חוק הטקסטיל הבטחוני של שלי אושר בקריאה שניה ושלישית ונכנס לספר החוקים

14 ביולי, 2015

הצבא, המשטרה ושב"ס יעדיפו תוצרת הארץ במכרזים

שלי: "זה החוק ה-47 במספר שחוקקתי, ושום חוק שלי לא עבר במהירות כל-כך גדולה. המהירות הזאת נדרשה, כיוון שלו החוק היה פג – 1,200 עובדים לפחות, שמתפרנסים הודות לו מאז שחוקקתי את החוק לראשונה ב-2010, היו מאבדים את מטה לחמם. 

החוק מייצר העדפה לטקסטיל תוצרת הארץ במכרזים של כוחות הבטחון (משטרה, צבא, שב"ס) גם אם ההצעה הישראלית יקרה ב-50%. זה חוק כלכלי, זה חוק מוסרי, זה חוק שנדרש כדי להציל את פרנסתם של עובדים רבים שלא היו מוצאים עבודה חלופית לו מקום עבודתם היה נסגר. 

אני רוצה להודות ליו"ר ועדת חוקה, ח"כ ניסן סלומינסקי, על המהירות והיעילות בה ניהל את הדיונים בועדה כדי לאפשר להשלים את חקיקתו במועד."

שלי מאריכה את החוק מחדש זו הפעם השלישית. גם הפעם הצטרפו אליה ח"כים מקשת פוליטית רחבה: יריב לוין (ליכוד), משה גפני (יהדות התורה), יצחק וקנין (ש"ס), מוטי יוגב (הבית היהודי) ומאיר כהן (יש עתיד).

החוק מחייב את מערכת הביטחון להעדיף מפעלים ישראלים בעת מכרזים לרכישת טקסטיל: משרד הבטחון נדרש לתת העדפה מלאה ליצרנים ישראלים, ואילו המשרד לבטחון פנים ויחידותיו – לרבות המשטרה, השב"ס ומכבי האש – להעדיף יצרנים ישראליים ככל שהצעת המחיר שלהם יקרה ב-50% או יותר מזו של המתחרים מחו"ל.

החוק, המכונה "חוק הטקסטיל הבטחוני", נחקק לראשונה בשנת 2010, והוארך פעם אחת בשנת 2013, למשך שנתיים; כיום הוארך בחמש שנים נוספות. הצעת החוק דומה לדין הקיים בארצות הברית, שם מחוייב צבא ארה"ב ויחידות אכיפת החוק – עד משמר החופים – לרכוש טקסטיל מתוצרת אמריקאית בלבד, כדי להגן על התעשייה המקומית.

החוק עומד במגבלות הסכמי הסחר הבינלאומיים, בגלל פטור שנקבע בהסכמי הסחר, המחריג את כוחות הבטחון של המדינות השותפות להם מתחולת ההסכמים.

לצפייה בנאום של שלי במליאה לאחר העברת החוק בקריאה שלישית: