שלי בוועדת העבודה והרווחה: "בנק הפועלים לא יכול להרשות לעצמו להיות זה ששולח 6,000 עובדים הביתה. קוראת לבנק לאפשר את הסדר החוב במגה"

13 ביולי, 2015

שלי השתתפה בדיון בועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת בנושא קריסתה של רשת מגה, וביקשה מיושב הראש, ח"כ אלי אללוף (כולנו), להוציא מהוועדה קריאה לנושה המרכזי של הרשת, בנק הפועלים, לאפשר את הסדר החוב שימנע את פיטוריהם של 6,000 עובדים.

לצפייה בדבריה המלאים:

תוכן הדברים המלא:

אדוני היושב ראש, אני מודה לך מאוד.
אנחנו מדברים היום, בשורה התחתונה, על גורלם של 6,000 עובדים. אני רוצה להודות לחברי חברי הכנסת טלי פלוסקוב מכולנו ואילן גילאון ממרצ ששותפים לבקשה לקיים כאן דיון מהיר. בואו נעבור לשורה התחתונה, פיטורים של 6,000 איש זה פיגוע המוני. כל משפחה כזאת שהמפרנס שלה מוצא עצמו מחוסר עבודה זה התרסקות מוחלטת. מדובר כאן על סדר גודל שאנחנו לא מכירים כמותו כבר הרבה מאוד זמן, סדרי גודל של פיטורים המוניים, שהם מכה אנושה. את הדבר הזה חייבים למנוע בכל הכוח, זו השורה התחתונה.
מגה הייתה קורבן של ניהול מזעזע, של משיכת דיווידנד פראית, של התנהגות לא אחראית גם של בעלי השליטה וגם של מנהלים, אבל כל זה מאחורינו. היום אנחנו עומדים בפני סיטואציה חדשה, ויש לנו אפשרות להציל את מגה. יש מתווה של הסדר. אנחנו אחרי אישור של הספקים את הנכונות להסדר, לפריסה ולהמשך אספקה לרשת. אנחנו אחרי אישור של המשכירים. בעצם כרגע מי שמחזיק בידו את המפתח, אני אפילו לא אגיד שזה הבנקים אלא בנק אחד – בנק הפועלים, שהוא הנושה המרכזי. בעוד שעה מתחילה אסיפת נושים שבה בעצם בנק הפועלים הוא שיכריע לשבט או לחסד את גורלם של אותם 6,000 עובדים.
אנחנו מדברם לא רק על 6,000 עובדים, גל על בני משפחותיהם, גם על מעגלי משנה, גם על ספקים קטנים ובינוניים שבניגוד לספקים הגדולים לא מבוטחים. אנחנו מדברים ממש על שדרה מרכזית במשק הישראלי.
גובש כאן מתווה יוצא דופן. במסגרתו העובדים שממילא מרוויחים מעט מאוד ועובדים קשה מאוד הסכימו לוותר על 7% משכרם הדל וקיבלו לידיהם שליש מהשליטה. ההסדר יוצא הדופן התאפשר בזכות יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן ובזכות ההסתדרות שבה הם מאוגדים, ותודה לאל שהם מאוגדים כי אלמלא היו מאוגדים הם כבר היו ברחוב עכשיו.
אני קוראת את ההתכתשויות בעיתונים – הקרב בין דובי וויסמן לקפלן ובין בנק הפועלים לשרגא בירן. הטורים שעולים שם הם מאוד גבוהים וכל אחד מגן על חלקת אלוהים קטנה ועל הנתח הקטן שלו. לא מעניין אותי בכלל, לא מעניין אותי ההתכתשויות האלה. כרגע אנחנו עומדים בפני מציאות שבה בנק הפועלים קובע נקודה, בנק שהרוויח בשנה שעברה 2.7 מיליארד שקלים. אדוני היושב ראש, החוב של מגה הוא 300 מיליון שקלים. הם לא מבקשים מחיקת חוב, הם לא מבקשים להפוך את הכסף הזה לחובות מסופקים. הם מבקשים פריסה, זה הכל. הבעלים, שיש לי הרבה דברים קשים מאוד להגיד עליהם ובראשם שרגא בירן, גם הם העלו את ההצעה שלהם שהתחילה אם אני לא טועה ב-100 מיליון והן האלו – לכמה? 240? אוקיי, 240 מיליון. אז אחרי שגמרנו לטווח על כולם ואחרי שקיבלנו כבר את הסכמת הספקים וקיבלתנו כבר את הסכמת המשכירים ואנחנו לפני בית המשפט, אני פונה לבעלי השליטה ולמנכ"ל בנק הפועלים ציון קינן וקוראת להם – אפשרו את ההסדר הזה, הסכימו לו, גורלם של 6,000 עובדים תלוי בכם. עיני כל המדינה נשואות אליכם. בואו נגיד את הדברים בשמם, בנק הפועלים לא יכול להיות היום זה שיזרוק 6,000 איש לרחוב.
הועדה הזו נפלה בתזמון מעניין. אסיפת הנושים של הבנקים הייתה אמורה להיות אתמול, אבל הנה יש לך, אדוני היושב ראש, הזדמנות להשפיע על המציאות בעודה מתרחשת ולהשמיע מכאן את הקריאה לבנק הפועלים: אנחנו מסתכלים עליהם, אנחנו בוחנים אותם ואנחנו תובעים מהם לאפשר את ההסדר הזה שישמור על מטה לחמם של 6,000 עובדים. תודה.