שלי על מתווה הגז: "המדינה מעניקה במתנה את אוצרות הטבע שלה"

28 ביוני, 2015
האזינו:

שלי התראיינה בתוכנית "משעל על הבוקר" עם חגי גולן ברדיו ללא הפסקה, והתייחסה למתווה הגז הטבעי שמקדם ראש הממשלה נתניהו. מתוך דבריה:

"שלי: הגעתי למסקנה בימים האחרונים שבאמת אנשים חושבים שהנושא הזה מסובך. הוא כל כך לא מסובך שכואב הלב. זה כל כך פשוט. אנחנו נותנים את כל מאגרי הגז שלנו, את אוצרות הטבע שלנו, בידיים של מונופול פרטי, ואנחנו נותנים לו מתח רווחים ששום חברה או עסק קטן או בינוני או איש עסקים או אדם יחיד יכולים לחלום רק בחלומות הלילה שלהם. שמעתי כאן את שטייניץ מסביר למה המחיר הוא בסדר, הוא מסביר את השינויים באופן ההפקה. מה זה משנה? אחרי כל השינויים באופן ההפקה, אחרי שהחברות כבר החזירו לעצמן מזמן את ההשקעה והם מרוויחות – זה עולה להן חצי דולר להפיק את הגז, והן מוכרות לנו אותה בקרוב לשישה דולר. איזו הצדקה יש לדבר הזה? תגיד לי אתה.

גולן: יש לא מעטים שטוענים ששום פשרה שהייתה מוצגת לא הייתה מניחה את דעתך. האם יש פשרה שאת לבוא ולהגיד שאם הייתה מוצגת היית חיה איתה בשלום?
שלי: קודם כל, אני מאוד שמחה שהפכתי לגורם כל כך מרכזי עד שיש גורמים שאומרים ששום פשרה לא הייתה מניחה את דעתי. הרי בכלל אנחנו עוד לא במקום הזה. אנחנו עוד במקום שבו המדינה עושה מכירת חיסול ומוותרת על הכל.
גולן: היה פה משא ומתן לאורך זמן שפקידי האוצר ניהלו. האם יש בכלל איזו פשרה שמקובלת עלייך?
שלי: אז אני אענה לך. ראשית, חייבת להיות תחרות. ההאשמה של שטייניץ שלא מגיעים לכך מחפשים חדשים בגלל שיש אי-וודאות זה פשוט, אין לי מילה אחרת, קשקוש. מחפשים חדשים לא מגיעים בעיקר כי יש פה מונופול, בעיקר כי הם מבינים שמדינת ישראל העניקה במתנה את כל אוצרות הגז של מדינת ישראל, גם מבחינת המיפוי של חיפושי הגז וגם מבחינת התגליות הגדולות שכנראה כבר מאחורינו – כך, למשל, אומר הגיאולוג יוסי לנגוצקי, שדבריו מאוד אמונים עליו והוא מומחה מספר אחת לחיפושי גז ונפט בישראל. אז גם, אחד, יש כאן מונופול, ובמקום שיש בו מונופול ואין תחרות לא מגיעים מתחרים חדשים. שתיים, התגליות הגדולות כבר מאחורינו, והן באמת מתבזבזות כי המדינה פשוט נותנת אותן במתנה ונותנת לחברות לסחוט אותה. ודבר שלישי, עוד טיעון קטן ששוכחים – המצב הביטחוני והמצב הבינלאומי שלנו הוא לא ממש מזהיר. מדינת ישראל הופכת להיות מדינה די מבודדת, גם מבחינת העולם העסקי. יש לי תחושת בטן קלה שאם היה כאן תחילתו של תהליך מדיני, אז גם מדינת ישראל הייתה נעשית ידידותית יותר למשקיעים. אלה הדברים.
יש שני דברים שצריכים לקרות. אחד, המונופול הזה צריך להיות מפורק, נקודה. היה צריך לאסור מלכתחילה, ובזה שגה הממונה על ההגבלים העסקיים שלא עשה זאת מלכתחילה ואפשר לשותפות להשתלט על לוויתן בניגוד לחוק. הם השתלטו על לוויתן בניגוד לחוק.
גולן: נכון, אבל זה כבר היה מזמן.
שלי: אז זה היה מזמן, אבל אז הוא אמר: 'השתלטתם בניגוד לחוק, ואני לא מאשר לכם על המונופול הזה'. זה כל מה שהוא היה צריך לעשות, והוא היה צריך לעשות את זה ולא לתת פטור מהסכם כובל. ברגע שהיה מכריז על השותפות הזו כהסדר כובל, אז גם הסנקציות של המדינה כלפי השותפויות היו כאלה שלא היינו מוצאים את עצמנו היום משלמים אלפי אחוזים רווח לחברות הגז.
גולן: נכון, אבל זה היה בעבר. נשאלת השאלה איך אפשר היה לפתור את זה היום.
שלי: למה? הנה התשובה, חגי. למה אתה מתעקש? להודיע על הסדר כובל של חברות הגז. זה בדיוק מה שהממונה על ההגבלים העסקיים רצה לעשות. הוא איש מקצועי, ענייני, קר רוח, לא מתלהם, לא אנרכיסט, והנה, גם את הדבר הזה – להכריז על ההסדר הכובל, שגם זה לא מבטיח תחרות מיד זה מבטיח שהם לא ישתוללו על חשבוננו."

להאזנה לראיון המלא: