שלי על הסכם הגרעין: "להסתכל על מה שהיה ולעשות ההפך הגמור - יחסים אינטימיים והדוקים עם הבית הלבן"

15 ביולי, 2015

שלי התראיינה בתוכנית הבוקר של גיא מרוז ואורלי וילנאי בערוץ 10, יחד עם פרופ' עוזי רבי והעיתונאי דן מרגלית, והתייחסה להסכם הגרעין עם איראן שנחתם אמש.

 

 

"מרוז: יו"ר המפלגה שלך הסכים אתמול עם נתניהו וסיפר כמה ההסכם הוא רע. הוא גם נפגש אתמול עם נתניהו. האם זו התחלה של אפשרות של כניסה לממשלה כי אנחנו בתקופה של לחץ וצריכה להיות אחדות?
שלי: קודם כל, אני לא יודעת. אין לי מושג מה היה אתמול בפגישה הזו. פגישות בין ראש אופוזיציה וראש ממשלה הן שגרתיות, הן אפילו מחויבות על פי חוק. אני חושבת שאנחנו לא צריכים להיגרר להמשך הקמפיין של ראש הממשלה נתניהו. לנתניהו יש זכויות רבות בעצם העלאת השיח הגרעיני לראש סדר היום הבינלאומי, אבל השנה האחרונה היא שנה של כשל מוחלט. והנה, לראיה, נחתם הסכם שאצלנו הבכירים ביותר למדו עליו מהאינטרנט. זה דבר חסר תקדים. אנחנו הודרנו מההסכם הזה לחלוטין. צודק דן (מרגלית), העימות ראש-בראש עם אובמה, ההליכה לקונגרס, יצרו באזז מאוד גדול, העלו אולי את קרנו של ראש הממשלה בעיני גורמים מסוימים, אבל גרמו לנו נזק מאוד חמור.
ההסכם הזה, מבלי להיכנס לשאלה אם הוא טוב או רע – יש בו, אגב, גם צדדים אופטימיים וגם צדדים מאוד מסוכנים ומאיימים – ההסכם הזה הוא עובדה מוגמרת. אנחנו צריכים להבין שארצות הרית לא תיסוג מההסכם.
מרוז: הקונגרס לא יפיל. לא היה תקדים כזה מעולם.
שלי: ודאי. בקונגרס צריך שני שליש כדי לעקוף וטו של נשיא. הדבר הזה לא יקום ולא יהיה. ארצות הברית לא תוציא את עצמה ממשפחת העמים. זה לא רק ארצות הברית, זה גם צרפת, זה גם בריטניה, זה גם גרמניה, זו סין, זו רוסיה. ההסכם הזה הוא עובדה מוגמרת. אנחנו לא בשיעור היסטוריה, לא נחשבן עם ראש הממשלה, אבל צריך להסתכל על מה שהיה ולעשות את ההפך הגמור – יחסים חמים, אינטימיים, הדוקים עם הבית הלבן. לא ללכת על הראש של הבית הלבן. לא לנסות לשכנע את הקונגרס. הדבר הזה הוא מסלול התנגשות, וצריך לזכור עוד דבר. הסיפור לא נגמר בחתימה אתמול. הסיפור מתחיל עכשיו. זה עשר שנים של נסיגות, חזרות, עימותים, ויכוחים, מיקוחים. אנחנו חייבים להיות בתמונה למען ביטחוננו.
וילנאי: אבל ראש הממשלה באמת מאמין שמדובר בהסכם גרוע מאוד. ראינו גם את מה שאמר קלינטון עם צפון קוריאה, והכל התמוסס.
שלי: ראינו הרבה דברים. ראינו שסוריה הייתה האויב האכזר ביותר שלנו עד לפני שתי דקות ואז היה משא ומתן לפירוק הנשק הכימי. זה קרה ושכחנו את זה, זה יצא מהתודעה שלנו לגמרי. גם אם ראש הממשלה מאמין שאין ולו פסיק אחד טוב בהסכם הזה, כמו רבים אחרים בישראל – אגב לא רוב גורמי הביטחון, רוב גורמי הביטחון חושבים שיש בזה גם מסלול שיש בו מידה מסוימת של סיכוי – גם אם ראש הממשלה מאמין שזה הסכם רע ומר, העימות מול אובמה הוא שגיאה טקטית ואסטרטגית."