יחימוביץ', כבל, זנדברג והארגונים החברתיים עתרו לבג"צ בבקשה לדחיית מועד הגשות התנגדויות הציבור למתווה הגז

14 ביולי, 2015

שלי: "סד הזמנים והמגבלות שהוטלו על הציבור מופרכים ביחס לזמן ולכוח האינסופיים שקיבלו חברות הגז."

 

שלי, יו"ר ועדת הכלכלה ח"כ איתן כבל, ח"כ תמר זנדברג, הפורום הישראלי לאנרגיה, עמותת צלול והתנועה לאיכות השלטון עתרו כעת לבג"צ בדרישה כי המועד להעברת התנגדויות הציבור למתווה הגז הממשלתי יוארך. את העתירה כתבו ומובילים עורכי הדין גלעד ברנע וחגי קלעי.

המתווה פורסם להערות הציבור למשך כשלושה שבועות, עד ליום ג' ה-21.07.15. שלי פנתה לשר האנרגיה שטייניץ בבקשה כי תינתן הארכה לשמיעת עמדות הציבור, אך לא נענתה.

 

שלי: "המשא ומתן עם חברות הגז, מומחיהן, עורכי הדין והיחצנים שלהן נערך חודשים ושנים, וכלל פגישות רבות והתכתבויות אינסופיות. מופרך ולא צודק שדווקא נציגי הציבור יידרשו לעמוד בסד זמנים בלתי הגיוני ובלתי אפשרי, ועוד בלי הכלים היקרים שחברות הגז מצוידות בהן ללא מגבלות – כמו עורכי הדין הטובים בעולם, מומחים מטעם, לוביסטים ויחצ"נים בתקשורת ונגישות אדירה לחברי הממשלה."

 

יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ איתן כבל: "צר לי שאנחנו נאלצים לפנות לבית המשפט כדי לקבל את מה שאמור להיות ברור מאליו, אלא אם כן יש לממשלה מה להסתיר."

 

ח"כ תמר זנדברג: "אנחנו בקרב בחשוב ביותר מזה שנים על עתידה הכלכלי של המדינה. ככל שנמשכים הדיונים אנחנו למדים עד כמה החברות הפרטיות היו חלק קרדינלי מהדיונים, השתתפו ברובם וזכו לאוזן קשבת מתמדת, זאת בעוד הציבור לא זכה לאותו היחס ולא קיבל ייצוג הולם. באופן לא מפתיע חוסר השקיפות בתהליך בא לידי ביטוי במתווה עצמו, שהוא טוב לטייקונים המעורבים ורע לכל השאר. נגמרו ימי המחשכים והמחטפים. הציבור תובע כבר עכשיו, עוד בטרם אושר המתווה, לקבל חלק גדול יותר מהמשאב הזה."

 

יעל כהן-פארן, מנכ"לית הפורום הישראלי לאנרגיה: "המגבלות שהוטלו על הציבור בהגשת התנגדות למתווה מלמדות על היעדר תום לב והיעדר כוונה אמיתית להיות קשובים להערות הציבור ולהטמיע אותן. רק לדוגמא: בעוד שהמתווה עצמו כלל 26 עמודים 23 עמודי הסבר, ו-86 עמודי פרוטוקולים – הוקצו לציבור 10 עמודי תגובה, מגבלה שלא חלה על חברות הגז שהגישו מאות מסמכים במשך שישה חודשים."

 

עמותת צלול, הפורום הישראלי לאנרגיה והתנועה לאיכות השלטון מסרו בתגובה: "צוות קנדל ישב על המדוכה במשך שישה חודשים לצורך גיבוש מתווה הגז – ועדיין לא כל פרטיו נחשפו לעיני הציבור. הקצבת 21 יום בלבד להליך השימוע הציבורי על אחד ההסדר הכלכליים המשמעותיים ביותר בישראל בעשורים האחרונים  - היא בלתי סבירה. זו אפליה של בעלי האינטרס הכלכלי על פני אלה המייצגים את האינטרס של הציבור. לבעלי המאה ניתן פתחון פה רחב להציג את עמדתם בפני הוועדה ואילו לציבור ניתן חלון הזדמנות צר ומצומצם, המעקר מתוכן את תכלית זכות הטיעון".
 
לחצו: