של על דו"ח מבקר המדינה: "הגיע הזמן להסתכל על הסימנים הרבים ולבדוק לעומק מה קורה סביב מתווה הגז"

21 ביולי, 2015
האזינו:

שלי התראיינה בתוכנית "חשבון פשוט" עם דני ספקטור ברדיו תל אביב, והתייחסה לדו"ח מבקר המדינה על מתווה הגז, לדו"ח ועדת לוקר על תקציב הביטחון ולנושאים נוספים.

מתוך דבריה על דו"ח מבקר המדינה:

"שלי: יש משהו שהוא מאוד לא הגיוני כששורה של משרדי ממשלה, פקידים, פוליטיקאים, מקבלי החלטות באופן קבוע ומוזר חוטאים בשלומיאליות. הם או לא מבינים, או איטיים מידי, או רשלנים מידי. בסוף יש איזה צירוף מקרים מפתיע ומדהים שהרשלנות הזו תמיד משלשלת עוד כסף לידיים של טייקוני הגז ותמיד היא על חשבון הציבור. אתה יודע, אם הם טועים כל כך הרבה, עושים כל כך הרבה שטויות והם כל כך חסרי תועלת, הרי זה אמור להיות מקרי – פעם לטובה, פעם לרעה. לכן, כיוון שמדובר באמת בהון מאוד גדול סביב הסוגיה הזאת, אני חושבת שהגיע הזמן להסתכל על הסימנים והרמזים הרבים ולבדוק לעומק מה קרה שם.
ספקטור: את קוראת גם לציבור להצטרף למאבק. את אומרת שאתם כפרלמנטרים ידיכם כבולות.
שלי: כרגע מה שקרה זה שהופקעו כל הסמכויות של הכנסת והופקעו גם הסמכויות של הממשלה. מי שהחליט זה הקבינט המדיני ביטחוני, לכאורה מטעמי ביטחון. אין לזה שום הצדקה, אין לזה סיבה. היום קרה דבר מאוד עצוב. שר הכלכלה אריה דרעי, שאמר שהוא לא מוכן להפעיל את אותו סעיף 52 שמנציח מונופול כאילו מטעמי ביטחון ומגלגל את האחריות לממשלה, ובזה יצר מצב שבו הכנסת צריכה לאשר או לא לאשר את העברת הסמכויות מהמשרד שלו לממשלה ולפחות פתח איזה פתח קטן לכנסת להכריע כאן – חזר בו, נכנע ללחץ של נתניהו, לקח אליו בחזרה את המסכות והודיע שהוא מפעיל אותה והוא מכריז על מונופול גז במדינת ישראל לעשרות השנים הבאות.
ספקטור: בחודשיים האחרונים בכל יום שבת מתקיימות הפגנות בכל חלקי הארץ, אבל נדמה שהן לא תופסות תאוצה. הציבור כבר חשוף להכל, הוא שמע אותך, שמע אחרים מדברים ומעלים את הבעיות – אבל הציבור לא יוצא לרחובות.
שלי: קודם כל, הציבור לא יוצא לרחובות, נקודה. אפשר להגיד שמאז המחאה החברתית ב-2011 לא ראינו הפגנות ענק ברחובות. אני חושבת שזה מהלך רוח מסוים, אולי אפילו טיפה יאוש, וגם צריך להודות – הסוגיה של הגז היא סוגיה שנתפסת כבלתי מובנת. היא לא מעצבנת, מחממת ומלהיטה את הרחובות. זה חבל כי זו הסוגיה שהכי תשפיע על הגורל שלנו, על השכר שלנו, על יוקר המחייה שלנו, על התעסוקה שלנו, על העצמאות הביטחונית והאנרגטית שלנו יותר מכל דבר אחר קטן שאנחנו מתעסקים בו. אבל אין ספק שזה נושא מורכב, מה שקוראים נושא לא סקסי, ואל תשכח שיש מכונת תעמולה משומנת במיליונים רבים שמופעלת נגד כל מי שאומר דעה שהיא שונה מזו של חברות הגז."

להאזנה לראיון המלא: