השפעות פסיכולוגיות של תלונות שווא

מי שהופנתה כנגדו טענת שווא, גם סתם כך, יודע עד כמה קשה הסיטואציה ועד כמה היא מתסכלת. אך הדבר הוא כאין וכאפס לעומת הגשת תלונת שווא למשטרה. המשטרה עושה את עבודתה, היא מקבלת תלונות מאנשים הטוענים כי נפגעו בפועל מדברים שונים.

במידה ומישהו יגיש תלונה במשטרה עליכם, בשל פשע שעשיתם, היא תתחיל לחקור. במידה והתלונה תתברר כנכונה ומוצדקת יוגש נגדכם כתב אישום. העניין הבעיתי הוא כאשר התלונה היא תלונת שווא ואין מאחוריה שום בדל אמת. לצערנו, לא תמיד קל להוכיח את מופרכות התלונה ואת עלילת הדם, בטח כאשר האדם שהוגשה נגדו תלונת שווא יכול להיות ממוטט נפשית.

השפעות פסיכולוגיות של תלונות שווא הן קשות ומורכבות. התלונות יכולות להיות על מעשים חמורים לכאורה, שכל מי שישמע עליהם – יזדעזע. עד שתתברר האמת, הפגיעה בקורבן היא עצומה. משפחתו וסביבתו יודעים על החשד, החקירה או המעצר. שמו קודם כל מוכתם ויהיה קשה לנקות אותו בעתיד.

תלונות שווא בישראל

ראשית נדגיש: רוב התלונות המוגשות למשטרה בישראל נמצאות מוצדקות ואמיתיות. אולם עדיין קיימות מספר לא מועט של תלונות שווא וכל אחת מהן, יש בה כדי להרוס את עולמו של אדם ומשפחתו.

על פי מידע שפרסמה המדינה עצמה, מספר התיקים שפתחה הפרקליטות כנגד תלונות שווא בין השנים 2014-2018 נע בין 256 ל-369 תיקים בכל שנה. מבהיל לגלות, כי מתוכם רק פחות משישית, הגיעו לכדי הרשעת המעליל, זיכוי הקורבן או חזרה מכתב האישום או מחיקתו.

תלונות השווא נועדו לפגוע באדם נגדו הן הוגשו ולהזיק לו. הפגיעה היא רגשית אך גם בתדמית ובמוניטין של האדם ולעיתים גם פגיעה כלכלית (למשל עקב הפסד ימי עבודה) ועוד. תלונות שווא רבות נסובות סביב תלונות אונס והטרדות מיניות, תלונות על רקע סכסוכים ותלונות שווא בעת הליך גירושין, שנועדו ליצור לצד אחד יתרון, למשל בכל הקשור למשמורת על הילדים.

כיצד נתמודד מול תלונת שווא שהוגשה נגדנו?

ראשית, חשוב לא להתמודד מול זה לבד. במקרה של תלונות שווא ייעוץ משפטי יכול לסייע. החבטה שנקבל, שאיש לא הכין אותנו לקראתה, תביא קרוב לוודאי לקריסה שלנו. גם אדם נורמטיבי שחווה תלונת שווא כנגדו יכול להגיע עד מקרי קיצון. גם אם אתם חזקים מנטלית, לא בהכרח יהיו לכם הכוחות והמשאבים להילחם על חפותכם. לכן יש חשיבות בסיוע חיצוני של עורך דין העוסק בתחום.

ניתן למנות שלושה מהלכים עיקריים שעל ההגנה לנקוט. הראשונה היא להתכונן ולהיות מיוצג כיאות בחקירה המשטרתית עצמה. לסתור את הדברים. להוכיח את אי הצדק, לסתור ולהטיל ספק וכד'. כאן עורך הדין הוא קריטי.

החלק השני, במידה וכבר הובהר כי ישנה פה תלונה לא מבוססת, כולל פעולות לסגירתו של התיק כנגדכם. והחלק השלישי והאחרון הוא הגשת תביעה לפיצויים כנגד המתלונן השקרן.

הפיצוי בגין תלונת שווא

במקרים מסוימים, בהם מי שהגיש תלונת שווא לא עשה זאת בשוגג או בתום לב אלא בזדון וברשעות, הרי שניתן להגיש כנגדו תביעה בגין לשון הרע. בתי המשפט רואים בחומרה הוצאת לשון הרע על האחר ולכן מאפשרים לפסוק פיצוי של עד 100,000 ₪ גם בלי הוכחת נזק.

לצד תביעת לשון הרע, ניתן להגיש גם תביעה אזרחית אודות מגוון הנזקים, פיזיים, נפשיים, נזקי עוגמת נפש ונזקים כלכליים, שנגרמו לכם בעקבות התלונה כנגדכם.

בית משפט

מחשב

המדריך המלא לשירותי IT: מה הם ואיך הם יכולים לסייע לך

תארו לעצמכם ניווט במבוך המורכב של עסקים מודרניים ללא האור המנחה של שירותי IT. בעידן הדיגיטלי של היום, הדופק של כל מפעל מצליח פועם בקצב ההתקדמות הטכנולוגית. שירותי IT הפכו ממותרות לצורך אבן יסוד, ומניעים עסקים באמצעות המומחיות והפתרונות החדשניים שלהם. מסע טרנספורמטיבי זה מתמיכה בחדר האחורי לאסטרטגיה בחזית העסק עיצב מחדש תעשיות, והפך את שירותי ה- IT ללב ליבו של העולם הדיגיטלי.

אל תעצרו כאן

יש עוד מה לגלות

גירושין בהסכמה

גירושין בהסכמה: כל מה שאתה צריך לדעת

גירושין בהסכמה, המכונה גם גירושין ללא עוררין, הוא סוג של גירושין שבו שני הצדדים מסכימים לסיים את נישואיהם בדרכי שלום. גירושים מסוג זה הם לרוב מהירים יותר ופחות יקרים מגירושין במחלוקת, שכן הוא אינו כרוך במאבקי משפט ארוכים.

ביטוח בריאות

הבנת כיסוי ביטוח בריאות לטיפולי לייזר

כיסוי ביטוח בריאות לטיפולי לייזר יכול להשתנות בהתאם לסוג הטיפול ותכנית הביטוח. תוכניות ביטוח בריאות מסוימות עשויות לכסות טיפולי לייזר מסוימים, כגון אלו לבעיות עור או תיקון ראייה, בעוד שאחרות עשויות לא לכסות אותם כלל.

צילומי תדמית

הפקת סרטי תדמית לעסקים – איך יוצרים סרט תדמית ולשם מה הוא משמש אותנו

בתי עסק רבים, גדולים וקטנים, מבקשים להציג את עצמם, את המוצרים והשירותים שהם מציעים, באמצעות סרטי תדמית אותם הם מציגים בפלטפורמות שונות. אלו יכולות להיות פלטפורמות דיגיטליות, כמו אתרי אינטרנט, רשתות חברתיות, יוטיוב ועוד, בסרטונים ופרסומות וכן באופן ישיר, בכנסים, ועידות, ישיבות, מפגשים ועוד.