שלי ערכה בכנסת כנס לימוד ציבורי למתווה הגז. היכנסו לדברי המשתתפים

8 ביולי, 2015

שלי קיימה השבוע כנס ללימוד ציבורי של מתווה הגז. בכנס נכחו כ-150 איש, והשתתפו בו ראשי ועדות הכלכלה והכספים של הכנסת, מנכ"ל האוצר לשעבר פרופ' אבי בן-בסט, הבעלים של מפעל חרסה יואב גולן, יו"ר ומייסד התנועה לאיכות השלטון עו"ד אליעד שרגא, סגן ראש המועצה הלאומית לכלכלה מוריס דורפמן, וכן חברי כנסת, אנשי אקדמיה, נציגי ציבור ופעילים חברתיים.

פרופ' בן בסט אמר במהלת הכנסת כי "לא צריך לתקן את המתווה – צריך למחוק אותו ולכתוב מחדש". עוד הוסיף ואמר כי "כששחקן אחד שולט בשני מאגרים – זה כמו אדם שפותח שתי חנויות נעליים סמוכות. אם מישהו חושב שהן תתחרנה זו בזו – אהלן וסהלן; הדרך היחידה שהצרכן הישראלי ישלם את המחיר הרלבנטי הוא הצמדה לשוק שמתקיים בו מחיר תחרותי", וכן אמר כי "בכל מקרה, אין ברירה – נדרש עיקרון של פיקוח על המחיר. אנחנו יודעים שגוף מונופוליסטי גובה מחיר מעל הנורמלי, ויש לו רווחים מעל הנורמלי. המתווה הנוכחי נשען על ממוצע המחירים שיש כרגע – והמחירים האלו מבטאים את ניצול הכוח המונופוליסטי."

בהמשך הציעה שלי לראש המועצה הלאומית לכלכלה, מוריס דורפמן, שנכח בדיון, להיפגש עם פרופ' אבי בן-בסט ולגבש ביחד מתווה להטלת פיקוח על מחירים הצמוד למחיר הגז בשווקים תחרותיים. דורפמן הסכים, וציין שבן בסט היה המרצה שלו בלימודי הכלכלה.

עו"ד אליעד שרגא, יו"ר ומייסד התנועה לאיכות השלטון בישראל, התייחס בכנס לסימנים לשיחותות במתווה הגז, ואמר: "השחיתותומטר של התנועה לאיכות השלטון מגלה ניגוד עניינים, שיקול זר ושחיתות במתווה הגז. יש כאן לצערי אפלה מוחלטת שמונעת משיקולים זרים. מטריד אותי יותר מכל שדווקא ביום בו מפרסמים את המתווה – האב הרוחני שלו, יוג'ין קנדל נוטש את הספינה. המתווה כובל את הממשלה, את הכנסת, ואת הממשלות והכנסות הבאות; זה לא חוקתי, לא חוקי ולא דמוקרטי. זה באמת מדע בדיוני – וגם אם זה לא יעבור בג"ץ, והפסיקה שמתעסקת בכבילת הרשות המחוקקת ברורה, האפקט המצנן שייגרם לפקידים חמור דיו. קשה לראות את כל המרעין בישין האלה שצצים מתוך המתווה, אל מול נס פח השמן שקרה למדינת היהודים. פעם בחיים קורה שיש כזו מציאה, מתנה ששייכת לכולנו ולא לאף אחד אחר."

יואב גולן, הבעלים של מפעלי חמת ברזים, חרסה כלים סניטריים, וליפסקי תעשיית פלסטיקה, דיבר בכנס על המשמעויות של מחיר הגז לתעשייה הישראלית. הוא קרא בכנס לפעול להורדת המחיר. מתוך דבריה: "יש לבדוק את מחיר הגז מההתחלה. לפני שבכלל חושבים על יצוא – חייבים להבטיח באופן מוחלט את האספקה לתעשייה. המחירים לא הגיוניים. בטורקיה מביאים את הגז 5000 ק"מ מסיביר, אצלנו 120 ק"מ - איך זה שהמחירים כמעט זהים?

אסור לייצא גז מתמר לפני שלווייתן פועל. זה יעמיד את המפעלים בפני שוקת שבורה. התעשייה כולה סובלת מעלויות מאוד קשות, בגז, בחשמל וגם בשכר. יש כאן הזדמנות לשינוי."

לצפייה בדברי כל המשתתפים בכנס ברצף לחצו כאן.

לצפייה בדברי כל משתתף בכנס באופן נפרד לחצו על שמו:

ח"כ שלי יחימוביץ' - דברי פתיחה

פרופ' אבי בן בסט, מנכ"ל משרד האוצר לשעבר - סקירה כללית

ח"כ פרופ' מנואל טרכטנברג (המחנה הציוני) - פרק המחיר

עו"ד אליעד שרגא, יו"ר ומייסד התנועה לאיכות השלטון בישראל - סקירה כללית

עו"ד גלעד ברנע, מומחה להגבלים עסקיים - מכירת המאגרים כריש ותנין

עו"ד נילי אבן חן, התנועה לאיכות השלטון - הליך מינוי נאמן

נועם סגל, הפורום הישראלי לאנרגיה - פרק ד', ייצוא הגז

יואב גולן, בעלי מפעל חרסה - מחירי הגז לתעשייה

עומרי בללי, מארגן קהילתי בארגון מגמה ירוקה

יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני)

עו"ד אליעד שרגא - סעיף השריון

ח"כ תמר זנדברג (מרצ)

צפריר גדרון, ראש תחום הים בעמותת צלול - היבטים סביבתיים

פרופ' אבי בן-בסט - התייחסות לדברי המשתתפים

סגן יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה, מוריס דורפמן - התייחסות לדברי המשתתפים

נדיה צימרמן, קליניקת משפט וים באוניברסיטת חיפה - סקירה כללית

אור-לי בר-לב, פעילה חברתית ומעורכות אתר חדר המצב

ח"כ שלי יחימוביץ' - דברי סיכום