השפעות פסיכולוגיות של תלונות שווא

מי שהופנתה כנגדו טענת שווא, גם סתם כך, יודע עד כמה קשה הסיטואציה ועד כמה היא מתסכלת. אך הדבר הוא כאין וכאפס לעומת הגשת תלונת שווא למשטרה. המשטרה עושה את עבודתה, היא מקבלת תלונות מאנשים הטוענים כי נפגעו בפועל מדברים שונים.

במידה ומישהו יגיש תלונה במשטרה עליכם, בשל פשע שעשיתם, היא תתחיל לחקור. במידה והתלונה תתברר כנכונה ומוצדקת יוגש נגדכם כתב אישום. העניין הבעיתי הוא כאשר התלונה היא תלונת שווא ואין מאחוריה שום בדל אמת. לצערנו, לא תמיד קל להוכיח את מופרכות התלונה ואת עלילת הדם, בטח כאשר האדם שהוגשה נגדו תלונת שווא יכול להיות ממוטט נפשית.

השפעות פסיכולוגיות של תלונות שווא הן קשות ומורכבות. התלונות יכולות להיות על מעשים חמורים לכאורה, שכל מי שישמע עליהם – יזדעזע. עד שתתברר האמת, הפגיעה בקורבן היא עצומה. משפחתו וסביבתו יודעים על החשד, החקירה או המעצר. שמו קודם כל מוכתם ויהיה קשה לנקות אותו בעתיד.

תלונות שווא בישראל

ראשית נדגיש: רוב התלונות המוגשות למשטרה בישראל נמצאות מוצדקות ואמיתיות. אולם עדיין קיימות מספר לא מועט של תלונות שווא וכל אחת מהן, יש בה כדי להרוס את עולמו של אדם ומשפחתו.

על פי מידע שפרסמה המדינה עצמה, מספר התיקים שפתחה הפרקליטות כנגד תלונות שווא בין השנים 2014-2018 נע בין 256 ל-369 תיקים בכל שנה. מבהיל לגלות, כי מתוכם רק פחות משישית, הגיעו לכדי הרשעת המעליל, זיכוי הקורבן או חזרה מכתב האישום או מחיקתו.

תלונות השווא נועדו לפגוע באדם נגדו הן הוגשו ולהזיק לו. הפגיעה היא רגשית אך גם בתדמית ובמוניטין של האדם ולעיתים גם פגיעה כלכלית (למשל עקב הפסד ימי עבודה) ועוד. תלונות שווא רבות נסובות סביב תלונות אונס והטרדות מיניות, תלונות על רקע סכסוכים ותלונות שווא בעת הליך גירושין, שנועדו ליצור לצד אחד יתרון, למשל בכל הקשור למשמורת על הילדים.

כיצד נתמודד מול תלונת שווא שהוגשה נגדנו?

ראשית, חשוב לא להתמודד מול זה לבד. במקרה של תלונות שווא ייעוץ משפטי יכול לסייע. החבטה שנקבל, שאיש לא הכין אותנו לקראתה, תביא קרוב לוודאי לקריסה שלנו. גם אדם נורמטיבי שחווה תלונת שווא כנגדו יכול להגיע עד מקרי קיצון. גם אם אתם חזקים מנטלית, לא בהכרח יהיו לכם הכוחות והמשאבים להילחם על חפותכם. לכן יש חשיבות בסיוע חיצוני של עורך דין העוסק בתחום.

ניתן למנות שלושה מהלכים עיקריים שעל ההגנה לנקוט. הראשונה היא להתכונן ולהיות מיוצג כיאות בחקירה המשטרתית עצמה. לסתור את הדברים. להוכיח את אי הצדק, לסתור ולהטיל ספק וכד'. כאן עורך הדין הוא קריטי.

החלק השני, במידה וכבר הובהר כי ישנה פה תלונה לא מבוססת, כולל פעולות לסגירתו של התיק כנגדכם. והחלק השלישי והאחרון הוא הגשת תביעה לפיצויים כנגד המתלונן השקרן.

הפיצוי בגין תלונת שווא

במקרים מסוימים, בהם מי שהגיש תלונת שווא לא עשה זאת בשוגג או בתום לב אלא בזדון וברשעות, הרי שניתן להגיש כנגדו תביעה בגין לשון הרע. בתי המשפט רואים בחומרה הוצאת לשון הרע על האחר ולכן מאפשרים לפסוק פיצוי של עד 100,000 ₪ גם בלי הוכחת נזק.

לצד תביעת לשון הרע, ניתן להגיש גם תביעה אזרחית אודות מגוון הנזקים, פיזיים, נפשיים, נזקי עוגמת נפש ונזקים כלכליים, שנגרמו לכם בעקבות התלונה כנגדכם.

בית משפט

שירות לקוחות

טלפון התמיכה הטכנית של הוט: כל מה שאתה צריך לדעת

הוט תקשורת וטלוויזיה היא ספקית מובילה של שירותי תקשורת ובידור בישראל. כלקוח, אתה עלול להיתקל בבעיות טכניות הדורשות סיוע מצוות התמיכה שלו. במאמר זה נסקור את כל מה שאתה צריך לדעת על שירות התמיכה הטכנית של Hot.

אל תעצרו כאן

יש עוד מה לגלות

אלרגיה

פריחה אלרגית בעור-כל מה שרציתם לדעת

התמודדות עם פריחה אלרגית בעור יכולה להיות חוויה מאתגרת ומתסכלת. הכתמים האדומים והמגרדים המופיעים על העור עלולים לגרום לאי נוחות ומבוכה, להשפיע על הרווחה הפיזית והרגשית כאחד. הבנת הסיבות והגורמים לפריחה אלרגית בעור היא חיונית בניהול וטיפול במצב זה ביעילות.

שיער

מניעת קשרים בשיער – איך לשמור על השיער מסודר כל הזמן

האם אי פעם הרגשת את התסכול של התמודדות עם קשרי שיער שנראים כאילו נוצרו משום מקום? הסבכים הזעירים והעקשניים האלה לא רק גורמים לאי נוחות, אלא גם יכולים להיות הגורם העיקרי לקיומו של השיער, מה שמוביל לשבירה ולאובדן ברק. בשגרת היומיום הסואנת שרבים מאיתנו מנהלים, שמירה על שיער מסודר וללא קשרים יכולה להרגיש כמו חלום רחוק. עם זאת, ההשפעה של קשרי שיער חורגת מעבר לאסתטיקה גרידא; הם מדברים כרכים על הבריאות הבסיסית והטיפול של התלתלים שלנו. על רקע המצב השעיר הזה, אנו מתעמקים בתחום טיפוח השיער, חוקרים את המורכבויות של מניעת קשרים ושמירה על שיער חלק וניתן לסידור בכל עת. הצטרפו אלינו כשאנחנו חושפים את הסודות למנעולים זורמים ללא רבב, חולקים טיפים וטריקים שישנו את שגרת טיפוח השיער שלכם לנצח.

ביגוד טקטי: פונקציונליות ונוחות לכל משימה

ביגוד טקטי הוא סוג של לבוש מתקדם שתוכנן במקור לשימוש צבאי ומשטרתי, אך בשנים האחרונות הפך פופולרי גם בקרב אזרחים. מטרתו העיקרית היא לספק נוחות, גמישות ופונקציונליות מרבית בתנאי שטח מאתגרים ובמצבים הדורשים זריזות ותנועה חופשית.