בעלי המניות שלה לא יתנו לה ללכת כי הרווחים הם כל כך אדירים.
בן-עמי: גם אם ישימו עליה כל כך הרבה מגבלות? היה מי שאמר לי שאם אני מדבר עם שלי יחימוביץ', לשאול אותה את השאלה הבאה – הרי יצחק תשובה הוא איש עשיר. גם אם לא יפיק את הגז מלוויתן ישאר איש עשיר. אז שיפיק, יתעשר וכך גם אני אהנה מזה.
שלי: אבל זהו בדיוק, שלא. כי אם הם מוכרים לך יחידת אנרגיה שעולה להם חצי דולר בשישה דולר ממשאב שהוא שלך – הגז הזה לא שייך לתשובה ולא לנובל אנרג'י, זה שלנו, של אזרחי מדינת ישראל, הם בסך הכל קיבלו זיכיון חיפוש והפקה שאפשר לקחת להם ביום אחד – אם מזה המשק הישראלי בסוף ישלם הרבה הרבה יותר על חשמל משהוא היה משלם לו היה נקבע מחיר ריאלי שבו תשובה ונובל אנרג'י היו מתעשרים מאוד מאוד מאוד, אבל לא מאוד כפול 30, אז גם החשמל שלנו היה זול. זה לא שנצא נשכרים אם תשובה יהיה עשיר. זה הכל על חשבוננו. זה אומר חשמל יותר יקר, כי המחיר הוא מטורף ומופקע. זה גם מונופול וגם אין פיקוח על המחירים – חשמל יותר יקר, מוצרים יותר יקרים.
בן-עמי: דרעי אומר שהסמכות שהקבינט נותן לו היא גדולה מידי והוא רוצה שזה יעבור למליאת הממשלה. את חושבת שבממשלה תהיה החלטה אחרת? ואם זה יבוא אל הכנסת, האם שם את חושבת שתתקבל החלטה אחרת?
שלי: לא, אני חושבת שזה חסר שחר. זה היה צריך לעבור בכנסת, אבל בחקיקה, בדיונים, כשהכל שקוף לציבור. היינו שומעים את מומחי האנרגיה מהארץ ומהעולם, ארגונים חברתיים, כל מי שקשור בזה. כאן זה הליך ביורוקרטי שבו דרעי ויתר על הסמכות המדהימה הזו שהייתה לו ביד להגן על השקופים. אתה יודע, גם קודם כל משה כחלון שר האוצר ואחריו שר הכלכלה אריה דרעי – שני אנשים שנבחרו על כנפי הבטחות חברתיות, ואני מאמינה להם שהתכוונו – בסוף זורקים מהידיים את הסמכויות כאילו היו תפוח אדמה לוהט. מעולם לא היו רבים כל כך שוויתרו על סמכויות רבות כל כך בקלות רבה כל כך. ואני שואלת: חבר'ה, למה בכלל הלכתם לפוליטיקה? למה כל כך התאמצתם להיות שרים בכירים, אם בסוף כשאתם יושבים שם וניתנה לכם ההזדמנות המופלאה להשפיע על גורל החברה הישראלית לעשרות שנים אתם זורקים מהידיים את הסמכויות האלה ונותנים אותם לראש הממשלה? תהרוג אותי ואני לא אבין, עודד."

לצפייה בראיון המלא: