שלי על דו"ח מבקר המדינה: "לא יכול להיות שיש כזו שורה של כשלים שנוגעת לכל התחומים. לשקול בזהירות הראויה פתיחת חקירה פלילית"

22 ביולי, 2015
האזינו:

שלי התראיינה בתוכניתו של אבי מימרן ברדיו קול חי, והתייחסה לדו"ח מבקר המדינה על מתווה הגז. מתוך דבריה:
"מימרן: מבקר המדינה מצביע על הכשלים ולא נותן פתרונות. מה הפתרונות לשאלות שהוא מציב?
שלי: מבקר המדינה התפקיד שלו הוא לבקר את המדינה. הוא עושה את תפקידו נאמנה. פתרונות יש כמה וכמה. קודם כל, להחזיר את הגלגל לאחור, לקרוא לממונה על ההגבלים העסקיים דיוויד גילה שיחזור לתפקידו ושיטיל הגבל עסקי על המונופול ויכריז עליו כמונופול. זה דבר ראשון. כי אי אפשר לתת לדבר שהוא לא חוקי ולא צודק ומאיים על כל הכלכלה הישראלית הכשר. ואז מהרגע הזה כבר אפשר לפעול אחרת. דבר נוסף שהוא אלמנטרי ובסיסי, נגיד שאי אפשר להתגבר על המונופול – אפשר, אבל נגיד שאי אפשר – פיקוח על המחירים. זה דבר בסיסי שקל לעשות אותו.
מימרן: זה מה שמבקר המדינה גם כותב. איך בדיוק עושים את הדבר הזה מעשית לא היום – אלא גורמים לזה שיהיה פיקוח מעשי עוד עשר ועשרים שנה עם התחלפות של ממשלות ושרי אוצר?
שלי: יש לנו את כל הכלים. כמו שיודעים להטיל פיקוח על הלחם, על שמנת מתוקה 38%, על הקוטג'. כל הכלים להטיל פיקוח על המחירים קיימים.
מימרן: כלומר מחיר הגג שקבעה המדינה זה לא מספיק לפקח על המחיר?
שלי: ממש לא. זה לא פיקוח. זה איזה מחיר התחלתי, שצמוד למדד המחירים האמריקאי פלוס אחד, ושגם אין סנקציות אם נגבה מחיר יותר גבוה. זה בדיחה. אין בזה שום משמעות. כשרוצים לפקח יודעים לפקח. יש את כל הכלים, כל הועדות, כל הסמכויות למשרדי הממשלה לעשות את זה. באמת המבקר שואל למה, למה אין פיקוח. הוא אומר שהמחיר גבוה מידי. ועוד יש שם שורה מאוד ארוכה של כשלים. המבקר גם מותח ביקורת חריפה במיוחד על כך שבעצם בתוך המתווה הזה הממשלה אוסרת על עצמה בעשר השנים הקרובות לפעול ולקבל החלטות ממשלתיות בתחום הזה, ואוסרת על הכנסת לחוקק חוקים – דבר שהמבקר קורא לו התפרקות של המדינה מהריבונות ומהכוח שלה מסיבות לא ברורות.
מימרן: וזה לצד רשימת כשלים בהתנהלות בסוגיה. נדמה שמי שניהל את מתווה הגז בשנים האחרונות לא ידע במה הוא מתעסק ואיך להתנהל מול הדבר הגדול הזה. זאת התחושה מהדברים שכותב המבקר.
שלי: אבי, אני חייבת להפסיק אותך באמצע השאלה, אני מתנצלת, כי זו לא התחושה שלי. אני אומרת שמשהו לא הגיוני כאן. לא יכול להיות ששורת כשלים שיטתית כזאת נוגעת לכל התחומים – גם לפיקוח על המחירים, גם לכוח אדם שלא מסוגל לעמוד מול הכסף העצום הזה שמביא את עורכי הדין הטובים ביותר ואת המומחים הטובים ביותר, גם סוגיים הפיקוח, גם סוגיית הרישיונות שהמבקר מעיד שניתנו בהפקרות מוחלטת ועוד המון דברים שלצערי המבקר לא הגיע אליהם. אני חושבת שהדו"ח הזה הוא ממש לא שלם. אני אומרת שלא יכול להיות שיש אוזלת יד גורפת כזאת, ולא יכול להיות שבכל רגע שבו הייתה אוזלת יד קומץ טייקונים – בעצם שותפות הגז נובל ותשובה – הרוויחו מזה כסף. אני אומרת שהגיע הזמן להסיר קצת מפתחות ולהגיד שמשהו לא הגיוני כאן, משהו לא בסדר.
מימרן: את רומזת שיכול להיות שאותם טייקונים ניהלו את סוגיית הגז במקום שהמדינה תנהל אותו?
שלי: זו עובדה. המעורבות של חברות הגז בקביעת המתווה – הם כתבו את המתווה בכלל. הנגישות המופרזת והפרועה שלהם אל מקבלי החלטות היא כל כך מופקרת וגם זועקת כל כך מאי-שוויון כי בסופו של דבר 99.99% מהציבור יוצאים מופסדים מהעליונות הזאת של אותו קומץ בעלי הון חזקים לא זכו לשום ייצוג, לא משמיעים את קולם בכלל. משהו כאן מאוד לא תקין, וככה לא מתנהלת מדינה תקינה וצודקת. לכן אני אומרת, ולא רומזת, שיכול להיות שצריך לשקול במלא הזהירות הראויה גם אפשרות של חקירה פלילית עמוקה בכל ההתנהלות מסביב לסוגית הגז."

להאזנה לראיון המלא: