שלי על הסכם הגרעין: "החל מכאן הסיפור רק מתחיל. למען ביטחון ישראל, חשוב שנהיה חלק. הממשל האמריקאי צריך לשמוע עמדה מתונה ומכילה"

15 ביולי, 2015
האזינו:

שלי התראיינה ביומן הצהריים של רשת ב' עם רן בנימיני, והתייחסה להסכם הגרעין שנחתם אמש בין איראן לבין המעצמות. מתוך דבריה:
"בנימיני: מהדברים שאומר הרצוג זה נשמע שאין ממש הבדל בינו ובין נתניהו, ביניכם ובין הקואליציה.
שלי: אני סבורה שיש הבדל, ואני אפריד בין הדברים. ראשית, ההסכם הזה אין ספק שיש בו איומים, סכנות והוא מלא חורים. מעבר לדקדוקי הדקדוקים של הפגמים שיש בו, צריך להגיד שיש כאן חשש שהוא יותר רחב והוא הלגיטימציה הבינלאומית שניתנת לאירן. מכאן והלאה איראן הופכת להיות מעצמה איזורית לגיטימית שאליה באים ואיתה מדברים. אנחנו אפילו יכולים להגיע למצב אבסורדי שאיראן תהיה כתובת להסדרת הדברים המתרחשים במזרח התיכון. הדבר הזה, הברית החדשה הזו בין ארצות הברית ובין איראן, זה דבר שצריך להודות לא פיללנו גם בחלומותינו הגרועים. זו עובדה אחת. מעבר לדבר הזה, הסיבה שהגענו עד הלום במידה רבה מאוד היא התנהלותו השגויה מאוד של ראש הממשלה בנימין נתניהו. אני לא אומרת את זה כי להתחשבן עם ראש הממשלה או כדי להעביר שיעור בהיסטוריה. העימות ראש בראש עם הבית הלבן, ההליכה לקונגרס, פתיחת החזית הלעומתית עם הממשל בארצות הברית הביאה אותנו למצב בלתי אפשרי שבו ממשלת ישראל לומדת על פרטי ההסכם מאתרי האינטרנט. כאן אנחנו צריכים לומר לראש הממשלה שאנחנו אמנם חזית אחידה למען ביטחון ישראל אבל המשך ההתנהלות הזו הוא שגוי. אני חושבת שלא נכון לצאת לחזית לעומתית עם ארצות הברית. זה הזמן לחזור 180 מעלות לאחור ולהתחיל בהידברות.
בנימיני: מדוע יו"ר המפלגה שלך הרצוג לא אומר את הדברים באותה חדות כמו שאת אומרת?
שלי: כיוון שאנחנו אנשים שונים. בדברים רבים אנחנו מסכימים מאוד ובדברים אחרים אפשר שיהיו ביננו ניואנסים של מחלוקת. אנחנו לא ישראל ביתנו שבה ליברמן מחליט על עמדות כל חברי הכנסת.
בנימיני: זה רק ניואנסים? אולי יש חשש שהוא רוצה לשמור על יחסים טובים כדי מתישהו לשמור פתח לכניסה לקואליציה כפי שמאשימה באופן ישיר יושבת ראש מרצ זהבה גלאון, שאומרת שהמחנה הציוני בוודאות בדרך לקואליציה?
שלי: אני לא מכירה דבר כזה. לא ידוע לי על כך. אני חושבת שהעמדה של בוז'י היא לגיטימית לחלוטין. אני חושבת שזאת עמדה שאינה נכונה ואני חושבת שאנחנו לא צריכים לשתף פעולה עם המשך המתקפה, גם אם זו מתקפה דיפלומטית, על ארצות הברית, כי היא הביאה אותנו למקום שאינו טוב. אנחנו צריכים להבין, היום קמנו לשחר חדש. זו עובדה. אפשר לא לאהוב את זה, אפשר לבקר את זה. המציאות המזרח-תיכונית משתנה באופן מאוד דרמטי אחרי חתימת ההסכם.
בנימיני: אז טוב עושה הרצוג שהוא נוסע לארצות הברית כדי לשוחח שם עם גורמים שונים בעניין ההסכם הזה?
שלי: אני חושבת שטוב שתישמע עמדה שהיא עמדה מתונה.
בנימיני: על ידי הרצוג?
שלי: על ידי הרצוג, עמדה שהיא מתונה יותר, עמדה שהיא מכילה יותר, עמדה שהיא לא לעומתית לעומת הממשל האמריקני, עמדה שמחדשת את מסלול ההידברות שלנו עם הממשל האמריקני. כבר אמרתי שזה שחר חדש. החל מרגע זה הסיפור לא נגמר, הוא מתחיל. הסיפור של הפיקוח על ההתגרענות האיראנית וכל השלבים שיהיו בדרך הוא נכנס עכשיו לשלב שבו יהיו אלף ואחד ניואנסים, ונורא חשוב למען ביטחון ישראל שאנחנו נהיה חלק מהדבר הזה. אסור שנמודר. כאן אני בהחלט סומכת על הכישורים של הרצוג שהוא יודע לעשות את הדברים האלה, אבל מצד שני אין סיבה להיטמע בתוך המשך מסרי האימה של ראש הממשלה בנימין נתניהו.

אני חייבת להגיד, למען היושר האינטלקטואלי, כל הדברים המאיימים בהסכם הזה שפתחתי בהם – והוא העובדה שאיראן מקבלת לגיטימציה ואת כוונותיה של איראן כלפי ישראל אנחנו מכירים היטב – בתוך המזרח התיכון הפרוע הזה שאנחנו חיים בו, שבו כבר אין הסכם סייקס-פיקו, אין גבולות מדינתיים וזו מלחמת שבטים פרועה עם כריתות ראשים, יכול להיות, יש גם תסריט – אני לא יודעת אם הוא יהיה, כיוון שאנחנו בעולם חברתי אנחנו לא יכולים להיות חכמים גדולים ולהגיד במאה אחוז מה יקרה – יכול להיות שיש סיכוי בחיבוק הבינלאומי, שיש בו אולי מידה של תמימות, בחיבוק הבינלאומי הזה לאיראן ולמשיכה שלה אל תוך גוש המדינות השפויות והמתונות, עד כדי כך שזה ישתלם לה. האם זה יכול לקרות? אני לא בטוחה, אבל אי אפשר להוציא גם את הדבר הזה מכלל אפשרות."

להאזנה לראיון המלא: