"ההסכם עם איראן הוא עובדה מוגמרת. יש לכבש את רעיונות הקרב עם הבית הלבן ולחזור להידברות אינטימית עם ארצות הברית"

15 ביולי, 2015

שלי השתתפה במשדר מיוחד של חברת החדשות של ערוץ 2 במקביל להודעה על חתימת הסכם הגרעין בין איראן לבין המעצמות ביחד עם הפרשנים ערד ניר ואהוד יערי. מתוך דבריה:

"שלי: ההסכם הוא עובדה מוגמרת. הוא משנה בצורה מאוד דרמטית את כל הסיטואציה במזרח התיכון. הוא שם קץ לסכסוך ארוך שנים בין ארצות הברית לאיראן והופך את איראן למעצמה רלוונטית ולגיטימית שאליה מן הסתם גם יבואו עכשיו עם כל מיני הסדרים בכל סכסוכי השבטים הפראיים במזרח התיכון. האיראנים מולבנים, זה נותן להם לגיטימציה. כמות המשתנים היא כל כך עצומה שאנחנו אילו לא מתחילים להבין כמה זה ישפיע עלינו. השורה התחתונה היא שההליכה על הראש של הנשיא אובמה נגד הבית הלבן אל תוככי הקונגרס מאחורי גבו של הנשיא לא נשאה פירות. המאמצים האלה היו מאמצים נואשים, אבל הם היו בכיוון הלא נכון. הם נכשלו. אני חושבת שדיבר ראש הממשלה במונחים היסטוריים. אני חושבת שההיסטוריה עוד תשפוט האם ההתנהגות הזו הייתה שגויה או נכונה. אני סבורה שהיא הייתה שגויה, ולהלן התוצאות. אבל אנחנו לא בשיעור היסטוריה. אני מדברת על האסטרטגיה של התעלמות מהבית הלבן, נעיצת אצבע בעין של הבית הלבן, זלזול בבית הלבן, הליכה אל הקונגרס, השתכשכות בתוך הפוליטיקה האמריקאית, בתוך תוככי הליבה של הפוליטיקה האמריקאית.
יערי: אבל שלי, הבית הלבן, אובמה מהרגע שנבחר הוא הלך באופן שיטתי מאחורי גבה של מדינת ישראל, אמר בפומבי שהוא רוצה לפתוח את הדלתות לאיראן, ניהל משאים ומתנים עם האירנים בערוצים חשאיים מבלי לדווח לישראל. מי שדיווח לישראל היו המתווכחים האחרים. פה אובמה הלך על מדיניות שיטתית של התעלמות מישראל, דחיקתה הצידה והליכה כלפי איראן.
שלי: ועל כך ארצות הברית היא הנותנת. אם יש לך ממשל שעוד טרם היבחרו הייתה לו הצהרת כוונות מאוד ברורה אנטי מלחמתית ומשנה מאוד סדורה, אתה לא מתחיל להתקוטט איתו. אתה מנסה להגיע להידברות.
ניר: ראש הממשלה התערב במערכת הבחירות האמריקאית במתנגדו של אובמה.
שלי: צודק ארד. כולל מעורבות פוליטית לטובת יריביו של הנשיא הנבחר. אנחנו עדים עכשיו לתוצאות של המהלך הלעומתי הזה. אהוד, אני לא בשיעור היסטוריה. ההיסטוריה תשפוט, אני לא מתעסקת בהיסטוריה. אני מתעסקת בחיים עצמם, כמו שאומר ראש הממשלה, ובעתידנו. ראש הממשלה מוזמן לפקוח את העיניים ולשנות לחלוטין את המהלך, כי ההסכם שאנחנו רואים עכשיו את הידיעות הראשונות שמגיעות אלינו, למרות שאנחנו די יודעים כבר מה יש בו, הוא לא המילה האחרונה. הסיפור רק מתחיל עכשיו בעצם. יהיו עכשיו שנים. איראן תגיד שהיא לא מצליחה, יש לה תקלות בפרוק, ובעראק זה לא מצליח, הפקחים יבואו, המתקנים הצבאיים – מדובר בתהליך מאוד ארוך. זה הזמן לעשות שינוי של 180 מעלות. לא ללכת לקונגרס. יש כאן גם הסכמה של כל המעצמות – צרפת בסיפור, בריטניה בסיפור, גרמניה בסיפור, סין בסיפור. אנחנו לא נעצור את זה, אבל אנחנו יכולים להיות בניגוד למה שהיינו עד עכשיו חלק מהתהליך הזה לטובת מדינת ישראל ולטובת ביטחונה. זה הדבר הראשון שראש הממשלה צריך להתעשת ולעשות.
...
בהמשך לדברים שאמר (חבר הכנסת) אופיר אקוניס, לא נותר לי אלא להפציר בראש הממשלה שלא יעשה עוד מאותו הדבר, שוב הליכה לקונגרס וקמפיין חזק בתוך הקונגרס. הרי צריך של 75% נגד נשיא ארצות הברית. יש לו גם זכות וטו. זה לא יצליח. הדרך היא להתחיל הידברות אינטימית, קרובה, ולייסד מחדש יחסי אמון עם הממשל האמריקני ועם הבית הלבן. בזה אני מסכימה עם אופיר אקוניס. הסיפור רק מתחיל כעת. עוד הרבה שלבים לפנינו. אנחנו חייבים להיות חלק מהמלך הזה.
מגישה: זה לא מעט מידי, מאוחר מידי?
שלי: מעט מאוחר מידי, אבל אף פעם לא מאוחר מידי. יחסי ארצות הברית-ישראל הם יחסים טובים. צריך לזכור, עשרה מיליארד מסך תקציב ביטחון שאנחנו כל כך מרבים לדבר עליו מגיעים מהכיס האמריקאי, וארצות הברית גם הרחיבה את הסיוע הביטחוני תחת ממשל אובמה. לכן כן מדובר בברית מאוד חזקה. גם יחסים עכורים בין נתניהו לבין אובמה לא יכולים להפר אותה, אבל הבעיה עכשיו, בטקט הזה שהוא כל כך גורלי ומשמעותי בשבילנו, אנחנו פשוט מחוץ לסיפור לחלוטין. מעתה ואילך אנחנו לא יכולים להרשות את זה לעצמנו. אנחנו חייבים לרענן לחלוטין את הגישה. אני אומרת שוב, אנחנו לא עוסקים בהיסטוריה. פנינו אל העתיד. ראש הממשלה חייב להפיק לקחים ממה שהיה עד עכשיו ולשנות לחלוטין את האסטרטגיה שלו לטובת עם ישראל, לטובת הציבור בישראל ולטובת ביטחוננו. ארצות הברית היא נכס ביטחוני אסטרטגי למדינת ישראל יותר מכל נשק מדהים שנמציא או נפתח כאן בצבא ההגנה לישראל.
...
אין לי שום ויכוח עם (חבר הכנסת) יריב לוין. ההסכם הזה הוא הסכם רע לישראל. האיראנים לא יהיו אוהבי ישראל. מדובר באיסלאם פונדמנטליסטי קיצוני. הוא אמנם לא מדבר על ח'ליפות איסלאמית, כמו דאע"ש – הוא נלחם בדאע"ש אגב, זו אחת הסיביות לאטרקטיביות של איראן בעיני האמריקאים – אבל חייבים להיות הגיוניים, לפעול בתבונה ובשום שכל. זה לא ההפך מביטחון ישראל, זה הדבר שתורם לביטחון ישראל. לכן אני מציעה לכבוש את כל רעיונות הקרב עם הבית הלבן, מדובר ברעיונות עוועים, להתעשת ולהתחיל להידבר עם הבית הלבן כדי להיות חלק מהתהליך, לדאוג שכוח ההרתעה יוחזר אלינו. גם לקבל פיצוי, לא להתבייש, לקבל פיצוי כדי להחזיר אלינו את אותו מאזן של הרתעה מול איראן. לשנות לחלוטין את האסטרטגיה. מה צריך אדם נבון חוץ מלראות שהאסטרטגיה נכשלה והיא מכה בפרצופו? למה עומד כאן יריב לוין בפרצוף תשעה באב ומדבר על חומרתו של ההסכם? כי אנחנו לא הצלחנו למנוע אותו. זה נורא פשוט. יש עכשיו הפשרה בין ארצות הברית ואיראן, דבר שלא חשבנו בחלומותינו הפרועים ביותר. איראן הופכת להיות מעצמה רלוונטית ולגיטימית במזרח התיכון. לא דמיינו את זה בחלומותינו הגרועים ביותר. זה קורה לנגד עיננו. אדם נבון מסתכל אחורה, מסתכל איפה הוא לא היה בסדר, ומשנה את האסטרטגיה. אני ממש מציעה לחזור למסלול ההידברות האינטימי עם הנשיא אובמה ועם הבית הלבן ולכבוש את כל קריאות התגר נגד ארצות הברית. זה מזיק לנו."

לצפייה בקטעים ערוכים מתוך המשדר: