שלי על ההסכם עם איראן: "על ראש הממשלה לשנות כיוון, לחבור לאובמה ולחדש את השיח הידידותי עם ארצות הברית"

14 ביולי, 2015
האזינו:

שלי התראיינה בתוכנית "חמש בערב" עם טל לב-רם בגלי צה"ל, והתייחסה להסכם הגרעין שנחתם מוקדם יותר היום בין איראן לבין המעצמות. מתוך דבריה:

"קודם כל אנחנו נמצאים בסיטואציה חדשה לחלוטין. ההסכם הזה מייצר מציאות חדשה במזרח התיכון, מציאות שבה מופשרים יחסי איראן-ארה"ב, מציאות שבה איראן הופכת לישות לגיטימית, למעצמה מרכזית שבה באים אליה ומן הסתם יבואו עוד בהמשך מהקהילייה הבינלאומית ויראו בה גורמים להסדרה מול כל מיני שבטים פראיים שמתרוצצים במזרח התיכון. אל תשכח שאיראן באופן מעוות בשבילנו נחשבת אטרקטיבית בגלל שהיא נלחמת בדאע"ש. אנחנו בסיטואציה איזורית ממש חדשה עם המון נעלמים, אבל אנחנו כן יכולים לדעת שההסכם הזה הוא מאוד לא טוב בשבילנו.
לב-רם: את מסכימה שההסכם רע, אבל מבחינתך איפה הייתה הטעות של נתניהו?
שלי: הייתה טעות קשה מאוד. כיוון שראש הממשלה אתמול השתמש במונחים היסטוריים, אני חושבת שההיסטוריה עוד תשפוט את ראש הממשלה על ההתנהלות הלעומתית, הווכחנית, ההבאה לידי משבר חסר תקדים של יחסי ישראל-ארה"ב, על ההתערבות בתוך הפוליטיקה האמריקאית באופן חסר תקדים, על ההזדהות המוחלטת עם הצד הרפובליקני של המפה, על ההליכה לקונגרס מעל הראש של הנשיא ומאחורי גבו – הדבר הזה מתברר היום כטעות מאוד גדולה. אבל אני לא כותבת ספרי היסטוריה. אני מציינת את הדברים פשוט כי חשוב מאוד שראש הממשלה יבין שמה שנעשה עד עכשיו אינו נכון ואנחנו צריכים יחד לשנות כיוון לחלוטין.
לב-רם: זאת אומרת שאפשר היה להתנהל אחרת עם האמריקנים?
שלי: אני חושבת שלא הייתה ברירה אחרת. הסיפור עם איראן וההסכם שנחתם היום עם איראן הוא תחילת הדרך. לא נגמר הסיפור, הסיפור רק מתחיל. כל סיפורי הפיקוח, הכור בעראק, החימוש וכל הדברים האלה. עוד יהיו אלף ואחד שלבים ונסיגות. אנחנו חייבים להיות בתוך התהליך הזה כדי לדאוג לאינטרס הישראלי, ואנחנו לא בתהליך הזה – אנחנו מודרים. זה מצב חסר תקדים שבו ממשלת ישראל לומדת על פרטי ההסכם מדיווחים באינטרנט. זה דבר שהוא חסר תקדים, ואנחנו הבאנו את עצמנו למקום שבו לא סופרים אותנו, לא סומכים עלינו, לא מתייעצים איתנו. אנחנו חייבים לשנות את הפוזיציה הזו. אין לנו ברירה למען ביטחון ישראל.
אני רוצה להסביר עוד דבר אחד. ניסיונות ההסתערות על הקונגרס הם חסרי סיכוי כי צריך שני שליש בקונגרס כדי לבטל וטו של נשיא אמריקני. אין מצב שבו יעבירו כל כך הרבה דמוקרטים לצד השני של המתרס בשבילנו. לכן אני מציעה לוותר על המלחמה הזו שתביא עוד נזקים, לחבור לאובמה ולחדש את השיח הידידותי עם ארצות הברית."

להאזנה לראיון המלא: