שלי על דו"ח מבקר המדינה: "לא לקבל בשוויון נפש את המסקנות. יתכן ויש מקום לחקירה פלילית בעניין מתווה הגז"

20 ביולי, 2015

שלי התראיינה בתוכנית "הערב ב-7" עם אברי גלעד בערוץ 20, והתייחסה לדו"ח מבקר המדינה על מתווה הגז הטבעי ולהסכם שנחתם בין המדינה להסתדרות על קליטת עובדי קבלן להעסקה ישירה. מתוך דבריה אודות דו"ח המבקר:

"גלעד: הדו"ח הפתיע אותך?

שלי: ממש לא הפתיע, כי איפה שלא תשים סיכה ואיפה שלא תדרוך אתה תגלה כשל כל כך מזעזע, רשלנות כל כך פושעת, אוזלת יד כל כך נוראה, ויתורים כל כך מפליגים לחברות הגז. התחלתי לחשוב היום, ברצינות בפעם הראשונה, הלילה ליתר דיוק, כשקראתי את דו"ח המבקר – שלא יכול להיות שאנחנו כאלה אפסים. מישהו צריך לבדוק אם אותה רשלנות, אותה אוזלת יד ואותם כשלים, שתמיד שיחקו בסוף לידיהן של חברות הגז, אולי יש מקום לפתוח בחקירה פלילית.
גלעד: יכול להיות שהכישלון ואוזלת היד האלה, כפי שאת מתארת אותם, הם פועל יוצא של שיטת השלטון בישראל? לא משנה מי שולט, לא משנה מה הממשלה, בסוף בכל נושא גדול יש כישלון ואוזלת יד. למה?
שלי: אברי, אני לא מסכימה איתך. אני חושבת שמדינת ישראל עושה דברים נפלאים, ואני חושבת שכשמדינת ישראל רוצה לנהל ורוצה להיות רגולטורית אפקטיבית היא עושה את זה על הצד הטוב ביותר. אני לא שמעתי שקבלן משנה מפעיל במרכז את חיל האוויר הישראלי, ולא שמעתי שקבלן משנה מפעיל במרכז את 8200. יש עוד שורה ארוכה של דברים שאנחנו יודעים לעשות מצוין. יש לנו אוניברסיטאות מצוינות, בתי ספר טובים. לא הכל שחור. לכן, דווקא כאן, כשאנחנו רואים אוזלת יד מתמשכת, משהו כאן מאוד מאוד חשוד, בעיקר כשמדובר על כל כך הרבה כסף גדול.
גלעד: את רומזת, יותר מרומזת, לשחיתות שלטונית פשוטה. זה מה שאת אומרת, נכון?
שלי: כן, כן. אני רומזת במפורש על אפשרות שלא יכול להיות ששורת הכשלים הזו, שהמבקר באמת פורש על פני יריעה רחבה – אם כי, לטעמי, לא על יריעה מספיק רחבה. הוא מדבר גם על הסעיף השרורייתי שאוסר בעצם חקיקה והתערבות ממשלתית מעתה ולעוד עשר שנים. הוא קורא לזה התפרקות של המדינה מסמכויותיה. בעצם, על מה הוא מדבר? הוא מדבר על אקס-טריטוריה, לא כפופה לחוק, לא לבתי המשפט שנמצאת בידי טייקוני גז. הוא מדבר על אוזלת יד בכוח האדם. מה זה אוזלת היד הזאת? האם היא לא מכוונת? איך אוזלת היד הזאת בכוח אדם מיומן ומקצועי הביאה לזה שחברות הגז הסתערו עם כל ציי המומחים שלהם בשכר גבוה מאוד ובלי מגבלות כספיות? יכול להיות שזו אוזלת יד מכוונת? ועוד כהנה וכהנה דברים. מדיניות זיכיונות פראית ולא מובנת, אבל בסוף כשאתה בודק אתה רואה שמישהו הרוויח מזה הרבה כסף. אני חושבת שאנחנו לא צריכים לקבל בשוויון נפש את המסקנות האלה, ובפירוש לתבוע העמקת החקירה. בוודאי יש כותרת מהדהדת מעל למסקנות דו"ח המבקר, והיא שמתווה הגז חייב לעצור, להימחק, להתבטל. המדינה צריכה להתייחס ברצינות, באחריות, בניקיון כפיים, בשקיפות וביושר לאותו משאב מופלא שנפל בחלקנו."

בעניין ההסכם בין המדינה להסתדרות אמרה: "זה מאוד משמח. תחשוב שלפחות 10,000 עובדים יהפכו מעובדי קבלן לעובדים בהעסקה ישירה. כל המציל נפש אחת מהעסקה קבלנית כאילו הציל עולם מלא. זה הסכם מאוד משמעותי. אני אומרת את זה דווקא כמי שמאוד מעורה בקבוצות העובדים האלה. למשל, אחיות בריאות התלמיד שהיטלטלו מקבלן לקבלן בשכר זעום כאילו היו איזה מטבע עובר לשוכר. שורה של עובדים. עובדי קרנות המחקרים בבתי החולים, שם מכובס להעסקה קבלנית, עובדי הניקיון ועוד כהנה וכהנה. גם כאלה שלא עוברים בהסכם להעסקה ישירה משפרים מאוד את התנאים שלהם, כמו המורים והמורות בקרן קרב, כמו המאבטחים בבתי הספר של הילדים שלנו. הם ימשיכו להרוויח כסף גם בחופש הגדול. עד עכשיו הם היו מפוטרים בחופש. זה הישג מאוד משמעותי. המבחן שלו הוא כמובן באכיפה, אבל אחרי שההסתדרות הראתה שהיא – בפעם הראשונה אגב – מגייסת את כל הכוח שלה, את הוועדים החזקים, לטובת העובדים החלשים ביותר ומוכנה אפילו להשבית את המשק בגלל זה, אני רואה תקווה רבה מאוד גם ביישום ההסכם."

לצפייה בראיון המלא: