"נאום הרצוג בועידת המפלגה היה נחרץ ונחוץ לאור השמועות שהתעוררו בשבוע שעבר"

20 ביולי, 2015
האזינו:

שלי התראיינה ב"הכל דיבורים" ברשת ב' עם עדי מאירי ובני טייטלבוים, והתייחסה לכינוס ועידת המפלגה יום קודם, לבחירות בקק"ל ולעניינים נוספים.

על נאום יו"ר המפלגה יצחק הרצוג בכינוס וועידת המפלגה, בו הודיע כי לא יכנס לממשלה בראשות נתניהו, אמרה:

"שלי: זו אמירה חד משמעית וזה היה נאום מאוד נחרץ. הוא היה מאוד נחוץ אחרי שהיו מי שהתבלבלו בשבוע שעבר, כשהרצוג ולבני התייצבו ערב פרסום ההסכם עם איראן והודיעו שהם מגבים לחלוטין את המדיניות של נתניהו, שאין קואליציה ואופוזיציה וכן הלאה דיבורים – דיבורים שעניינית אני חושבת שהיו בלתי נכונים. נכון היה שנציג אלטרנטיבה למדיניות הזאת של נתניהו, לטובת עם ישראל. לכן אני חושבת שנדרש נאום מאוד מאוד חד כדי להזים את השמועות שהתעוררו בשבוע שעבר. אני שמחה שהנאום הזה ניתן אתמול ועידה.

מאירי: בניגוד ללפיד, למשל, שדרש להקים ועדת בדיקה על כשלון נתניהו, לטענתו, בנושא איראן, לא שמענו דברים דומים מיו"ר האופוזיציה.
שלי: נכון. אני חושבת שהתגובה, וכבר אמרתי את זה כמה פעמים, התגובה של הרצוג ולבני, ששוב – ניתנה לא אחרי ההסכם אפילו, אלא ערב פרסום ההסכם – הייתה תגובה שהיא לא נכונה ולא רק מבחינה פוליטית. היא הייתה לא נכונה מבחינה עניינית, כיוון שגם אם ההסכם הוא נורא ואיום וניקח אותו למקומות הכי קיצוניים ומאיים על חורבן הבית, מה שאני לא מסכימה לו, גם אז יש מי שאחראי למדיניות שהובילה לסיטואציה שבה אנחנו מודרים מההסכם. בוודאי שכאופוזיציה יש לנו חובה להתוות דרך אחרת, דרך של הידברות עם הממשל האמריקני, דרך שתכניס את ישראל למעורבות גבוהה במהלך יישום ההסכם, דרך שתתווה ראייה ריאלית שמתכתבת עם המציאות ולא תכריז מלחמה על הממשל דרך הקונגרס. כאן אני חושבת שכבר הובן שזו הייתה התנהלות שהיא לא נכונה לאופוזיציה וגם לא נכונה לטובת ישראל. שוב אני אומרת, אותו חוסר אופוזיציות הנדרש אחרי פרסום ההסכם, אני חושבת שתוקן אתמול במידה רבה."

על העימות שפרץ בוועידה בין ח"כ איתן כבל ויו"ר קק"ל המכהן אפי שטנצלר סביב הבחירות בקק"ל אמרה:

"שלי: כל מה שקרה לא היה נעים לצפייה, ובמיוחד מה שצרם לי שהיצרים הגועשים האלה והאנרגיות העזות לא היו בדיון אידאולוגי מעמיק בדבר דרכה של מפלגת העבודה, דרכה המדינית, זהותה, סוגיות כלכליות. יש אצלנו ויכוחים בין אנשים שנעים יותר לסוציאליזם לבין אילו שנעים יותר לניאו-ליברליזם, וגם בסוגיות מדיניות יש אצלנו מחלוקת. הייתי מאוד שמחה לראיות ממש דיון חריף ונוקב בסוגיות האלה. צר לי שעל זה היו האנרגיות. ומצב שני, אני רוצה להגיד באותה נשימה שיש לי ותק מאוד ארוך בוועידות  מפלגת מהעבודה ועוד לפני שהייתי פוליטיקאית. בתור כתבת פוליטית ובתור מי ששידרה מועידות כאלה, אני חייבת להגיד לכם שהדברים האלה היו תמיד. גם בוועידות ובמרכזים של העבודה וגם בוועידות ובמרכזים של הליכוד ברמה הרבה יותר חמורה וברוטלית. אחרי מה שאמרתי בהתחלה, זה טבע הדברים. יש אמוציות, יש אמביציות, יש אידיאולוגיות, יש יריבויות. זה קורה גם במפלגות דמוקרטיות ברחבי העולם כולו. אתם יודעים מה, אני מעדיפה את האנרגיות האלה, את ההתכתשות הזו ואת הקצת בלאגן על פני מפלגות דיקטטוריות שבהן אף אחד לא מעיז לקרוא תגר על המנהיג היחיד והבלעדי. לצערי המפלגות האלה כבר רבות כחול אשר על שפת הים ממפלגות דמוקרטיות שבהן לאדם יש רצון משל עצמו ויכולת להביע את עמדתו גם כשהיא אינה עולה בקנה אחד עם השליט. אצלנו זה לא שליט, זה מנהיג נבחר. אני מעדיפה את הבלאגן של ועידת העבודה על פני השקט והדממה בישראל ביתנו, ביש עתיד, בכולנו, במפלגות החרדיות. לצערי הרבה כאן היא ארוכה.
מאירי: במי תתמכי, חברת הכנסת יחימוביץ'?
שלי: את מתכוונת לראשות קק"ל?
טייטלבוים: כמובן.
שלי: אני רוצה להסביר מה היה אתמול, ומזה אני גם אגיד לכם את עניין התמיכה שלי. אתמול ההצעה שככה רווחה ופעילים החתימו עצומה עליה, וגם איתן כבל בעצמו החתים חברי ועידה כדי לעלות לסדר הצעה חלופית, הייתה הצעה שלא גוף קטן של צירים שמונה בערך 100 איש יבחר את יו"ר קק"ל, אלא הועידה כולה שמונה 1800 איש שבאמת באים מכל הגוונים, מכל המחנות.
טייטלבוים: ובעיקר הם לא מזוהים עם אפי שטנצלר, נכון?
שלי: הם לא מזוהים, ואתם יודעים מה – יותר שקוף, יותר דמוקרטי, יותר בריא שגוף גדול ככל האפשר יבחר נציג. גוף שאי אפשר לעשות בו קומבינות, אי אפשר לקנות אותו, אי אפשר לאיים עליו, אי אפשר לאיים עליו.
מאירי: אולי לבטל את קק"ל ולהלאים אותו?
שלי: לא, רגע. איך הגעת לשם? תכף, זה לא קשור בכלל. עכשיו אני מדברת על מה שהיה אתמול. בהינתן ואכן הדבר המבורך הזה יקרה, כי אני בעד שגוף גדול מאוד יבחר את מועמד מפלגת העבודה לתפקיד יו"ר קק"ל, באופן מיידי זה פותח את ההתמודדות להרבה אנשים טובים. אני בטוחה שיהיו עוד מתמודדים. ברגע שתהיה רשימת המתמודדים הסופית, אני מבטיחה שאבחר את האדם ההגון ביותר, הטוב ביותר, המוכשר ביותר, בדיוק כמו שבבחירות לנשיאות, למשל, הייתי היחידה בסיעתי שלא הסכימה להצביע פה אחד בעד בחירתו של פואד ותמכתי ברובי ריבלין. אני מבקשת שתתנו לי את הקרדיט לבחור באדם המתאים ביותר, ושוב – אני לא יודעת מי המועמדים.
...
לשאלה של עדי על ההלאמה וכן הלאה, כבר קפצתם למקום אחר לגמרי.
טייטלבוים: אנחנו קופצניים באולפן הזה.
שלי: יש לנו איזו נטייה, וזה קורה לא רק בהקשר הזה, בכל פעם שבגוף מתגלים אי-סדרים, שחיתות או דברים שלא מוצאים חן בעינינו, ג'ובים פוליטיים או שאר מריעין בישין, להגיד בואו נסגור. אני חושבת שיש גופים שיש להם זכויות רבות וצריך פשוט לנקות אותם, להפוך את הפעילות שלהם לשקופה ולחשוב מחדש על המבנה שלהם. יכול להיות שבמידה רבה המבנה הנוכחי של קק"ל הוא מבנה שאבד עליו הכלח, כיוון שהיום אנחנו מדינה ריבונית ובוודאי שיש גם חוקים שחלים על קק"ל שלא יכולים להיות קיימים במדינה דמוקרטית.
מאירי: אבל על איזה זכויות את מדברת? כאן יש יותר טענות כנגד קק"ל מאשר יתרונות. אולי באמת לבטל את קק"ל.
שלי: אני יודעת שזה מאוד פופולרי להגיד שהכל שחור ובוא נסגור את קק"ל. אני חושבת שזה חוסר אחריות. מדובר במפעל אדיר שתורם היסטורית ומעשית לבניינה של המדינה, עם פרויקטים אדירים ומפוארים. לקחת ולזרוק את הדבר הזה לפח בגלל התנהלות שיש בה כשלים. תסלחו לי, חבר'ה. יושב שר אוצר במדינת ישראל, אברהם הירשזון, בכלא. האם מישהו אומר שצריך לסגור את האוצר בגלל זה? ראש ממשלה יושב על ספסל הנאשמים, הורשע, וכנראה גם בדרכו לגזר דין של מאסר בפועל. מישהו אומר שצריך לסגור את משרד ראש הממשלה?
מאירי: שם הטענות לגופים ספציפיים, כאן הטענות לגוף עצמו.
שלי: לא נכון, לא מדויק. אני חושבת שיש שם הרבה מאוד אנשים שעושים עבודה מדהימה. יערנים מקצוענים שמשמשים דוגמה ומופת מקצועי ליערנות בעולם כולו. אי אפשר לקחת גוף כזה ולהגיד שכולם מושחתים. יש כשלים בניהול ובהתנהלות, אבל זה לא אומר שצריך להרוג ולהרוס. אגב, אתם יושבים בגוף שמישהו החליט שבגלל שיש בו כשלים מסוימים ומגרעות מסוימות, צריך לסגור אותו ולחסל אותו ולהקים במקומו מתישהו אולי גוף חדש – דבר שלא יוצא אל הפועל. להחליט על הרס וסגירה כי יש כמה דברים לא בסדר, זה הדבר הכי קל, הכי אוטומטי, ואני מזהירה את כולם להימנע מהדבר הזה."

להאזנה לראיון המלא: