"דיוני התקציב מתכנסים לקיצוץ רוחבי. זה התרגיל הקבוע."

13 ביולי, 2015
האזינו:

שלי התראיינה ביומן הצהריים של רשת ב', "בחצי היום" עם יובל גנאור, והתייחסה לדיוני התקציב, למאבק הגז, לפיטורי העובדים במגה, לחוק עונש מוות למחבלים של סיעת ישראל ביתנו ולנושאים נוספים. מתוך דבריה:

"גנאור: האם הדרישות של הסיעות החרדיות בדיוני התקציב מוצדקים בעינייך?
שלי: הדרישות האלה הן מופרזות והן דרישות שאני חושבת שברגע שנחתמו ההסכמים הקואליציוניים היה ברור שהן לא יוכלו להתקיים, למעט הדרישה הספציפית שאני מאוד מזדהה איתה והיא לא דרישה סקטוריאלית אלא אוניברסלית – העלאת קצבאות הילדים. זה אחד המנגנונים הטובים ביותר.
גנאור: לכל ילד בצורה ליניארית ולא יותר לילד החמישי והשישי?
שלי: לא, זה לא קיים ויתר.
גנאור: כלומר, העלאה שווה...?
שלי: העלאה שווה לכולם, העלאה אוניברסלית שלא נוגעת רק לציבור אחר או למשנהו. בעיני ילד עני הוא ילד עני, ואני לא בודקת את מוצאו האתני, את שיוכו ואת אמונתם ודתם של הוריו. זה מנגנון שאני תומכת בו בלב שלם ומזדהה איתו גם אידיאולוגית.
שמעתי את השיחות קודם. ראשית אני צריכה להעיר לסוגיית מתווה הגז. אתה שאלת ובצדק האם שר האוצר משה כחלון מסכים עם מתווה הגז, והתשובה הייתה פחות או יותר כן חוץ מסוגיית הפיקוח על המחירים. זה מאוד מפתיע אותי, ומפתיע אותי לרעה, כיוון שיש עוד כמה וכמה סוגיות בלתי פתורות.
גנאור: קודם כל, זה שעמדתו נשמעה זה דבר מעניין.
שלי: כן. אני תוהה אם זו באמת עמדתו של שר האוצר. רק סוגיית המחיר? סוגיית המונופול לא מטרידה כאן? העניין שלעשר השנים הקרובות שום ממשלה אחרת ושום כנסת אחרת לא תוכל לגעת בהסכמים האלה, חקיקה לא חוקתית, זה לא מטריד? סוגיית התרת הייצוא מתמר עוד לפני שמתחילים לקדוח בלוויתן תוך אפשרות שהמשק יישאר פה בלי מקור אנרגיה אצלנו בבית זו לא סוגייה שמטרידה? גם בחמקמקות של "כולנו" מעיסוק בסוגיית הגז אני בכל זאת הייתי מצפה מדוברים אחרים לפחות, כמו השר אבי גבאי – שאני חייבת לומר לשבחו שהוא היחיד בממשלה שהתנגד, אבל הוא לא חבר כנסת אז לא יוכל להצביע בכנסת – חוק מהשר להגנת הסביבה אבי גבאי, שמשמיע עמדה עצמאית, ברורה ולטובת הציבור, אני לא שומעת שם אף אחד.
לסוגיית התקציב, אני כבר רואה לאן זה מתכנס. אני מכירה את הדיבורים האלה.
גנאור: לפשרה, אני מניח.
שלי: לא לפשרה. תהיה, אגב, פשרה, אבל זה מתכנס לקיצוץ רוחבי בתקציב. זה התרגיל הקבוע. כדי לספק שותפות קואליציוניות וכדי לעמוד בהתחייבויות, חלק מהן מוצדקות אגב וטובות שאני מזדהה איתן ואחרות לא, מקצצים קיצוץ רוחבי בתקציב. זה פטנט קטלני. אמר אחד המרואיינים שהעומס הגדול ביותר על אזרחי מדינת ישראל זה המיסים. לא. העומס הגדול ביותר על אזרחי ישראל זו העובדה שחותכים להם את המדינה ומקצצים בה קיצוצים רוחביים, ואז כל בן אדם לפני שהוא מתחיל את החודש צריך לשלם מהכיס שלו על החינוך של הילדים, שזה אמור להיות חוק חינוך חובה חינם, מהכיס שלו על ביטוחי בריאות משלימים ומושלמים ומהכיס שלו אפילו על מיצוי זכויות כי משרדי הממשלה לא מספקים לו שירות."

להאזנה לראיון המלא: