"הגיבוי הטוטאלי לנתניהו בעניין הסכם הגרעין לא נכון עניינית. הגענו למצב הזה בגלל התנהלות שגויה של ראש הממשלה"

15 ביולי, 2015
האזינו:

שלי התראיינה בתוכניתו של יורם מרציאנו ברדיו ירושלים, והתייחסה להסכם הגרעין שנחתם השבוע בין איראן לבין המעצמות, למאבק הגז, למצב הפוליטי במלגת העבודה ולנושאים נוספים.

על הסכם הגרעין ועל אפשרות של כניסת המחנה הציוני לקואליציה אמרה:

"מרציאנו: שמענו את יו"ר מפלגת העבודה, יצחק בוז'י הרצוג, מגבה את ראש הממשלה, אומר שההסכם רע מאוד, כמו שהרבה מאוד אנשים חושבים. מה קרה? יש התקרבות לממשלה?

שלי: אני לא יודעת על התקרבות כזאת. אני חושבת שמתן גיבוי טוטאלי לראש הממשלה הוא לא נכון עניינית, כיוון שבמידה רבה הגענו עד הלום והגענו למצב שנחתם הסכם כזה, שלצערי ממשלת ישראל שומעת עליו באמצעות אתרים באינטרנט ולא מקבלת שום עדכון מהממשל האמריקאי ומודרת מהמשא ומתן לחלוטין, בגלל התנהלות מאוד שגויה של ראש הממשלה בנימין נתניהו. בגלל שהוא פתח בזירה מאוד כוחנית מול ארצות הברית, הלך לקונגרס על הראש של אובמה והגיע למצב שבו איבדנו כל השפעה אפשרית על האינטרס הביטחוני הישראלי. לכן אני חושבת שלגבות את ראש הממשלה בהמשך עוד מאותו הדבר זה דבר שהוא לא נכון עניינית. דרוש בדיוק ההפך המוחלט מזה. הרי אני לא עוסקת כאן בהיסטוריה ואני לא מנסה לחנך בדיעבד את ראש הממשלה, אבל אני חושבת שראוי שראש הממשלה עצמו יעשה את החשבון ויראה שאותה התנהלות לעומתית מול ארצות הברית הייתה שגיאה, יפסיק את דיבורי הקרב האלה מול ארצות הברית וישנה את הגישה ב-180 מעלות. או אז כשישנה את הגישה ב-180 מעלות ויפעל באמת לפי האינטרס הישראלי על פי גישתנו ואמונתנו, אז אפשר לתת לו גיבוי מהאופוזיציה למהלך הזה.
מרציאנו: אשאל שוב את השאלה מהמקום האחר. הרצוג קרוב לכניסה לממשלה?
שלי: אני לא מעריכה ככה. אתה צריך לשאול אותו. אתה מראיין אותי ולא אותו. לפי מה שידוע לי זה לא כך, ואם תראיין אותו והוא יאמר לך אחרת אז יכול להיות שזה אחרת, אבל לפי מיטב הבנתי הדברים לא עומדים על הפרק.
מרציאנו: ומה עמדתך?
שלי: אני חושבת שבנסיבות הנוכחיות ובגלל אין לנו מה לחפש בממשלה הזאת, יורם, בוודאי לא כגלגל הצלה. אם יום אחרי הבחירות הייתה מוקמת ממשלת אחדות פריטטית עם רוטציה, עם קווי יסוד משותפים, לא הייתי יכולה להגיד לא באופן אוטומטי. הייתי חייבת לשקול את זה, אבל נכון להיות כשמדובר בממשלת ימין שמג'עג'עת על קרעי תרנגולת וגם אפשר במידה רבה להפיל אותה ואפילו לא ללכת לבחירות מחודשות אלא להגיע למצב שבו הממשלה נופלת והנשיא מטיל על מישהו אחר, יכול להיות שאפילו על יצחק הרצוג, להרכיב ממשלה, אני חושבת שלא נכון לתת לו את הצעד הזה, בוודאי כשהממשלה הזו מתנהלת בניגוד גמור לדברים שאנחנו מאמינים בהם. זאת הממשלה הראשונה בתולדות המדינה שבקווי היסוד שלה לא מוזכר הסדר מדיני אפילו לא כמס שפתיים. לממשלה כזאת אפשר להצטרף? אני חושבת שזה לא נכון."

על מאבק הגז ועל ההתקפות נגדה בעניין הוסיפה:

"שלי: התקופה ההיא (של המאבק על ששינסקי) הייתה מאוד מאוד לא נעימה, כי זה גם היה קרב חזיתי עם מודעות ענק נגדי בעיתונים וקמפיין מאוד חזק. אני לא פוחדת. ידיי נקיות, אני מייצגת את הציבור. אם אני פוחדת ממישהו, אני פוחדת מהציבור. מה זה פוחדת? פוחדת במובן שאני מצווה לשרת את הציבור. לא נבחרתי כדי לייצג את תשובה, את נוחי דנקנר, את שלדון אדלסון ועוד רשימה של בעלי הון. נבחרתי כדי לייצג אנשים שאין להם נגישות אל השלטון, שבחיים שלהם לא היו בכנסת, שבחיים שלהם לא דיברו עם חבר כנסת. אנשים רגילים, אתה יודע. גם עניים וגם אנשים ממעמד הביניים. מהם יש לי מורא.

מרציאנו: ובכל זאת כחברת כנסת שמובילה מאבקים חברתיים שנים רבות. אומר ראש הממשלה במסיבת העיתונאים שאלוהים נתן לנו במתנה (את הגז), ודווקא אתם חברי הכנסת שמתנגדים למתווה הגז בעצם מפריעים לאפשרות של העברת כספים לחולי סרטן, לנכים, לציבורים רחבים. מה את אומרת לו?
שלי: על זה בדיוק אנחנו נלחמים. זה נכון, ואני אצטט את חברי יו"ר ועדת הכספים משה גפני, שאמר שהוא יודע שהקדוש ברוך הוא ציווה את הגז לכל עם ישראל ולא לתשובה. בזה אני מאוד מסכימה עם גפני. באמת נפל בחלקנו אוצר נפלא שכזה שיכול באמת להרוות את המשק, לשפר את מצבנו בצורה מאוד דרמטית. אתה יודע מה? אתה רק צריך לדמיין מה המשמעות של זה שאנחנו עצמאיים מבחינה אנרגטית, לא תלויים באף אחד. זה דבר מדהים גם מבחינת מחירי החשמל והמוצרים וגם מבחינת הביטחון. והנה, הדבר הזה, שנפל בחלקנו, פשוט נבזז, פשוט נבזז. אין לי מילה אחרת. נבזז על ידי תשובה ונובל אנרג'י ובסוף פירורים ממנו אפילו לא מגיעים אל הציבור. עדיין לא נשרו פירורים. תשובה ונובל כבר מרוויחים ואנחנו לא נראה פירור בעשרות השנים הבאות ברמת מחירים כל כך גבוהה. אני חושבת שכל אחד יבין. אם להם עולה חצי דולר להפיק יחידת אנרגיה וחברת החשמל חייבת לקנות את זה מהם ב-5.4 דולר, זה אומר מתח רווחים מטורף ואנחנו נשלם על זה עוד יותר. אין סיבה ואין היגיון שעל האוצר הזה שייך לכולנו הם ירוויחו כל כך הרבה. מצידי שירוויחו הרבה הרבה הרבה, אבל לא הרבה הרבה הרבה הרבה הרבה כשהכל על חשבוננו. בעצם המאבק הוא על חלוקה הוגנת של המשאב הזה."

להאזנה לראיון המלא: